KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
SES’ten çalışma saatlerine itiraz
SES’ten çalışma saatlerine itiraz
Güncel
18 Ağustos 2010 Çarşamba 13:55
  • 1563
  • 0

SES’ten çalışma saatlerine itiraz

SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, 40 saatlik haftalık çalışma süresinin bakanlık tarafından 45 saate yükseltilmesine tepki gösterdi

KESK`e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Kocaeli Şubesi, Sağlık Bakanlığı`nın sağlık emekçilerinin çalışma saatlerini fiili olarak günde 9 saate çıkarmasına itiraz etti. SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, sendika binasında yaptığı açıklama da şunları söyledi: “Kamuoyuna Tam Gün olarak lanse edilen yasayla tüm sağlık çalışanlarını ilgilendiren düzenlemeler hayata geçti. 12 Eylül 1980`den bugüne sadece sağlık işkolunda uygulanan haftalık 45 saatlik çalışma süresi yasa ile 40 saate indirilmiştir.
 

YASAYA UYULMUYOR
Ancak Sağlık Bakanlığı 3 Ağustos`ta yayınladığı genelgeyle haftalık çalışma süresini fiili olarak 45 saat olarak uygulatmaya devam etmektedir. Hastanelerin yoğunluğu, personel eksikliği dikkate alındığında günlük çalışma süresi fiili olarak eskisi gibi 9 saat olarak dayatılmaktadır. Bu durum kendi çıkardıkları Tam Gün Yasası`na aykırıdır. Uygulama günlük kesintisiz 8 saat üzerinden devam etmelidir. Sendikamız bunun için gerekli hukuki girişimde bulunmuştur.”
 

ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA
Gülseven, Tam Gün Yasası`yla radyaloji teknisyenlerinin çalışma saatlerinin günlük 5, haftalık 25 saatten günlük 7 haftalık 35 saate çıkarıldığını söyleyerek bu sürenin standartların çok üstünde olduğuna dikkat çekti, “Çalışanlar büyük risk altında” dedi. Gülseven, ayrıca tüm sağlık çalışanlarının eline geçen ücretin emekliliğe yansıtılmasını da talep etti. Gülseven taleplerini şöyle sıraladı: “Biz 8 saatlik kesintisiz mesai uygulanmasını talep ediyoruz. Temel ücretlerimiz insanca yaşanacak düzeye çıkarılana kadar her türlü ek ödeme eşit dağıtılsın. Radyoloji çalışanlarının çalışma standartları yeniden düzenlensin.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ