KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Örengül’den Civelek’e sert sözler
Örengül’den Civelek’e sert sözler
Siyaset
07 Aralık 2012 Cuma 13:02
  • 2026
  • 4

Örengül’den Civelek’e sert sözler

Örengül, sözlerini inançlara aykırı olarak değerlendiren Civelek’e çok sert sözlerle yüklendi. Örengül, “İnançlara saygılı olmak kapalı kapılar ardında yapılan işleri gizlemek mi yoksa aydınlatmak mıdır?” dedi
Büyükşehir Belediye Meclisi`nin CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül`ün, ‘Büyükşehir Belediyesi suni su krizi yaratıyor` sözlerine yanıt veren AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, ‘Örengül`ün sözleri inançlara aykırı` değerlendirmesinde bulunmuştu. 
 
HAFTA BAŞINDA 
Örengül hafta başındaki toplantıda şunları söylemişti: “Yuvacık Barajı`nda 2006 yılında Yuvacık Baraj suyu bitirilerek kente 20 gün su verilmeyerek suni su krizi yaratılar. Boşalan baraja  Sapanca Gölü`nden su çekmek için pazarlık yapılan ihale ise usulsüzdü. Bu ihale Başbakan`ın damadının genel müdürü olduğu Çalık Holding`e 30 milyon lira kazandırıldı” demişti.
 
ÖRENGÜL`ÜN CEVABI
“Örengül`ün sözleri inançlara aykırı” diyen Civelek`e dün yanıt veren Örengül, “İnançlara saygılı olmak kapalı kapılar ardında yapılan işleri gizlemek mi yoksa halkı aydınlatmak mıdır? diye konuştu. Örengül, “Çayırova`daki trilyonluk imar affı, D-100`de satın alınan benzin istasyonu ve kimlerin kurtarıldığı, belediye şirketleriyle ilgili sorularımıza belediye ve AKP yetkilileri tarafından hala tek bir cevap verilmemiştir” dedi. Ortaya attığı iddiaların hepsinin belgeli olduğunu vurgulayan Örengül, Civelek`in ‘elle tutulur bir şey yok` sözlerinin suçluluk ifadeleri olduğunu söyledi. 
 
BELGELERİ VARDIR
Örengül, “Ortaya attığımız bütün iddiaların yolsuzluk belgeleri vardır. Mahmut Civelek istiyorsa kendisine ya elden, ya da kargo ile belgeleri gönderebilirim. AKP öncelikle, Çayırova`daki milyonluk imar affı, D-100 üzerinde satın alınan benzin istasyonu ile kimlerin kurtarıldığı, belediye şirketleri ile ilgili sorularımıza yanıt versinler. Veremezler çünkü ortaya attığım iddiaların hepsi doğrudur. Ben hukukçuyum ve hukuki bütün belgeleri ortaya çıkarttım” ifadesini kullandı.
 
YUVACIK- SAPANCA HATTI
30 milyon liralık ihaleyi usulsüz yöntemlerle Başbakan`ın damadı olan Çalık Holding`e verildiğini söyleyen Örengül, “Yuvacık Barajı`ndan 2006 yılında 117 milyon metreküp su alındı. 2007-2008-2009 ve 2010 yıllarında çok daha az su alınırken aboneler artırıldı. 2006 yılında su krizinin çıkartılmış olmasını, az su alınan 4 yılda suya ihtiyaç duyulmamasını Civelek hangi inanca saygı ve mantıkla izah eder. Bu işin Çalık grubuna davet ile verilmesinin bir tek kanuni dayanağı yokken, işin nasıl verildiğini hangi inanca saygı olarak izah edebilir” diye konuştu.   
 
UGANDA`DA MI YAŞIYOR
Örengül sözlerini şöyle tamamladı: “2007 yılında bu iş için İçişleri Bakanlığı`na soruşturma için başvurulması ve aradan 5 yıl geçmesine rağmen, bakanlığın hala bu soruşturmayı tamamlamaması hangi inanç, saygı ve mantıkla açıklanıyor. Mahmut Civelek mi yoksa yoksa biz mi Uganda da yaşıyoruz? Civelek`i bu soruları mantıklı bir cevaba ve içi boş beyanatlar yerine araştırma yapmaya çağırıyoruz.  Sorumluluk duygusu içinde bu hususları araştırmaya, kendi bakanlığını arayarak neden ‘5 yıldır bu soruşturmayı tamamlamadınız, yoksa sıkıntı mı var?` devemeye çağırıyoruz” şeklinde onuştu.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ