KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Pazarcılar acıtasyon yaptı
Pazarcılar acıtasyon yaptı
Siyaset
28 Ekim 2010 Perşembe 12:02
  • 1424
  • 11

Pazarcılar acıtasyon yaptı

Cumartesi Pazarı sorunuyla ilgili konuşan Zeki Aygün, pazarcıları suçlayarak, “Acıtasyon yaptılar ve iki başkanı karşı karşıya getirdiler” dedi

AKP İl Teşkilatı haftalık yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Saat 19.00`da başlaması gereken toplantı il başkanı Zeki Aygün`ün Başbakan`ın gelişiyle ilgili hazırlıkları kontrol etmesinden dolayı 15 dakika gecikmeli başladı. Aygün, toplantıya geçmeden önce Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık ve il yöneticisi Orhan Arıkan ile makamında özel bir görüşme yaptı. Görüşme öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve gündemi değerlendiren Aygün, Cumartesi Pazarı`nın taşınma kararının ardından yaşanan olaylar nedeniyle pazarcıları suçladı ve acıtasyon yaptıklarını iddia etti.
 

PAZARCILARI SUÇLADI
Aygün şunları söyledi: “O süreçte son gün yaşanan hadise tamamen suni bir olaydır. Böyle önemli bir kararı hiçbir arkadaşımız tek başına vermez. Ortak verilen  kararda pazarcılar Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu ziyaret etti. Ama başka bir nedenden dolayı ziyaret etti. Ki ziyaretin randevusunu İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan almıştı. Perşembe Pazarı`nda kalıp kalmayacakları noktasında son sözü söylemek için geldiler. Ancak işi acıtasyona döktüler ve İbrahim Bey`in insani görüşünü sabote eder şekilde, olayı İbrahim Bey çözmüş gibi bir hava verdiler ve iki başkanımı karşı karşıya getirdiler.
 

PROVOKATÖRLER VAR
Verilen karar Büyükşehir Belediyesi`nin, Bakanımız`ın, il yönetimimizin ve alt belediyelerin ortak kararıdır. Pazarcılarımız yine mağdur edilmedi, ki hedefimiz mağdur etmek değildi. Vali beyin araya girmesi ile ortak bir yerde karar kılındı. Keşke bu süreç daha ilk görüşmelerde yapılsaydı, arkadaşlarımız bu olaylara meydan vermeseydi. Ben inanıyorum ki olayın içindeki pek çok arkadaşımız aynı görüşte değildi. Her işin bir provokatörü vardır. Benim hiçbir arkadaşım, belediye başkanım kimseyi mağdur etmez.” Bazı muhtarların Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi`nden “Derneğin siyasallaştığını” gerekçe göstererek istifa etmesini değerlendiren Aygün, şunları kaydetti:
 

İSTİFA MI ETMELİYİM?
“Arkadaşların neden istifa ettiğini çok incelemedim. Ama demokrasilerde kişilerin, kurumların bakış açılarına tahammül edemeyen insanlar varsa bu demokrasinin yükselmemesi anlamına gelir ki bu yanlış bir şey. Biz nasıl ki referandumda ‘evet` diyenlere teşekkür ettiysek ‘hayır` diyenlere de teşekkür ettik. Çünkü demokrasiye katkı sundular. ‘Evet` diyerek demokrasiye katkı sunanlar ile hayır oyu vererek katkı sunmayanlar arasında bir fark vardır. Birbirimizi anlamak ve hoş karşılamak mecburiyetindeyiz. Yoksa demokrat olma iddialarında bulunmak boş olur. Bakın ben TMMOB üyesiyim. Bazı şeyleri desteklemiyorum diye ben de mi istifa edeyim?”
 

TOPLUMU GERİYORLAR
CHP`lilerin “Cumhuriyet resepsiyonuna katılmayacağız” açıklamasını eleştiren Aygün, “Demokrasiye bakış açıları böyle. Toplumu her zaman geriyorlar” dedi. Başörtüsünün üniversitelere girmesi konusunda yorum yapmaktan kaçınan Aygün, “Anayasa değişikliğinden önce de bu konu gündemdeydi, şimdi de gündemde. Başörtüsü dediğimiz şey bireysel hak ve özgürlüklerin içinde olan bir konudur. Bireysel hak ve özgürlükleri kendi bakışında değerlendirmek ile evrensel manada değerlendirmek arasında fark vardır. Evrensel manada değerlendirirseniz kimsenin giyimine müdahale etmeniz doğru olmaz. Çatışma alanları oluşturacak söylemlerden kaçınmak lazım” şeklinde konuştu.
 

BEYİNLERİ KİLİTLENMİŞ
SP, TP, BBP ve DP`nin 2011`de AKP karşısında ittifak kurmasını doğru bulmayan Aygün, “Bu ittifak her zaman vardı. 12 Eylül`de de yaptılar. Bundan 30 yıl önce komünizmi bayrak edinen İşçi Partisi bugün MHP ile yanyana gelebiliyorsa bunun adı ideoloji ve siyaset değildir. Bu insanları aldatma politikasıdır. Bu beyni kilitlenmiş insanların yapacağı bir iştir. Aklını kullanmayanlar yapar” diye konuştu.
Aygün son olarak, SP`den istifa eden Numan Kurtulmuş`un 1 Kasım`da parti kurması ve kamuoyunda “Yeni bir Başbakan” geliyor algısı ile ilgili, şunları söyledi: “Toplum şu anda bir lider arayışı içinde değil. Aradığını bulmuştur. Tabi arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Ayrılmaları ve gelişen olaylar, o dönemde Milli Görüş`ten ayrılarak AKP`yi kuran bizlerin ne kadar doğru bir karar verdiğini göstermiştir.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ