KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Pepe, Dubai Port konusunda yorumsuz
Pepe, Dubai Port konusunda yorumsuz
Siyaset
15 Eylül 2009 Salı 14:21
  • 2183
  • 4

Pepe, Dubai Port konusunda yorumsuz

AKP İl Teşkilatı’nın düzenlediği iftara katılan eski bakan Osman Pepe, Dubai Port Limanı ile ilgili sorulara 'Malumatım yok’ şeklinde kaçamak bir yanıt verdi

AKP İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı öncesinde son büyük iftarını verdi. AKP İl Başkanı Zeki Aygün'ün ev sahipliği yaptığı iftar yemeğine milletvekilleri Osman Pepe, Fikri Işık ve Eyüp Ayar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, il kadın kolları başkanı Oya Tunçel, il gençlik kolları başkanı Ercan Azak ve yönetimleri, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de katıldı.

PEPE: HERKESİN GÜNAHI VAR

İftara katılanlar arasında eski ve yeni ilçe başkanları, belediye ve il genel meclisi üyeleri, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Keleş de vardı. İftar davetine yaklaşık bin 300 partili katıldı. İftar öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, Ramazan ayı boyunca Kocaeli'ye 4 kez geldiğini, çeşitli ziyaretlerde bulunduğunu belirtti. Basın mensuplarının ısrarı üzerine İstanbul'da yaşan sel felaketini değerlendiren Pepe, “Ben İstanbul'da hiç kimsenin masum olduğuna inanmıyorum. Herkesin günahı var' dedi.

İNSANIMIZ AÇGÖZLÜ

Bakan olduğu dönemde İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı derelerin ıslah edilmesi konusunda uyardığını belirten Pepe, şöyle devam etti: “Öz kaynakları yoksa yabancı kaynakları kullanabileceklerini söyledim. Hiç kimse çıkıp niye yabancı kaynak kullanıyor diye Topbaş'ı eleştiremezdi. Ancak yaşanan felaket sadece belediyeden, valilikten kaynaklı değil. Bizim insanımızın açgözlülüğü de var. Boş mezar bulsalar içine girecekler neredeyse. Dere yataklarını hoyratça işgal edenlerin insanlığı dibe vurmuştur.

DUBAİ PORT KONUSU

Asıl dıram ise orada yapılan yağma idi. Bu gösterdi ki insani değerlerimizi kaybetmişiz. Bir daha aynı şeyle karşı karşıya kalmamak için herkes önlemini almalı. Orada olağanüstü hal ilan edilecek bir durum yoktu. Ben de gidip gördüm. Ancak canlar gitti, geri de gelmeyecek.' Körfez'e yapılması planlanan ve kent gündemini uzunca bir süre meşgul eden Dubai Port Limanı hakkındaki düşüncelerini soran basın mensuplarına cevap vermekten kaçınan Pepe, “Konuyla ilgili malumatım yok. Elimde konuşacak kadar done yok. Körfez'in nasıl doldurulacağını bir öğreneyim, size açıklama yaparım' demekle yetindi.

AYGÜN, KONUYU DAĞITTI

Bilindiği gibi Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Dubai Port'un yapımına karşı çıkmış, il başkanı Zeki Aygün ise ‘Engelleme şansımız yok' diyerek, bakanla çelişen bir açıklama yapmıştı. İftarda Osman Pepe'nin yanında bulunan il başkanı Aygün'ün konuyu dağıtmak için gösterdiği çaba görülmeye değerdi. Oruçların açılmasının ardından yemek duasını İl Genel Meclisi Başkanı Ali Ayaz yaptırdı. Çay faslına geçildiği dakikalarda il başkanı Zeki Aygün partililere hitap etti. Aygün, “Kongre sürecindeki rekabet artık bitti. Bu rekabetin seçimlere gölge düşürmemesi için çalışmalı, itina göstermeliyiz. Birlik içinde olmalıyız' dedi.

KOCAELİSPOR'U SORDU

Aygün, “Hükümetimizin terör belasından kurtulmak için, barış ve kardeşlik için başlattığı demokratik açılımı destekliyoruz. Küçük hesaplar yapanlar bu işten nemalanıyor. Onları bir yangın halini almış olan bu milli sorunu çözmeye davet ediyoruz' diyerek teşkilat mensuplarının ve tüm Kocaeli'nin Kadir Gecesi'ni kutladı. Aygün'ün ardından Karaosmanoğlu, Pepe, Işık ve Ayar birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. Pepe, iftar davetinden ayrılmadan önce Aygün'e, Kocaelispor'un maçını sordu, ‘Umarım çocuklar bu sefer başarır' yorumunu yaptı.


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ