KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Referandumu bilen şirketin anketi
Referandumu bilen şirketin anketi
Siyaset
01 Aralık 2010 Çarşamba 10:24
  • 3107
  • 12

Referandumu bilen şirketin anketi

Referandum sonuçlarını en doğru tahmin eden araştırma şirketi olan Andy-Ar, yaklaşan 2011 genel seçimleri öncesinde de seçmenin nabzını tuttu

Özellikle son dönemde ortaya çıkan ‘BDP-CHP ittifakı` konusunda seçmene görüşünü soran Andy-ar her iki partinin tabanının da bu ittifaka sıcak bakmadığını belirledi. İttifak olması halinde BDP`li seçmenin yüzde 46`sı, CHP`li seçmenin yüzde 52`i oylarını değiştireceğini bildirdi.


20 İLDE 2 BİN 371 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Andy-ar Sosyal Araştırma Merkezi “Partilerarası İttifak Araştırması”nın sonuçlarını açıkladı. 2011 genel seçimleri öncesinde seçmenin, Türkiye siyasetinde ittifak arayışlarına ve yeni oluşumlara bakış açısını tespit etmek amacıyla yapılan araştırma, 20 ilde 2 bin 371 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. 21-24 Kasım arasında gerçekleştirilen araştırmada “BDP-CHP ittifakı” ve “Saadet Partisi- Büyük Birlik Partisi ve Türkiye Partisi ittifakı” soruldu.


CHP İLE İTTİFAK

BDP`ye oy veren seçmen, partilerinin CHP ile ittifak kuracak olmasını yüzde 55.2 oranında olumsuz karşılarken, böyle bir birleşme durumunda yüzde 46.3 oranında oylarında değişiklik olacağını söylediler. “Partinizin BDP ile birleşmesi durumunda oy tercihinizde değişiklik olur mu” sorusuna CHP`lerin yüzde 51.5`i “evet” oyu verdi.


HAS PARTİ SEÇMENİ

“Seçimlerden daha güçlü çıkmak için oy verdiğiniz partinin hangi partiyle birleşmesi sizi mutlu eder” sorusuna AKP, CHP`li ve MHP`li seçmen yüzde 50`nin üzerinde “Hiçbir parti ile” yanıtını verirken. BDP ve HAS Parti seçmeni ise partilerinin AKP ile ittifak kurarak güçlenebileceklerini ifade etti. Buna göre BDP`liler yüzde 61.6 oranında AKP ile birleşilmesini isterken, HAS Parti seçmeni de yüzde 51.3 ile AK Parti ile birleşmenin seçimde kendilerine güç katacağını belirtiler.


MHP KILPAYI BARAJI GEÇİYOR

Bu pazar günü milletvekili genel seçimleri olması durumunda hangi partiye oy verirdiniz” sorusunun da yöneltildiği 2 bin 371 deneğin yüzde 46.4`ü “AKP” yanıtını verdi.  Bu oylamada CHP yüzde 24.7`de kalırken, MHP yüzde 10.2, BDP ise yüzde 5.9 oranında oy alabildi.

12 Haziran 2011`de yapılacak genel seçimlere kadar bu oy tercihlerinin değişip değişmeyeceği sorulan deneklerden yüzde 47.2`si hayır cevabını verirken, oylarının değişebileceğini düşünenler yüzde 39.7`de kaldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ