KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7917 TL
  • 6.4716 TL
  • 7.7687 TL
Kocaeli Zirve
Ruhittin Sönmez seçilemeyince verdi veriştirdi!
Ruhittin Sönmez seçilemeyince verdi veriştirdi!
Siyaset
05 Ağustos 2019 Pazartesi 00:40

Ruhittin Sönmez seçilemeyince verdi veriştirdi!

İYİ Parti’nin ilimizdeki kurucu üyelerinden ve önemli isimlerinden olan Ruhittin Sönmez 3 Ağustos’ta Ankara’da yapılan partisinin büyük kurultayında 50 kişilik GİK üyeliğine aday olmuş ama seçilememişti.

Partinin kuruluşunda başkanlığını yaptığı Aydınlar Ocağı ile birlikte büyük destek veren Ruhittin Sönmez 106 oy alarak GİK’e girmeyi başaramadı.

Çarşaf liste ile yapılan seçimlerde GİK’e girmeyi başaramayan Ruhittin Sönmez sosyal medya hesabından yaptığı peş peşe paylaşım değim yerindeyse partisine verdi veriştirdi ve ağır eleştirilerde bulundu.

İşte Sönmez’in paylaşımları;

HUKUKA KARŞI HİLE

İYİ Parti Tüzüğüne göre, adaylık listesi başvuru sırasına göre yapılabiliyordu. Bu usulün kargaşa yaratabileceği görüldüğünden, içinde hukukçuların da olduğu, yaklaşık 30 kişi bir önerge verdi. Aday isimlerinin harf sırasına göre ve kurayla çekilecek harften başlamak üzere sıralanmasını istedi.

 Hukukçu olmayan Divan Başkanı Müsavat Dervişoğlu “bu teklif tüzüğün 42. Maddesine aykırıdır, sıralamanın başvuru sırasına göre olması gerekir” diyerek oylattırmadı.

İlk önce kadın adayların başvurusu alındı. 80 civarında kadın adaydan sonra başvuruda bulunan ilk on kişiden biri de bendim. Ama liste açıklandığında gördüm ki benim sıram 191 olmuş.

Sonra bir rivayet dilden dile dolaşmaya başladı. Partinin Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile başlayan 110. Sıradan 150. Sıraya kadar olan kısım bir anahtar liste olarak hazırlanmış. Belirli kişilerin telefonlarına gelen mesajlarda da bu aradaki adayların işaretlenmesi talimatı verilmiş.

Talimata uyan delegelerin 240 kişilik listeden, bu aradakileri tercih ederek oy kullanması sonucu çarşafın içine gizlenmiş anahtar listedeki 42 kişinin tamamı GİK üyesi olarak seçildi.

Elbette seçilenlerin çoğu parti için önemli kişilerdi. Listenin önemli bir kısmı dürüst ve usule uygun bir seçimle de kazanabilirdi.

Ama böylesine hukuku zorlayarak yapılan “kurnazlık” eseri seçilmeleri onlar için de bir leke oluşturdu.

En önemlisi Genel Başkanın yaratmaya çalıştığı demokrasi rüzgârını kesti.

“Bu operasyon Genel Başkanın bilgisi ve izni olmadan yapılamaz” diye düşünenler var.

“Genel Başkana rağmen yapılmışsa bu bir liderlik zafiyetidir” diye düşünenler de.

Bu operasyon her iki düşüncede olanların içinde Genel Başkan’a karşı bir güvensizlik duygusu yarattı.

Böyle bir “Pirus zaferi” (yani yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer) için değer miydi?

-------------

ÇİFT LİSTE VE BAĞIMSIZ ADAYLAR

İYİ Parti  Kurultayında "çarşaf liste içine gizlenmiş anahtar liste" dışında mevcut yönetimi eleştiren muhalif bir grup da anahtar liste çıkarmıştı. Bu listede de parti içinde tanınmış önemli ve değerli isimler vardı.

Oylamalar başlamadan seçimin iki liste arasında geçeceği anlaşıldı. Bu yüzden bağımsız hareket eden, bu gruplara dâhil olmayan adayların seçilme şansı sıfıra yakın hale geldi.

Bu şartlarda kamuoyunun çok yakından tanıdığı Aytun Çıray, Yavuz Ağıralioğlu gibi birkaç isim dışında listelerin dışından seçilebilen olmadı, zaten olamazdı.

Ben de bu gruplardan birine dâhil olabilecekken, parti içi hizipleşmeyi tehlikeli bulduğum için beni tanıyanlardan sadece şahsım için oy istedim.

Kocaeli’den altı aday vardı. Bir aday (Cumali Durmuş) gizlenmiş anahtar listede olduğu için seçildi. İki aday (Zekai Kahyaoğlu ve Harun Demirkaya) diğer anahtar listede yer aldılar. Ben dâhil üç aday da (Ruhittin Sönmez, Dicle Akın, Turgut Karagöz) bağımsız olarak yarıştık.

240 kişilik listede bağımsız adayların isimlerini arayıp bulup işaretleme zorluğuna karşılık, anahtar listedekiler kolayca kendilerini yönlendirenlerin verdiği anahtara göre işaretleyerek oy kullandı. (Ben de çok şükür ki, bu şartlarda bile mahçup olmayacağım bir miktar oy aldım.)

Denilebilir ki, “kabine girince herkes hür iradesiyle oyunu kullandı. İsteseler bu 42 kişi yerine başkalarını da işaretleyebilirlerdi.”

Madem böyleydi de, Genel Başkanın demokrasi vurgusuna leke sürmek pahasına, bu tüzüğe/ hukuka aykırı şark kurnazlığı niye yapıldı?

Bu uygulamanın adayların eşit şartlarda yarışmasının önünde önemli bir engel oluşturduğu açıktır.

 

DİĞER HABERLER

Kocaeli MHP'ye müfettiş geliyor!

Kocaeli MHP'ye müfettiş geliyor!

Geçtiğimiz hafta MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü bir skandalla gündeme gelmişti. Bir iş adamı Aydın Ünlü'nün kendisinden işini halletmek amacıyla 30 tl aldığı ancak işini halledemediği gibi parasını da geri vermediğini dile getirmiş ve bunu vir video ile yayınlamıştı. İşte o skandal MHP gündeminde deprem etkisi yarattı ve Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatıyla, Kocaeli teşkilatına konu ile ilgili olarak parti müfettişi gönderme kararı alındığı öğrenildi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ