Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.4881 TL
  • 6.2287 TL
  • 7.2637 TL
Kocaeli Zirve
Spina Bifida Derneği kongre gerçekleştirdi
Spina Bifida Derneği kongre gerçekleştirdi
Güncel
09 Mayıs 2010 Pazar 17:23
  • 1491
  • 2

Spina Bifida Derneği kongre gerçekleştirdi

Toplumsal farkındalık yaratmak amacında olan Türkiye Spina Bifida Derneği Kocaeli Şubesi dün beşinci olağan kongresini gerçekleştirdi

‘Spina bifida` adı verilen ve doğuştan bebeklerde bulunabilen omurga açıklığı hastalığı konusunda aileleri bilinçlendirmek ve yardım etmek amacıyla kurulan Türkiye Spina Bifida Derneği`nin Kocaeli şubesi beşinci olağan kongresini gerçekleştirdi. Divan başkanlığını Emine Cebeci ve katiplikleri Ceyhan Öner ile Sümeyye Öner`in yaptığı kongrede kurucu başkan Özcan Nabi Ulusoy tek aday olarak gösterildi. 2002 yılında kurulan derneğin 250`si ‘spida bifida` hastalığına sahip çocuğu ve yakını olan kişiler olmak üzere toplam 600 üyesi bulunuyor.

YÖNETİM KURULU
‘Spina bifidalı` çocukların aileleri ve konuyla ilgili uzman hekimlerin katılımıyla kurulmuş olan Spina Bifida Derneği hastalığın önlenmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapıyor. ‘Spina bifidalılar` ve aileleri için sosyal ve psikolojik destek veriyor. Dernekte beşinci dönem başkanlık yapacak olan kurucu başkan Özcan Nabi Ulusoy`un yeni yönetiminde şu isimler bulunuyor; Ayhan Işık, Hülya Süer, Aynur Yavuz, Zafer Karaman, Kemal Hakimdir, Ahmet Şahinbaş.

SPİNA BİFİDA NEDİR?
‘Spina bifida` hamileliğin ilk ayında anne karnındaki bebeğin omuriliğinin uygun biçimde kapanmaması sonucu oluşuyor. Türkiye`de doğan her bin bebekten üçünde ‘spina bifida` görülüyor ve bu oran gittikçe artmakta. Ülkemizde her yıl yaklaşık 5 bin bebek ‘spina bifidalı` doğuyor. Gebeliğin dördüncü ayında kanda AFP testi yaptırarak ve bir radyoloji uzmanı tarafından yapılacak ikinci düzey ultrason incelemesi ile bebeğin ‘Spina bifidalı` olup olmadığı öğrenilebiliyor. Ayrıca hastalık gebe kalmadan en az üç ay önce ve gebeliğin ilk aylarında folik asit alınması ile önemli ölçüde önleniyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ