Şafak Akın: Hayme Ana'nın ardında yürüyüşümüze başlayacağız
Şafak Akın: Hayme Ana'nın ardında yürüyüşümüze başlayacağız
Siyaset
16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:58
  • 4457
  • 0

Şafak Akın: Hayme Ana'nın ardında yürüyüşümüze başlayacağız

Seçim yaklaşıyor Kocaeli Zirve olarak röportajlarımız hızla devam ediyor. “5 SORUDA ADAY ADAYINIZI TANIYIN” köşemizde bugün ikinci röportajımızı yayınlıyoruz. İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Şafak Akın’a seçmenlerine kendisini daha iyi tanıtabilmesi için Kocaeli Zirve olarak beş soru sorduk ve her sorumuza dolu dolu cevaplar aldık...

RÖPORTAJ: Bigman Çakman & Tülay Duran

İşte Şafak Akın’la yapmış olduğumuz röportajımızın tamamı;

 

*Şafak AKIN kimdir?

-1971 yılında Gebze / Kocaeli’nde doğdum. Aslen Giresunluyum. İlkokulu Darıca’da 100.Yıl İlköğretim Okulu’nda, Orta ve Lise eğitimlerini ise Darıca Lisesi’nde tamamladım. 1988 yılında girdiğim üniversite sınavlarında Uludağ Üniversitesi – Bilgisayar Teknolojileri Meslek Yüksek Okulu’nu kazandım ve 1991 yılında mezun oldum. Aynı yıl tekrar girmiş olduğum üniversite giriş sınavlarında Marmara Üniversitesi – İktisat Fakültesini kazandım ve 1995 yılında mezun oldum. Mezun olduğum yıl, 1995 yılında İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına başvurdum ve mesleki yeterlilik için staj sürecini başlattım. Aynı zaman da özel sektör de Muhasebe ve Finans alanında çalışmaya başladım. 1997 yılında staj ve sınav süreçlerini başarılı bir şekilde tamamladım ve SMMM lik sertifikasını aldım. 1995 yılından bu yana çalışmış olduğum özel sektörde çeşitli sorumluluk ve uzmanlık pozisyonlarında çalıştıktan sonra son 20 yılında Yöneticilik ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini icra ettim. Yine bu süreç içerisinde mesleki bilgi ve yetkinliklerini geliştirmek için kalite sistem prosedürleri, kalite sistem yönetimi, dış ticaret, maliyet muhasebesi, enflasyon muhasebesi, performans yönetimi, koçluk becerileri, etkin finans yönetimi, hafıza teknikleri konularında eğitimlere katıldım ve sertifikalarımı aldım.  2014 yılında Kamu Gözetim Kurumu tarafından düzenlenen eğitimlere katıldım, Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans mertebesinde bağımsız denetim eğitimi alarak, bağımsız denetçi sertifikasını aldım. Halen Gebze’de ikamet ediyorum, evliyim ve 14 yaşında bir kızım ve 8 yaşında bir oğlum var.

 

*Mal varlığınız nedir ?

-Gebze ilçesinde ailem ile birlikte ikamet ettiğimiz bir dairemiz, Körfez Yarımca’da ise yatırım amaçlı aldığım 2 ayrı daire ve şahsımıza ait yine bir aile aracımız bulunmaktadır. Bunun dışında kenara köşede biriktirdiğim bir birikimim bulunmamaktadır. Milletvekilliği sadece maddi durumu iyi olan insanların yaptığı bir meslek olmamalıdır. Milletvekilliği para kazanmak için bir meslek olarak ta görülmemelidir. Vatan millet ve çocuklarımız için sorumluluk alarak ülkesinin geleceğine şekil vermek isteyen her bir birey vekillik için çalışmalıdır. Vekillik çalışmaları süresince Yurdun her tabakasından ve kesiminden yurttaşlara dokunma şansını daha sık yakalıyorsunuz. Bu sayede de aslında sizin bildiğiniz ya da öngördüğünüz sorunlarla beraber daha başkaca sorunların olduğunu da görebiliyor ve bunların çözümü konusunda kendinizi bir araç olarak ortaya koyabiliyorsunuz.

 

 

*Peki, seçmenler size neden oy vermeli?

-Doğrucu Davut’umdur. İlkelerimden taviz vermem. İnandığım değerlerin peşinden koşarım mutlaka. Halkımız için bir umut ışığı, bir çıkış aralığı görülmüştür. Artık alternatifsizlik ve çözümsüzlüğe muhtaç değildir. Güneşin tüm bedenlerini ısıtacağını biliyorlar, akın akın katıldıkları bu yolculukta başımız arşa değene dek devam edeceğiz. Tüm bilgi ve birikimimi Halkıma taşıyarak bu yolda neferleri olmak istiyorum. Son yıllardaki siyasi, ekonomik ve jeopolitik gelişmelere bakıldığında, iktidarda bulunan AKP’nin, ülkemizi nereye götürdüğü acı gerçeğini, her yurtsever vatandaşın gördüğünü ya da artık görmesi gerektiğini düşünüyorum. Hal böyle iken, yurdunu ve milletini seven, demokrasiye inanan herkesin elini taşına altına koyarak, var gücüyle çalışması gerekmiyor mu?

 

ADALETİ TESİS EDECEĞİZ

-Artık bende aktif siyasi hayatın içerisinde ya öyle yada böyle var olarak, görüşlerimin paralel olduğunu düşündüğüm IYI parti içerisinde kısmet olur ise milletvekili olarak kısmetse parti teşkilatlarında aktif bir görev ile yer alıp ülkeme, insanlarıma ve çocuklarımıza daha iyi, daha güvenilir, adaletin tesis edilip devamlılığının sağlandığı, refah seviyesinin yükseltildiği, ücret adalet sisteminin sağlandığı, eğitim sistemimizin ülke ve milletimizin hedefleri doğrultusunda revize edildiği, ülke savunmamızın güçlendirildiği ve bunu sağlayabilecek olduğuna inandığım İYİ parti içerisinde, İYİ’ler ile birlikte görev almak arzusu içerisindeyim. Artık vatandaşlarımın kandırıldığını ve çözümsüzlüğe itildiğini görmek istemiyorum. Dürüst ve doğru, inançlı bir siyasi yapı içerisinde ülkem ve insanlarım için çalışmak istiyorum. 30 yıllık özel sektör deneyimim, ekonomi ve finans bilgim, ülke siyasetinde yaşanmışlıklardan elde ettiğim tecrübelerim ile yeni, temiz ve dürüst IYI parti saflarında yer alarak ülkem ve insanlarıma ciddi katkılar sağlayabileceğime inanıyorum. Milletvekili olmam durumunda öncelikle ekonomik reformların içerisinde görev alarak, Atatürk İlke ve İnkılaplarını gözetip savunarak, ülke ekonomisinin gelişmesine ve ücretlerin adil dağılımında faydalı olmak istiyorum. Ülkemin ceza yasalarında reformlar yapılmasını temin ederek insanların adalete olan güvenlerine ulaşmasını sağlamak istiyorum. Eğitim sisteminde yapılacak reformlar ile şu anda tamamen ideolojik çıkarlara hizmet veren ve köhnemiş olan bu eğitim sisteminden ülke gençlerimizi kurtarmak istiyorum. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.

 

*Vekil olmanız durumunda hayata geçirmek istediğiniz projeleriniz var mı? Varsa nelerdir?

-Kocaeli'nde dert çok, derman yok; problem çok, çözen yok.

Uyuşturucu ; okul çevrelerimizde kolluk güçlerimizi arttırmalıyız. Sağlık uygulamaları konusunda merkezi bir koordinasyon merkezi oluşturularak özellikle gezici sağlık timleri oluşturulmalıdır. Sokaktaki özellikle gençlerimize görüldüğü noktalarda müdahale edilmeli ve sağlıklı birer bireyler olarak topluma kazandırılmalıdırlar.

İşsizlik ; Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre 2016 yılında TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) bölgesinde İşsizlik oranı % 10,7 seviyesinde gerçekleşmişti.Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğünce açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde 0,2 puanlık azalışla yüzde 9,4 kadınlarda ise 0,4 puanlık artışla yüzde 14,1 oldu. Bu sorun göç sorunu ile paralel çözülebilecek bir sorundur.

Göç ; bu sorun ulusal bir sorun olarak değerlendirilmeli ve meclise girmem durumunda göç veren belde, köy ve şehirlerimizin geçim kaynaklarına yönelik iyileştirmeler ve politikaların geliştirilmesi ile bu sorunu büyük bir oranda çözebileceğimize inanıyorum.

Ulaşım ; Kocaeli’mizin toplu taşıma sistemi geliştirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Halk otobüsü ve dolmuş şoförlerinin insan ilişkileri tarafında periyodik eğitimlere alınarak yolcuları ile iletişiminin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla eğitimler organize edilmelidir.

Körfez ve dolgular ; Körfez kıyılarımız çok güzel doğal bir dokuya sahip iken artık sanayileşme ve limanların kurulumu ile bu doku bozulmuştur. Mutlak suretle bu dokuyu geri kazanmalıyız. Limanlarımızı yüksek hacimli bir yer de toplamlı ve sahil şeritlerinin ortak kullanım alanına dönüştürerek, sosyal ve kültürel paylaşımların sağlandığı alanlara dönüştürülmelidir. Hala hazırda kullanılmayan sahil şeritlerimiz bulunmaktadır. Bu sahillerimizin de islah edilerek halkın kullanıma açılması zaruridir. Bu durumu en net Yarımca ve Hereke sahil aralığında görebiliriz.

Çevre sorunu ; Ağır sanayinin getirdiği bir olumsuzluk olmakla birlikte konut alanları içerisinde kalan tüm sanayi kuruluşlarımızın organize sanayi bölgelerine kaydırılması şarttır. Şu an da Hem İzmit yakın çevresinde, Dilovası’nda ve Çayırova’da çok bariz bir sıkıntıdır. Bacalarında filtre uygulaması ve atıkları için şehir çevre müdürlükleri ve belediyelerin kontrolleri ve denetimleri sıklaştırılmalıdır. Mutlaka D100 karayolu kenarlarında yer alan fabrikaların taşınması ve buraların ticari ve/veya kültürel imar alanlarına çevrilmesi gerekmektedir. Kent meydanları betondan kurtarılmalı ve yeşil alnları daha geniş bir şekilde barındırmalıdır.

Çirkin yapılaşmalar ; Hala geçmişten gelen çirkin ve eski yapılar kentin doğal ve güzel dokusuna da zarar vermektedir. Ne yazık ki Kocaeli’mizde kentsel dönüşümden çok etkin faydalanılmadığını düşünmekteyim.

Sosyal etkinlikler ; Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyelerimizin kültür salonları her hafa sonu etkinliklerle zenginleştirilmelidir. Hem toplumu eğitici hem de geliştirici ve aydınlatıcı birçok etkinlikler yapılabilir. Devlet tiyatrolarının daha sık gelmesi sağlanabilir.

Turizm ; Hem tarih hem de özellikle Karadeniz kıyı şeridi turizm açısından Kocaeli’mize ciddi bir rant sağlayabilecek durumda iken bu kazanç kapısında halkımız yeterince faydalandırılmamıştır. Özellikle Karadeniz sahil kesiminde yer alan Kerpe, Kefken ve diğer köylerimizde konaklama imkanları geliştirilmelidir.

 

 

*Seçime dair beklentilerinizi alabilir miyiz ?

-Kocaeli’ndeki seçmen sayısı yaklaşık 1 milyon 300 bin. Bu seçmenlerimiz içerisinde ilk kez oy kullanacak kardeşlerimiz de var. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde 2 seçim yaşadık ve seçmen üzerinde kurulan korku imparatorluğu ile sonuçların ne kadar değişebildiğini gördük. Eğer her şey normal seçim uygulamaları içerisinde ilerler ise Kocaeli’nden Meclise gidecek olan 13 milletvekili sayımızın dağılımının 4 İYİ, 4 AKP, 3 CHP, 1 SP, 1 MHP olacağını düşünüyorum. Şu anda yüzde oranlara takılmıyorum, hatta hangi rakip parti ne çıkarır ona da takılmıyorum. Cumhurbaşkanlığı için oy dağılımlarının çok daha farklı olacağını düşünüyorum. Meral Hanım’ın ve Recep Bey’in bireysel oy potansiyelleri partilerinin üzerinde. Bu iş 1. Turda bitmez ve Meral Hanımefendi ile birlikte Recep Bey 2. Tura kalır burada da ipi göğüsleyen Cumhurbaşkanı adayımız Meral Hanımefendi olur. Bu halk sandıkta bu bayrak devrini gerçekleştirir ve Hayme Ana ardında yürüyüşümüze başlarız inşallah.

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Recep Bilal ŞENGÜN dönemi yükselme ivmesi yakalayan İZAYDAŞ düşüşteymiş artık. Embesil İşletme Müdürüde ŞENGÜN yönetimi dönemi kırılan rekorları ekarte etmek için saçma rekor denemeleri ile İZAYDAŞ'a çeşitli zararlar veriyormuş,operatörlerin bu denemelerde patlama yaşatıkları ve ölüm tehlikesi atlattıkları oluyormuş.

Alikahyalılar’dan İZAYDAŞ’a karşı maskeli eylem

Yazan: İzmitli

Yorum: Fikri IŞIK'ın Siyasi kararla oy kaygısıyla provakatörlerden korkarak kapattırdığı Gebze Dilovası Çöp depolama alanıda açılmalı,İZAYDAŞ'taki mevcut Çöp depo alanının yetmediği söyleniyor. Yapılacak olan Evsel Çöp yakma fabrikasıda çorak verimsiz olan bu arazide yapılmalı ,zaten buraya milyonlar harcanarak yeni çöp depo alanları yapılmış kapatılması ile harcanan paralar boşa gitmiş. SARAÇ ve Avanesinin başarısız olduğu söyleniyor zaten fabrikayıda doğru,dürüst işletemiyorlarmış,Recep Bilal ŞENGÜN-

“İZAYDAŞ, halkın gazını almaya çalışıyor”

Yazan: Cemil Karademir

Yorum: Sevgili izaydaş lütfen artık bacanı da al ve git . kelime oyunları kimseyi kandıramazsın.

“Yer gösterilsin okul yaptıracağım”

Yazan: Ersin kurak

Yorum: Tebrikler bunu belediye bile düşğnmemişken şengül hanım ı kutluyorum

 “9 günlük tatil gözden geçirilmeli”

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: ne yapalım dini bayramımız kurban bayramını kutlamayalımmı? bunumu demek istiyorsun. tatil yaparak dış güçlere mesaj verilemezmi.. umrumuzda değilsiniz demek olmazmı bu tatil aynı zamanda. tatili iptal etseler bu sefer bayramda tatil olmazmı yaygarası yapmayacağınız ne malum...

“Hamile tutuklular serbest bırakılsın”

Yazan: mehmet çakmaz

Yorum: sayın vekilimizin önergesini doğru buluyorum

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: İsmail PARLAK

Yorum: Bu fragnandı

Kuzey Marmara Otoyolu’nda iş cinayeti!

Yazan: Isci

Yorum: Kuzey marmara otp yolu eşittir osmangazi köprüsü. O köprüde yapılırken bir çok işçi hayatini kaybetti. Sonra biz size yol yaptık... siz ilk önce halkınızın canını dusunun

Alikahyalılar İZAYDAŞ’a karşı birleşti!

Yazan: Alikahyali

Yorum: Bu kadar yetmez. Bu halk daha fazla şey yapmalı. Alikahya unutuluyor her seferinde... gözler oraya çevrilmeli bir an once

Ülkeyi krize sürükleyenler faturayı ödemelidir

Yazan: Esra aydin

Yorum: Arzu hanım küçük bir partiye göre çok iyi konulara değiniyor. Ancak yazdıkları ve okudukları metinler keşke daha halktan olsa...

KENT REHBERİ