KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sarıbay, 22 yıl sonra yeniden il başkanı
Sarıbay, 22 yıl sonra yeniden il başkanı
Siyaset
27 Ekim 2009 Salı 19:00
  • 7402
  • 23

Sarıbay, 22 yıl sonra yeniden il başkanı

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, önceki gün telefonla Cengiz Sarıbay’ı arayarak il başkanlığına resmen atandığını bildirdi. Sarıbay 22 yıl önce eski SHP’de il başkanlığı görevinde bulunmuştu

CHP örgütlerinde aylardır yaşanan büyük dağınıklığın ardından genel merkez duruma el koymuş, istifalarla kendi kendini fesh eden İzmit ilçe örgütünün başkanlığına Ömer Hazer`i, görevden alınan Körfez ilçe başkanı Turgay Aksu`nun yerine Salih Şirin`i atamış, il başkanlığı atamasını da bir hafta ertelemişti. Genel merkez önceki gün mevcut il başkanı Rıdvan Alkan`ı görevden alıp yerine 1987 yılında eski SHP`nin il başkanlığı görevini yapmış Av. Cengiz Sarıbay`ı il başkanı olarak atadı. Sarıbay, “Karar bana telefonla iletildi. Henüz elime resmi bir yazı gelmedi. Gelmesi halinde görevi Rıdvan Alkan`dan devralırım” dedi. Cengiz Sarıbay`ın il başkanı olarak atanması partililer tarafından memnuniyetle karşılandı.
 

DAĞINIKLIĞI KALDIRIRIM
CHP İl Başkanlığı`na atan Cengiz Sarıbay, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaşanan sıkıntılı bir süreç vardı. Bu sürecin ortadan kaldırılması için yapılan çalışmalar ne yazık ki yeterli olmadı ve durum bu safhaya geldi. Verilen görevi layıkıyla yerine getirmeye hazırım. Yaşanan dağınıklığı toparlamaya adayım.” Parti içinde ortaya çıkan sıkıntıların güven ve saygınlığı kaybettirdiğinin altını çizen Sarıbay, “Partimizde sıkıntılı bir süreç yaşandı. Herkes düzelmesi için çırpındı ama olmadı. Tıkanan yeri bulamadık. Genel merkez sorunu kökten çözüm için yönetimleri değiştirdi. İl başkanı olarak beni atadı. Söz veriyorum ki parti içinde herkese eşit mesafede olacağım” dedi.
 

İKİSİ DE İNFAZ EDİLİYOR
Sarıbay, “Yıllardır parti içinde ‘Sirmen-Erenkaya kavgası var` denildi. Parti içinde kutuplaşmalar yaratıldı. Gerçekte baktığınızda böyle bir kavganın olmadığını fark edeceksiniz. Yaratılan bu kavga içinde Sirmen ve Erenkaya infaz ediliyor. Onlar partimizin birer değeridir. Önemli hizmetler yapmışlardır. Onlar bu partide yine var olacaklar. Bir kere bu infazı durduracağız” dedi. Sarıbay, “İl başkanlığına atanmasından üç dört ay sonra yapılacak il kongresinde yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna, “Henüz erken, partinin bu geçiş sürecinde en iyisini yapma gayreti içinde olacağım. Kongreye kadar neler olacak bilmiyorum. Yeniden aday olma konusunda karar vermek için sürenin erken olduğunu düşünüyorum, zamanı gelsin kararımı açıklarım”dedi.

 

Av. Cengiz Sarıbay kimdir?

1952 yılında Hatay`ın Hassa ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hassa ilçesinde tamamladı. 1969 yılında İzmit Lisesi`nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Hukuk Fakültesi`ni kazandı ve 1973 yılında mezun oldu. 1974 yılında Kocaeli Barosu`nda iki yıllık stajını tamladı ve 1976 yılında Baro`ya kayıt yaptırarak serbest avukatlığa başladı. 
1976 yılında Hukuk Fakültesi`nde tanıştığı kendisi gibi avukat olan Nurdan Hanım`la evlendi. Bu evlilikten iki kızı oldu. Feyza ve Gizem de avukatlığı seçti.
Cengiz Sarıbay, siyaset yaşamına CHP`nin kapatılmasından sonra 1983 yılında Sefa Sirmen, Ömer Türkçakal, Mehmet Sadık Efe, Suavi Evin`le birlikte SODEP`in il kurucuları arasında yer alarak başladı. 1987 yılında SODEP ve Halkçı Parti`nin birleşmesinden sonra kurulan SHP`nin il başkanı oldu.
1984-89 yılında belediye meclisi üyesi seçildi. 1989-1991 yılında ikinci kez belediye meclis üyesi seçildi. İstifa ederek 1991 yılında genel seçimlerde SHP`den 6. sıra Kocaeli milletvekili adayı oldu.
1996-98 yılları arasında Kocaeli Baro Başkanlığı görevinde bulundu.
Aktif siyasete ara veren ve tam 22 yıl sonra yeniden il başkanı olarak atanan Cengiz Sarıbay, partinin çok önemli bir ismi olduğunu göstermiş oldu.

 

Nöbet değişimi yaşandı

Cengiz Sarıbay`la birlikte yıllar önce belediye meclis üyeliği yaptım. Çok değerli bir arkadaşım ve dostluk ilişkilerimiz her zaman uyumlu bir şekilde sürmüştür. İl başkanlığına atanması genel merkezin bir kararıdır. En iyi şekilde bu görevi yerine getireceğinden eminim. Partinin milletvekili olarak kendisine her türlü desteği vereceğime söz veriyorum. El ele bu partiyi iktidara taşıyacağız. Parti içinde sunni olarak büyütülen, aslı olmayan kavgaları artık bir kenara bırakmanın zamanıdır. Partimizde daha önce görev almış olanlar da katkılar sunmuştur. Bu bir nöbet değişimi ve bu gözle bakılmalıdır.

Hikmet Erenkaya(CHP Kocaeli Milletvekili)


 

CHP İLÇE BAŞKANLARI SARIBAY İÇİN NE DEDİ?

 
Değerli bir isim  

İl başkanlığına Cengiz Bey`in atanacağını tahmin etmiştim. Kendisi değerli bir isimdir. Yıllardır partinin içinde ve ismi hep temiz kalan bir kişilik. İnsan ilişkileri ve sosyal ilişkileri kuvvetlidir. Geçiş sürecinde partiye ağabeylik yaparak, partimiz içindeki olumsuzlukları giderebileceğinden hiç kuşkum yok. Birlikte zevkle çalışacağım.

Ömer Hazer (CHP İzmit İlçe Başkanı):

------

Örgütü toparlayacaktır

Partimizin yetkili kurullarının verdiği karara saygılıyım. Cengiz Bey veya bir başka isim il başkanı olsun bizim için fark etmez. İlçe başkanı olarak en uyumlu şekilde çalışırım. Cengiz Bey`i tanırım. Çok değerli, iyi bir parti kültürü almış biri. İlişkileri sağlam ve samimi. Geçiş sürecinde partiyi toparlayacaktır.

İsmet Kara (CHP Gebze İlçe Başkanı)


---------

Tecrübeli bir isim

İl başkanı Rıdvan Alkan`ın görevden alınıp yerine Cengiz Sarıbay`ın atanması isabetli bir karar olmuştur. Rıdvan Alkan için üzüldüm. Cengiz Sarıbay, var olan dağınıklığı toparlar. Partinin içinde bulunduğu sıkıntılı süreci tecrübesini ortaya koyarak giderir. Toparlayıcı bir tablo ortaya koyacağından eminim.

Atasoy Bilgin(CHP Derince İlçe Başkanı)

---------

Uyumlu çalışacağız

Son derece isabetli bir karar. Cengiz ağabey sevilen, saygı duyulan bir isim. İl başkanlığına atnmasına çok sevindim. Kendisiyle çok uyumlu çalışacağım.

Salih Şirin(CHP Körfez İlçe Başkanı)

-------

İsabetli bir karar

Rıdvan Alkan`ın görevden alınması üzücü tabi ki. Siyasi partilerde bu tür gelişmeler her zaman yaşanır. Av. Cengiz Sarıbay`ın atanması çok isabetli bir karar olmuştur. Dağınık durumdaki partiyi toparlar. Kendisiyle uyumlu bir şekilde çalışacağım. Benim açımdan çok isabetli bir karar.

Muzaffer Yağız(CHP Kandıra İlçe Başkanı)

--------

Ağabeylik yapar

Cengiz Sarıbay`ın il başkanı olarak atadığını sizden öğreniyorum. Kendisini yakından tanıyorum. Daha önce il başkanlığı görevinde bulunmuş, tecrübeli biridir. Parti içinde görevi olsun olmasın partinin bütün etkinliklerine katıldığını gördüğüm biridir. Geçiş sürecinde partiyi ağabeylik yaparak sıkıntıları çözerek partiyi seçime götüreceğinden kuşkum yoktur.

Harun Güneş (CHP Kartepe İlçe Başkanı)

--------

Partiyi toparlar

Cengiz Sarıbay`ın il başkanı olması benim açımdan son derece sevindirici. Genel merkez uygun görmüşse bizim söyleyecek bir sözümüz olamaz. Cengiz Bey bu partinin bir neferidir ve tecrübelidir. Kongrelerde, kurultaylarda divanda görev almış, partiyi ve partilileri çok tanıyan ve sözü geçen biridir. Saygın bir isimdir ve partiyi toparlar.

Sezai Solak (CHP Başiskele İlçe Başkanı)

------

Ender insanlardan biri

Cengiz Sarıbay, partililerin üzerinde uzlaşacağı ender insanlardan biridir. İl başkanlığına atanması çok isabetli bir karar olmuştur. Sarıbay, çok iyi bir hukukçu, iyi bir arkadaş ve başarılı bir siyasetçidir. Saygıyla karşıladım. Kendisiyle çok uyumlu bir şekilde çalışacağım.

Baykal  Kaya (CHP Darıca İlçe Başkanı)

-------

Doğru bulmadım

Kongre öncesi Rıdvan Alkan`ın görevden alınmasını doğru bulmuyorum. Ama Cengiz Sarıbay`ın il başkanı olarak atanmasına asla bir itirazım olamaz. Cengiz Bey önemli bir isim. Daha önce partide görevler almış tecrübeli biridir. Partimizin içinde bulunduğu bunalımlı geçiş sürecinde partiyi toparlayacaktır. Kendisiyle uyum içinde çalışacağım.

Oruç Gökbulak (CHP Çayırova İlçe Başkanı)

---------

Kendisine destek olacağız

 
Cengiz Sarıbay`ın il başkanlığına atanması memnuniyet verici. Bu sıkıntılı süreçte partimizi toparlayacak birisinin kesinlikle insan ilişkilerinin kuvvetli olması gerekiyordu. Sarıbay`da bu özellikler fazlasıyla mevcuttur. Kendisini kutluyorum ve her zaman kendisine destek olacağımı söylemek isterim.

Salim Kaygısız (CHP Dilovası İlçe Başkanı)

---------------------

Taze kan olacak

Av. Cengiz Sarıbay`ın il başkanı olarak atanması partimiz açısından mutluluk verici bir durum. Partimize çok faydası olacaktır, küskünlükleri giderecektir. Kent için hayırlı olsun. Partimiz için taze bir kandır.

Mustafa Uğurlu(CHP Karamürsel İlçe Başkanı)

----------

İnanmış biri

Tartışmaların ortasında Cengiz Sarıbay`ın il başkanlığına atanması isabetli bir karar. Öncelikle kendisine hayırlı olsun diyorum. İsabetli oldu. İnsani ilişkileriyle parti içinde sıkıntıları giderecektir Cengiz Bey. Demokrasiye inanmış, hukukun üstünlüğünü hazmetmiş biri. Bu geçiş sürecinde partiye önemli katkı sağlayacaktır. Her zaman birlikte çalışmaya hazırım.

Caner Uzuner (CHP Gölcük İlçe Başkanı)

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ