KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sarıgül rüzgarı sert esti
Sarıgül rüzgarı sert esti
Siyaset
17 Ekim 2009 Cumartesi 12:38
  • 6860
  • 36

Sarıgül rüzgarı sert esti

İl binasının açılışını yapmak için ilimize gelen TDH Lideri Mustafa Sarıgül’ü binlerce partili karşıladı. “Başbakan Sarıgül” sloganıyla karşılan Sarıgül, Kocaeli’yi dünya kenti yapma sözü verdi

Türkiye Değişim Hareketi Lideri Mustafa Sarıgül, il binasının açılışını yapmak için parti lideri olarak ilk kez ilimize geldi.  Körfez turnikelerinde karşılanması yasaklanan Sarıgül`ü partililer, Kocaelispor Tesisleri TEM Otoyolu`ndaki BP tesislerinde karşıladı. Binlerce partili tarafından karşılanan Sarıgül, yaklaşık 500 araçlık konvoy eşliğinde İzmit`e hareket etti. Otoyolda trafik kilitlendi. Seka Tüneli bölgesinde Sarıgül`ü başka bir kalabalık grup karşıladı.
Parti otobüsü içinde partileri selamlayarak yavaş yavaş ilerleyen Sarıgül, Merkez Bankası önünden Pişkin Simit`in bulunduğu sokağa oradan da Otel Asya önündeki miting alanına tam bir saatte gelebildi.
 

BİNLERCE KİŞİ KARŞILADI
Parti lideri olarak ilk kez ilimize gelen Mustafa Sarıgül ile birlikte genel merkez yöneticileri ve eski İl Emniyet Müdürü, partinin kurucu üyelerinden Affan Keçeci geldi. Geleceği açıklanan CHP eski milletvekili Onur Kumbaracıbaşı miting alanında yoktu. Mitinge İstanbul Şişli, Ümraniye ilçelerinden, Tekirdağ, Eskişehir illerinden de katılım olurken, ilimizden Tuncelililer Derneği yöneticileri, üyeleri ve binlerce partili miting alanında hazır bulundu. Mitingi alanın darlığı yüzünden bir çok partili Sarıgül`ü ara sokaklarda izlemek zorunda kaldı.
 

TANIDIK YÜZLER
Mustafa Sarıgül`ün katıldığı mitingde çok sayıda tanıdık isim görüldü. Kimi sempati duyduğu için, kimi merak ettiği ve kimi de destek vermek için mitinge geldiğini söyledi. ANAP`ın eski bakanlarından Aydın milletvekili ve TDH`nin kurucuları arasında bulunan Yüksel Yalova, ANAP döneminde üç dönem Trabzon milletvekili olan İbrahim Çebi, Kocaeli Barosu avukatı Raif Kandemir, Altınnal A.Ş. eski Genel Müdürü Kadir Kurt, İSU eski Genel Müdürü Servet Alpaslan, SHP İzmit İlçe Başkanı Remzi Özkan, Kocelispor eski teknik direktörlerinden Güvenç Kurtar, Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Mehmet Kanpara, CHP eski Karşıyaka Belde Başkanı ve belediye başkan adayı  Hüsamettin Usta, Av. Mustafa Okçu, Av. Veysi Yavuz, CHP`den istifa eden Sinan Odabaş, Hacı Bektaş Veli Derneği eski Şube Başkanı Fahri Demirci ve bir çok tanıdık mitinge katıldı.
 

ATAKAN VE TÜRKÇAKAL`I ANDI
Sarıgül konuşmasında, Kocaeli`de çok acıların yaşandığını, 17 Ağustos depreminde binlerce vatandaşımızın şehit olduğunu ifade ederek, “Bu kentin saygın isimleri, duayenleri olan sevgili Leyla Atakan, Ömer Türkçakal ve depremde hayatlarını kaybeden bütün yurttaşlarıma gani gani rahmet diliyorum. Kocaeli önemli bir kent ve biz burayı dünyanın incisi yapacağız” dedi
 

KÖRFEZ DÜNYA`NIN İNCİSİ OLACAK
Mustafa Sarıgül, miting alanına bir saat gecikmeli geldi. Alkışlar ve büyük bir çoşkuyla otobüsün üstüne çıkan Sarıgül, iktidar olmaları halinde Kocaeli`de yapacaklarını anlattı. Sarıgül, “Dünyanın en büyük gemileri Körfez`den kalkacak. Ülkemiz sanayisinin kalbidir Kocaeli. Petrokimya, lastik, metal, ilaç burada üretiliyor. İthalat ve ihracatı bu kentte dengeleyeceğiz. Üreten bir kentte neden işsizlik var. Bu kent yönetilemiyor. Bu kenti yöneteceğiz ve dünya incisi yapacağız” dedi.
 

CENAZE TÖRENLERİNE KATILACAK
Partisinin  vatandaşa bakış açısını açıklayan Sarıgül, bir ara il başkanı Çoşkun Ağaryılmaz`a dönerek, “Sayın il başkanım. Bu kentte hakkın rahmetine kavuşan bütün vatandaşlarımızın cenaze törenlerine katılacaksın, sakın birisini kaçırma, evinde aşı olmayan insanı tespit edeceksin, girmediğin sokak, gitmediğin konut ve sıkmadığın el kalmayacak. Partide generallerin, köşe başı tutanların yeri olmayacak, partimiz Mehmetçik partisidir” dedi.
 

ADAYLAR ÖN SEÇİMLE
Siyasi partiler içinde parti içi demokrasiyi en iyi işletecek parti olacaklarını, köşe başlarını tutan, delege ağalığı yapan parti olmayacaklarını belirten Sarıgül, “Bütün seçimlerde adaylarımızı delege değil, üyelerim ön seçimle belirleyecek. Parti içinde yarışmayacağız, rakiplerimizle yarışacağız. Koşulsuz  ve tam demokrasiyi sağlayacağız, partimizde yüzde 30 kadın kotası koyacağız, gençlerimize ağırlık vereceğiz. Bu partide ihraç olmayacak, gece yarısı operasyonlarla partilileri ihraç etmeyeceğiz” dedi.
 

ÖZAL`I ÖRNEK ALACAĞIZ  
Sarıgül, “Bir dönem çok eleştirdiğim, ama pratik çözümlerine hayran kaldığım rahmetli Turgut Özal`ın girişimciliğini örnek alıyoruz. TDH`de insanları seveceğiz, reddetmeyeceğiz, kırmayacağız, dökmeyeceğiz. Bu partide başı açık, kapalı, Sunnisi, Alevisi olacak. Camii, sinagog, kilise ve cemevlerine eşit bakacağız. Benim partilim yakasında parti rozetiyle buralara girip siyaset yapmayacak. Atatürk üzerinden siyaset yapmayacağız ve yaptırmayacağız” dedi.
 

KURDELEYİ KESTİ 
Miting otobüsünden inen Mustafa Sarıgül, TDH İl binası önüne kadar kalabalık içerisinde geldi. Binanın önüne kadar güçlükle gelen Sarıgül, burada kalabalıkla beraber dua okudu. İl binasının hayırlı olmasını dileyen Sarıgül, açılış kurdelesini keserek il binasına girdi. İl binasına Sarıgül`ün ardından girmek isteyen kalabalık, birbirini itmeye başlayınca, İstanbul`dan gelen parti üyesi bir bayan, baygınlık geçirdi. Bayana ilk müdehaleyi diğer partililer yaptı.
 

TABELA PARTİSİ OLMAYACAĞIZ  
Parti binasında il yönetiminin bulunduğu katın kurdelesini de kesen Mustafa Sarıgül, “Biz buraya tabela takmak için gelmedik, biz burada iktidara giden yolun kurdelesini kesmeye geldik`` dedi. Daha sonra il başkanı Coşkun Ağaryılmaz`ın odasına geçildi. Burada bir basın açıklaması gerçekleştiren genel başkan Mustafa Sarıgül, “Buraya diğer partiler gibi tabela takmak için değil, iktidar olmaya geliyoruz” sözünü defalarca vurguladı. Mustafa Sarıgül, bu yola muhalefet olmak için çıkmadıklarını, iktidar olarak, hak ve halk için çalışmak için, vatandaşa hizmet etmek için yola çıktıklarını belirti. Sarıgül, TDH`nin kişilerin değil, hakkın ve halkın partisi olacağını söyledi. TDH`nin saçı açık bayanların da, türbanlının da, doğulunun da, batılının da, kiliseye gidenin de, camiye gidenin de, Türk`ün de, Kürt`ün de, Çerkez`in de, Laz`ın da, partisi olacağını belirten Sarıgül, “Bizim partimiz, ülkenin üniter yapısına, bayrağına ve milli değerlerine saygısı olmayanların dışında herkesin partisi olacak” dedi.
 

ADAY KOCAELİLİ OLACAK 
Kocaeli`de diğer partilerde karşımıza çıkan, bir başka ilde yaşayan, Kocaeli ile alakası olmayanların, Kocaeli için hiçbir emek harcamadan milletvekili olmasını eleştiren Sarıgül, “Biz Eskişehir`de yaşayan birini, Kocaeli`de miletvekili yaparak, burada emek harcayanların emeğini görmezden gelmeyeceğiz” sözleriyle adrese gönderme yaptı. Bir taksici çocuğu olan Mustafa Sarıgül, “Arkadaşlar sarı taksileri gördüğünüzde mutlaka selam verin, onların sıkıntılarını dinleyin. Ben şoför Hakkı Sarıgül`ün oğluyum. Onların evlerine haram para girmez” dedi.
 

NOBEL ÖDÜLÜ ALACAĞIM  
Amerikan Başkanı Obama`nın hiç birşey yapmadan Nobel Ödülü aldığını belirten Sarıgül, “Ben başbakan olduğumda, yaptığım çalışmalarla, Nobel Ödülü alacağım” dedi. Sarıgül, iktidara geldiklerinde, güneydoğu sorununu bütün partilerle, aynı masa başına oturarak üç ayda çözeceklerini belirterek, “Seçime 9 ay kala, oy toplamak için ortaya açılım saçılım atmayacağız” dedi.
 

TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK
Bir basın mensubunun ‘Kocaelililer`in ilgisini nasıl buldunuz` şeklindeki soruyu cevaplayan Sarıgül, “Ben Kocaeli`ye girip de o kalabalığı gördüğümde, ‘İktidara giden yoldaki tünelin ucundaki ışığı gördüm` şeklinde konuştu. Annesi vefat eden, TDH Kocaeli İl Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Güngör`e başsağlığı dileyen Sarıgül, bugün cenazeye katılmak üzere tekrar Kocaeli`de olacağını belirtti. Sarıgül`ün bugün saat 12.00`da ilimizde olması bekleniyor.  
Cemalettin ÖZTÜRK  Yılmaz KARABIYIK 

 


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ