KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7728 TL
  • 6.3865 TL
  • 7.0504 TL
Kocaeli Zirve
Şayir’e sert tepki: Yakışmadı
Şayir’e sert tepki: Yakışmadı
Siyaset
Aktan Uslu
25 Nisan 2019 Perşembe 14:04
  • 2455
  • 0

Şayir’e sert tepki: Yakışmadı

CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir ve HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir, faaliyet raporu tartışmaları sürürken meclisi kapatan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’e yaptığını yakıştıramadıklarını söyledi

Dilovası Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısında faaliyet raporu görüşülürken toplantıyı sonlarından Belediye Başkanı Hamza Şayir’e CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir ve HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir sert tepki gösterdi. “Talihsizlik, bence o belediye başkanlığı koltuğu Hamza Şayir’e büyük geldi, taşıyamadı, taşıyamaz da. Daha 24’ncü gününde böyle bir şey yapıyorsa Hamza Bey, beş yılını zor doldurur diye düşünüyorum” diyen Kerem Aydemir şunları kaydetti:

“VAHİM BİR DURUM “

“Arkadaşlarımızın sunduğu, grup sözcümüzün anlatmak istediği konulara kendi meclis üyeleri vakıf değil. Neyin oylamasını yaptıklarına dair kendi aralarında fısıltılar başladı.

Her partinin kendisine has bir grup sözcüsü olur. Meclislerde siyasi partilerin ilçe başkanları konuşamaz, birim müdürleri de yanıt veremez, atışmaya giremez. Fakat Dilovası Belediye Meclisi’nde gördüğüm, çok vahim bir durum. Anlaşılan o ki Başkan, 24’ncü gününde kendisini tamamen kaptırmış. Ne söylediğini bilmiyor. Burası bir meclis. Dilovası’nda 47 bin 700 kişi yaşıyor. 13 bini aşkın oy onlar, 12 bin 600 oy biz aldık. Sonuçta o insanları temsilen bugün burada bulunduk. Ama anlaşılan o ki, konu konuyu açtıkça bir şeyler açığa çıkacaktı.

“KOLTUKTA KAYBOLDU “

Çok şeffaf bir belediyecilik yapacağı, gönül belediyeciliği sloganı ile yola çıktı. Buradaki çıkışını o gönle de şeffaflığa da yakıştıramıyorum. Bugün gözümüzün önünde, koltukta kayboldu. Terk etmek zorunda kaldı. Bu yakışır bir durum değil. Bir belediye başkanının, belediye meclis üyelerine karşı o şekil davranışını ben kınıyorum. Topluma, meclise saygısızlıktır. Burada sonuçta bir halk meclisi var. Kendisi otoriter değil çünkü birim müdürleri bizim grup sözcümüze sataşmalar, karşılıklı cevap ve atışmalarda bulundu. Herhalde meclis içindeki gücünü, kontrolünü kaybedeceği endişesiyle meclisi terk etti.

“TAKİPÇİSİYİZ”

Arkadaşlarımız biraz daha dokunursa geçmişte 4 milyon 300 bin liralık işi, 36 milyona ihale ettiği olay açığa çıkacak. Belki belediyeye hiç gelmeyen kazma sapının tanesine 67 TL + KDV’yi nasıl fatura edildiği açığa çıkacak.

Biz işin başındayız, konuların takipçisiyiz. Kesinlikle peşini bırakmayacağız. Çünkü sonuçta bizim paramız, bu ilçede yaşayan herkesin parası.

Bazı müdürlere baktığınızda kimileri müteahhit, iş adamı olmuş 3 – 5 bin lira maaşla. Bunların kuyruğuna bastıkça bağıracaklar haliyle, bu da doğaldır.

“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

‘Geçmişi kurcalamayalım’ derken aslında, ‘Kim ne yediyse afiyet olsun. Birer de kürdan verelim, dişlerini karıştırsınlar’ demek istiyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.

Makam aracı, temizlik ihalesini alan firmanın yeğeninden kiralanmıştı. Daha sonra araç sorgulamasında kaydı, satın alma müdürünün üzerine çıkmıştı. Artık o kira bedeli kimin cebine, bütçesine giriyordu, bilmiyorum.

Daha sonra, devir teslim töreninin ardından aracın eski Belediye Başkanı Ali Toltar tarafından satıldığını duyduk. İzmir’de yapıldı satış ve rakamı da belli. İzmir’den tekrar Büyükşehir Belediye Başkanı’nın baskısıyla 35 plakadan 41 plakaya döndü ve araç buraya hibe edildi diye duyduk.”

“ORTAYA ÇIKIYOR”

HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir ise, “Meclisteki arkadaşlarımızı ve grup sözcümüzü kutlarım. Halkımızın gönlü rahat olsun. Bu yerel seçimde belediye meclis üyesi adaylarını belirlerken ne kadar doğru bir karar verdiğimiz ortaya çıkıyor” dedi. Demir özetle şunları söyledi:

“KİRLİ İŞLER”

Bugüne kadar Dilovası Belediyesi, yolgeçen hanı gibiydi. Muhalefet yapan yoktu. İktidarda; ortaya çıkıyor ki yapabildiği kadar yolsuzluk, adam kayırmaya kadar her türlü kirli işi yapmışlar işin doğrusu.

Aslında biz bunun yabancısı değiliz. AKP’nin elinde olup da kaybettiği belediyelerin tümünde çok ciddi yolsuzlukların olduğunu zaten biliyorduk. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Van’dan Hakkari’ye belediyelerde halkın paralarının hunharca çarçur edildiğini görüyorduk.

Ekstradan Dilovası Belediyesi için, ‘Niye bu kadar yolsuzluk var’ diyemeyiz. Büyükşehirlerden belde belediyelerine kadar artık AKP demek, yolsuzluk demektir. Bunu hepimiz biliyoruz.

“KİMSEYE İFTİRA ATMAYIZ”

Bugünkü meclis toplantısında da arkadaşlarımız bunu çok net şekilde dile getirdi. Kimseye iftira atmayız, atmıyoruz da zaten. Böyle bir kültürümüzde yok.

Daha önce de söylemiştim. Belediye başkanının bu iş için gerçekten çok yetersiz biri olduğunu düşünüyorum. Bugün de bu ortaya çıktı.

“TERK ETMEMELİYDİ”

Bir belediye başkanı, nedeni her ne olursa olsun, muhalefet ne kadar bastırırsa bastırsın toplantıyı terk etmemeli. Muhalefete cevap vermek zorundadır. Çünkü burada halkın malı vardır.

Gönül belediyeciliği diye başladı. Halkın malını birileri çarçur etmişse… Şeffaflık diye başladı ama şeffaflığı 15-20 gün sürdü. Herhalde ağababalar el koydu kendisine. Şeffaf belediyeciliği yerini rant belediyeciliğine bırakacak gibi geliyor bana.

“ZİHNİYET AYNI”

Aynı düzen devam edecek gibi gözüküyor. Biz şunu söylüyoruz. Kişi çok önemli değil. AKP zihniyeti, rant zihniyetidir. Ali gider Veli gelir, Veli gider Mehmet gelir çok fark etmiyor. AKP’nin tümü rant, yolsuzluk üzerinde, ayrıştırma ve kutuplaştırma üzerinde kurulmuş bir partidir. Ben bu yapıyı bireylerin çok değiştireceğini düşünmüyorum hiçbir zaman. Birey kendi iradesi ile hareket etmiyor.

“KENDİSİ YÖNETMİYOR”

Hamza Şayir ilk meclis toplantısında, ‘Abileriniz sizi iyi hazırlamış’ falan demişti. Aslında kendisini buna alışık olduğu için her toplantıda dile getiriyor. Kendisinin birileri tarafından yönlendirildiğini çok iyi biliyoruz. Dilovası Belediyesi’ni kendisinin yönetmediğini ve yönetmeyeceğini de biliyoruz. Üsttekilerin yönettiğini biliyoruz ve biz bunların takipçisi olacağız. Elimizden geldiğince basınla paylaşacağız.

Halkın tek kuruşunun hesabını soracağız. Meclis üyelerimizin yanındayız. Her toplantıya katılacağız. Arkadaşlarımıza destek sunacağız. Arkadaşlarımız da iyi icraatlarını destekleyecek, aksi halde karşısında duracaktır.”

 

DİĞER HABERLER

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ