KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Sefa Sirmen’den destek isteyeceğim
Sefa Sirmen’den destek isteyeceğim
Siyaset
25 Aralık 2012 Salı 11:52
  • 4519
  • 13

Sefa Sirmen’den destek isteyeceğim

Saffet Sancaklı, 4 sezon oynadığı ve kaptanlık yaptığı Kocaelispor’a gelişindeki en etkin isim olan CHP’li Sefa Sirmen’den belediye başkanı adaylığı sürecinde de destek isteyeceğini de söyledi

MHP`nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı kentte büyük heyecan yaratan Saffet Sancaklı`ya yaptığımızı sohbetimizin ikinci bölümünü bugün sizlerle paylaşıyoruz. 

Sancaklı, 4 sezon oynadığı Kocaelispor`a transfer hikayesini ayrıntılarıyla anlattı. Ortak bir arkadaşlarının ısrarı üzerine O dönem CHP`li belediye başkanı olan Sefa Sirmen ile bir araya geldiğini söyleyen Sancaklı, Bayramoğlu`nda bir otelde buluştuklarını  ve  yemek sonrasında eline kapora olarak tutuşturulan 100 milyonluk çekle otelden ayrıldığını söyledi.
Bazı gelişmelerin kader olduğunu söyleyen Sancaklı, “Kaderimde de Kocaelispor`a bu şekilde gelmek varmış” diyerek Kocaelispor`un kendisinde yerinin bambaşka olduğunu söyledi.
Sancaklı, Kocaelispor`un düştüğü duruma çok üzüldüğünü, söyleyen Sancaklı, kendisini Kocaelispor`a davet eden Sefa Sirmen için ‘o benim her şeyim` dedi. 
Sirmen`i çok seven ve Kocaeli`ye geldikçe kendisini ziyaret eden Sancaklı, “Adaylık sürecinde kendisinden destek isteyeceğim” diyerek net konuştu. 
Sancaklı, kendisini Kocaelispor`a davet eden Sefa Sirmen`de hiç kırıldı mı?
Birinci ligde oynayan Beşiktaş`ta ayrılıp neden ikinci ligdeki Kocaelispor`a transfer oldu?
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nu başarılı buluyor mu?
İşte bu soruların yanıtlarını bugünkü söyleşimizde bulacaksınız. Keyifli okumalar....
 


Sefa Sirmen'den destek isteyecek misiniz?
-Kim ne derse desin, kim ne konuşursa konuşsun, Kocaeli'de ve Türkiye genelinde bir Sefa Sirmen gerçeği var. Sirmen, benim dostum ve ağabeyimdir. İnanılmaz seviyorum kendisini. Sirmen, benim her şeyimdir. ?Kocaeli'de futbol oynamam Sirmen sayesinde oldu. ?O olmasaydı benim Kocaeli maceram gerçekleşmeyecekti. Siyasi görüşü ve fikri ne olursa olsun adaylığım kesinleşirse elbette ki kendisini ziyaret ederek destek isteyeceğim. 
 
Sirmen'i başarılı buluyor musunuz?
-Sirmen, Türkiye'ye mal olmuş çok önemli bir kişi, siyaset adamıdır. Kendisini çok başarılı buluyorum. Belediye başkanı olduğu dönemlerde kıt kanaat bir bütçeyle Kocaeli'de önemli projeler gerçekleştirdi. ?Bugün Kocaeli'de hala Sirmen'in gerçekleştirdiği projeler var, üzerine eklenmiş proje yok. 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Belediye Başkan adayı oldu. ?Seçime 26 gün kala aday gösterildi. CHP, siyasi tarihinde İstanbul'da alamadığı oyu aldı. Sirmen, siyasette farklı bir karakter, bu yüzden çok başarılı buluyorum.?
 
İzmit'e geldiğinizde Sirmen'i hiç ziyaret ettiniz mi? 
-Sirmen, sık görüştüğüm insanlardan biridir. Geçtiğimiz hafta Kocaeli Ülkü Ocağı`nın yeni hizmet binasının açılışından sonra Sirmen'i ziyaret ettim. Köseköy Casaba Konutları`ndaki ofisinde buluştuk. ?Yanına gittiğimde bana ilk sözleri, 'Saffet`çiğim senin popülariten beni geçti bu kentte' oldu. Karşılıklı gülüştük, kahkaha attık. Siyaset konusuna hiç değinmedik, konuşmadık. Sadece dost ziyaretiydi bu.?

SİRMEN`E YENİLDİM

Kocaelispor`a hangi yıl transfer oldunuz?
-Kocaelispor`a 1992 yılında transfer oldum. 3 sezon oynadıktan sonra Galatasaray`a gittim. 9 ay burada oynadıktan sonra ikinci kez Kocaelispor`a geldim. Kocaelispor`da toplam 4 sezon futbol oynadım.
 

Kocaelispor`a gelmeden önce hangi takımda oynuyordunuz?
- Beşiktaş`ta oynuyordum.
 
Birinci ligdeki Beşiktaş`ta oynarken nasıl oldu da ikinci lig takımı olan Kocaelispor`a gediniz?
-Sefa Sirmen beni ikna etti. Gelmemek için çok direndim ama Sirmen`in ikna kabiliyetine yenildim.
 
Sefa Sirmen ile tanışıyor muydunuz? Nasıl oldu gelişiniz?
-Sefa Sirmen`i tanımıyordum. Ancak Kocaelispor Kulüp Başkanı ve belediye başkanı olduğunu biliyordum.
 
Kocaelispor`da oynama teklifi nasıl yapıldı size?
-Bir arkadaşım vardı, Sirmen`in de arkadaşı ve dostuydu aynı zamanda. Bir gün bana geldi ‘Sefa Sirmen, senin için Kocaelispor`da oynasın diyor` dedi. Ben de kendisine, ‘İkinci lig takımında oynamam` dedim. ‘Sirmen`e söz verdim git görüş` deyince, kendisine ‘Giderim ama anlaşmak için gitmem, umut veririz olmaz` dedim. Arkadaşımı kıramadım ve buluşmak için söz verdim. 

BAYRAMOĞLU`NDA BULUŞTUK  

Nerede buluştunuz?
-Darıca Bayramoğlu`nda bir otelde buluştuk, yemek yedik. Sirmen ile birlikte o dönemin bazı ilçe belediye başkanları ve Kocelispor`un bazı yöneticileri de vardı. 
 

Sirmen nasıl bir teklifte bulundu size?
-İlk sorusu şu oldu; ‘Beşiktaş`ta kaç para kazanıyorsun.` Ben de kendisine ‘300 milyon kazanıyorum` dedim. ‘Kocaelispor`a gel, sana bir sezon için 400 milyon veririm` dedi.   
 
Bu teklif karşısında siz ne söylediniz?
-İyi bir teklifti ancak Sirmen`e, ‘Ben ikinci lig takımında oynamam` dedim. Arkadaşıma söz verdiğim için, size de ayıp olmasın diye gelip görüştüm ama ikici lig takımında oynamak istemiyorum` dedim.  
 
Sirmen`in yaklaşımı nasıl oldu?
-Sefa Sirmen, beni transfer etmekte kararlıydı. Teklif ettiği ücreti artırıyordu. ‘500 milyon vereyim, 600 milyon vereyim` dedi. Ben de kendisine ‘Başkanım sorun para değil ben ikinci lig takımında oynamak istemiyorum` diyordum. Bu arada yemekte bulunan diğer belediye başkanları ve yöneticilerde Sirmen`e destek çıkmak ve beni ikna etmek için kimi ‘Benden 
50 milyon`, bir diğeri ‘Benden 30 milyon` gibi teklifler yapıyordu.

 750 MİLYON TEKLİF ETTİ…

Son teklifi ne oldu?
-Olağandışı bir görüşme olmuştu. Açık artırma gibi bir durum ortaya çıktı. Sirmen baktı ki ben kaçmaya çalışıyorum. Son teklif olarak ‘Sana 750 milyon lira veririm` dedi.
 

Bu teklif karşısında siz ne yaptınız?
-Baktım ki kurtuluş yok Sirmen`e, ‘Başkanım yarın görüşelim o zaman` dedim. Ben kalkmadan önce cebinden çek defterini çıkardı, eski parayla 100 milyon lira yazdı. Kendisine, ‘Bunlara gerek yok başkanım yarın 10.00`da gelir görüşürüm` dedim. ‘Olsun sen bu çeki al` dedi. Çeki aldım ve yemekten ayrıldım.
 

Görüşmeye yalnız mı geldiniz?
-Hayır. Yanımda büyük ağabeyim Şevki Sancaklı vardı. Görüşme boyunca hiç konuşmadı, müdahale etmedi. Sadece bizi dinledi ve izledi.
 
Ağabeyinizin tepkisi ne oldu?
-Ağabeyimle kalktık. Yolda giderken ağabeyim bana ‘Senin ikinci ligde ne işin var?` deyince üzüldüm. ‘Yarın ki görüşmemde zaten herkesi bozacağım ve çeki de geri iade edeceğim` dedim.
 
Peki görüşmeye geldiniz mi?
-Geldim. Arabayı ağabeyim kullanıyor. Kulüp binasına gidecektik ama yerini bilmiyorum. Çarşı merkezine geldiğimizde inanılmaz bir kalabalık var. ‘Şansa bak, herhalde miting falan var` dedim. Aracı durdurup bir vatandaşa kulüp binasını sordum. Fevziye Camii`nin karşısında bir yer gösterdi. Kalabalık tam o alanda toplanmış. Miting falan yok, o kalabalık benim gelişimi bekliyor, benim için toplanmış meğer.  

OMUZLARDA KULÜBE GİRDİM…

Taraftarlar sizi görünce ne yaptı?
-Kabalık beni aracın kapısından değil, pencereden çekip aldı. Bir tarafta omuzlarda ben, diğer yanda başkan omuzlarda kulüp binasından içeri aldılar bizi. 
 
Çeki geri verdiniz mi?
-Hayır. O gün ortaya konulan ilgi ve alakayı görünce çeki geri iade edemeden imzayı attım.  
 

Kaç paraya imza attın?
-Otelde açık artırmalı teklif en son 750 milyonda kalmıştı. İmzayı atarken de 750 milyon attım ancak başkana şunu söyledim. “Ben 500 milyon alırım, takımı şampiyon yapar kendimde gol kralı olursam 250 milyon geri iade ederim` dedim. Başkan Sirmen bana, ‘Ben sana bu parayı verdim istediğini yapabilirsin` dedi.
 
Sizin bu davranışını kimse bilmiyor ama?
-Evet. Bu gerçeği iki üç kişinin dışında kimse bilmiyor ve burada ilk kez sana açıklıyorum. O gün kulüp binasında bu sözü verirken yanımızda başkan Sirmen vardı, Bülent Özer, rahmetli Can Ulusoy ve Metin Uçar vardı. İlk kez burada açıklıyorum.
 

250 MİLYONU GERİ VERDİM    

Takımı şampiyon yaptınız mı?
-Evet. Takım o sezon şampiyon, ben de gol kralı oldum.
 

-Parayı geri iade ettiniz mi?
-750 milyona imza atmıştım. O gün imza atarken verdiğim sözleri gerçekleştirdim. 250 milyon nakit olarak götürüp kulüp müdürü Bülent Özer`e geri verdim. Bülent abi ‘Bu nedir?` deyince kendisine ‘Verdiğim sözü yerine getiriyorum` dedim. Güldü ve parayı alıp başkana gönderdi.
 

Takımı şampiyon oldu. Siz ne yaptınız?
-Sezonu şampiyon olarak kapatmıştık. Bir sezon oynamak için gelmiştim. Bir gün başkan beni çağırdı. ‘Saffet ne yapacaksın, nereye gideceksin?` diye sordu. Galatasaray`a gideceğimi söyledim. Zaten bir ön görüşme yapmıştım. Galatasaray bana 1 milyar lira verecekti.  
 

Sirmen engel çıkardı mı?
-Şunu söyledi: ‘Saffet Galatasaray`a gitme. Takımda kal ve bu takımı seninle şampiyonlar ligine taşıyalım.` Tabi Sirmen, hayallerini aktarıyordu bana. Ben de kendisine, ‘Başkanım ben burada kalsam da siz bana bu parayı vereceksiniz. Galatasaray, şampiyonlar liginde oynuyor. Oynamak istiyorum` dedim. Ayrıldık İstanbul`a gittim.
 

Galatasaray`a gittiniz mi?
- Evet. 9 ay oynadım.
 

İkinci kez Kocaelispor`a geldiniz. Bu nasıl oldu?
-Galatasaray`da 9 ay oynadıktan sonra bir gün başkan İstanbul`a geldi. Sarıyer`de bir balık lokantasına gittik. Sefa Sirmen öyle bir insan ki, ikna kabiliyeti olağanüstü. 
Biz o balık lokantasında kalktığımızda, Kocaelispor`da 2 yıl daha oynamak için anlaşmıştık. 

10 MİLYAR LİRA KAZANDIRDIM

-İki yıl için kaç paraya anlaştın?
-Sarıyer`de Sirmen`le iki yıllık anlaşma yaparken hiç para konuşmadık. İki yılın sonunda takımı iyi bir konuma getirdik. İki yıllık sezon için Sefa Sirmen bana 2 milyar lira para verdi. 
3 yılın başlamasıyla birlikte Sirmen`e geldim ‘Başkanım ben artık gidebilir miyim?` dedim. Teşekkür etti, ‘Sen zaten bizim için her şeyi yaptın” dedi.
 

Hangi takıma gittiniz?
-Galatasaray beni tekrar istiyordu. Bir gün Adnan Polat çağırdı. ‘Bonservisinde 1 milyar yazıyor, bu parayı Kocaelispor`a vereyim gel bizde oyna` dedi. Bende kendisine ‘1 milyar değil, Kocaelispor`a 10 milyar, artı 3 tane de futbolcu verirsen gelirim` dedim. Adnan Polat, güldü ‘Saffet, sana ne Kocaelispor`un parasından pulundan. Sen oynamana bak. 
Bu parayı dünyada hiçbir kulüp sana vermez` dedi. Ben de kendisine ‘Vermezsen Kocaelispor`da kalırım` dedim. Görüşmemiz orada kaldı.
 

Anlaşma umudu söndü mü yani?
-Sefa Sirmen`e geldim ‘Başkan Galatasaray ile anlaşamayabilirim, Kocaelispor`da kalma durumum var mı?` diye sorunca ‘Senin her zaman burada yerin var` yanıtını verdi. Bu arada Adnan Polat`tan 10 milyar nakit ve 3 futbolcu istediğimden haberi yok. 
 
Daha sonra Galatasaray`a gittiniz mi?
-Evet. Adnan Polat çağırmayınca, kulübün ikinci başkanı olan Alp Yalman beni çağırdı. Gittim, konuştum. Görüşmede benim dediğim oldu. O sezon Kocaelispor`a Mustafa Denizli gelmişti. Denizli, bana futbolcu olarak Mustafa, Cengizhan ve Yusuf`u istediğini söylemişti. Ben de Alp Yalman`a bu üç oyuncunun isimlerini verdim.
 
Kocaelispor`a çok katkı vermişsiniz?
-Çok katkımız oldu. Sezonu 1 milyardan oynadım ama 10 milyar nakit, 3 as futbolcu ile birlikte en azında 20 milyar para kazandırdım. Galatasaray`da 1,5 sezon oynadıktan sonra İspanya`ya gidecektim. Zaragoza ile anlaşmıştım. Galatasaray beni göndermedi. Belçika milli maçı vardı. Maçtan sonra Sirmen beni aradı, ‘Kaptan gel Kocaelispor`a geri dön ve futbolu burada bırak` dedi. Gelip Kocaelispor`da yeniden oynamaya başladım. Bu arada Fenerbahçe beni istiyor. Fenerbahçe`nin teklifinden sonra Sirmen beni çağırdı.
 

SEFA SİRMEN BENİ SATTI…

Ne dedi Sirmen size?
-Sirmen bana, “Kaptan, Kocaelispor`un kurtuluşu için Vefa Küçük, büyük bir teklifte bulundu` deyince ben kızdım ve üzüldüm. Kendisine ‘Siz bana şimdi çıkın gidin diyorsunuz. Ben gidersem eğer, siz de istifa etmek zorunda kalırsınız, bu kulüp binasından dışarı çıkamaz ve stada sokmazlar sizi` dedim. 
O sırada yanımızda Rıza Sirmen vardı, başka kimse yoktu.  ‘Kaptan haklısın ama bu para Kocaelispor`un kurtuluşu` dedi. Ne kadar para aldılarsa onu hala bilmiyorum.
 

Siz ne karar verdiniz?
-Baktım ki başkan çok zor durumda kalıyor, kendisine, ‘Peki başkan gidiyorum o zaman` dedim. Başkanın yanında çıktım ve İstanbul`a gittim o akşam Fenerbahçe`ye imza attım.
 

Sirmen`in sizi göndermesine üzüldünüz mü, kırgın mısınız kendisine?
-Sirmen`e asla darılmadım, kızmadım, kırılmadım. 4 sezon Kocaelispor`da dolu dolu geçen bir futbol oynadım. Kocaelispor tarihinde en çok gol atan futbolcu benim. Bu rekoru sadece 4 sezon oynayarak gerçekleştirdim. Geçen gün bir televizyon kanalında, ‘En çok hangi takımda keyif aldınız? diye bir soru soruldu tabi ki üç büyükleri soruyorlar. Ben de kendilerine Kocaelispor yanıtını verince şaşırdılar. Kocaelispor`un bendeki yeri çok farklı.

KARAOSMANOĞLU, BAŞARISIZ

MHP Kocaeli Teşkilatı`nın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? 
-Ankara'ya gidiş ve gelişlerimde Kocaeli'ye uğrarım. İl teşkilatını ziyaret eder, çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunurum. İl başkanı Aydın Ünlü'yü çok başarılı buluyorum. ?Çalışkan ve özverili. Projeler üreterek siyaset yapıyor. Özellikle ‘40x40` ve ‘Sandık Gönüllüleri` projesini çok başarılı buluyorum. MHP, Kocaeli'de ciddi bir ivme yakalamış. Bu tabloyla birlikte birkaç ilçede seçimi alma noktasında elimizden geleni yapacağız.
 

AKP`li Büyükşehir Belediye Başkanı ibrahim Karaosmanoğlu'nu başarılı buluyor musun?
-İbrahim Karaosmanoğlu'nu başarılı bulmuyorum. Dünyayı geziyorum ama Kocaeli'ye gelince karşılaştığım manzara ve tablo karşısında çok üzülüyorum. 10 yıldır iktidarda ama kentin ulaşım sorunu çözülmemiş. ?Üniversite öğrencileri, duraklarda otobüs kuyruğunda bekliyor. Kentin alt ve üstyapısında eksiklik var. Kartepe`deki otele çok çıktım, teleferiğin neden hala yapılmadığını anlamış değilim. Sanayinin getirdiği ve buna benzer ciddi kent sorunları var. Kocaeli'de yaşayan halk mutlu değil. Sefa Sirmen, kendi döneminde gelen küçük paralarla şimdiki yönetimden çok daha fazla hizmet yaptı.?
 
Aday olursanız AKP'de karşınızda Karaosmanoğlu olacak...
-Adaylığım kesinleşirse karşımda kim olursa olsun yarışmaktan keyif alırım. AKP'den Karaosmanoğlu da olsa, CHP'den Sefa Sirmen veya bir başkası da olsa hiç fark etmez. Her adayla yarışırım. Yarışmaktan asla çekinmem, rekabetten hayatım boyunca keyif almışımdır. Ancak, AKP'nin adayı bana göre Nihat Ergün olur.

DURMUŞ`U, KÖSE`Yİ TANIRIM

Cumali Durmuş'u tanıyor musunuz, diyaloglarınız nasıl?
-Cumali Durmuş'u da Kemal Köse'yi de tanırım. Partimizin önemli isimleridir. Çok sık görüşemiyorum ancak kurultayda Cumali Bey`le karşılaştım, hal hatır sorduk. ?Bunun dışında sıkça oturup, siyasi bir sohbet veya herhangi bir yemek ortamında bulunmadım. Lütfü Türkkan zaten milletvekili ve parti genel merkezinde sıkça karşılaşıyorum, birlikte çalışıyoruz. 
 
 

YARIN

-Kocaelispor`un kurtuluş reçetesi ne?

-Kocaelispor`un düştüğü duruma ne dedi?

-Dört büyüklerden hangi futbol kulübünün başkanı Kocaelispor`a borç para verdi?

-Nasıl bir seçim kampanyası yapacak?

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ