KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
İsrailli yüzücülere yakın koruma
İsrailli yüzücülere yakın koruma
Güncel
17 Temmuz 2010 Cumartesi 14:53
  • 2128
  • 7

İsrailli yüzücülere yakın koruma

İzmit Körfezi'nde düzenlenen yüzme yarışmasına 13 ülkenin sporcuları katıldı. İsrail’den gelen 3 sporcuyu, 2 İsrail Mossad ajanı ve 5 Türk polisi korudu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin LEN-Avrupa Yüzme Birliği, TYF-Türkiye Yüzme Federasyonu ile işbirliği yaparak düzenlediği Avrupa Açık Su Yüzme Kupası 3. Ayak Yüzme Yarışı saat 09.30`da Sekapark açıklarında bin 250 metrelik parkurda yapıldı. Avrupalıların kirli ve son günlerde birçok canlının öldüğü denizde yüzmesi beklenmiyordu ama Avrupalılar yarış sonrası bile yüzdü. Yarışmada İsrailli sporcuları 2 İsrail Mossad ajanı ve 5 Türk polisinin koruması ise dikkat çekti. Kocaeli halkının ilgi göstermediği yarışmada, sporculardan ve belediye organizasyon ekiplerinden başka kimse yoktu.
 

13 ÜLKEDEN 55 SPORCU KATILDI
Open Water kategorisinde Avrupa`daki en başarılı sporcuların yüzdüğü yarışa 13 ülkeden 55 sporcu katıldı. Müsabakalarda Almanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İrlanda, İsrail, İspanya, Litvanya, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Polonya ve Türk Milli Takımı sporcuları kulaç attı.
Yarışmacılar, dereceye girebilmek için bin 250 metrelik parkurda 4 tur yüzdü. Yarışma sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk 5`e giren yüzücülere toplam 5 bin Euro para ödülü verildi. Yarışmada ayrıca basın teşvik görüntü ve fotoğraf yarışması da yapıldı.
 

KORUMALAR SÜREKLİ TAKİP ETTİ
Yarışmaya İsrail`den biri bayan 3 sporcu katıldı. İsrailli sporcuların 2 İsrail Mossad ajanı ve 5 Türk polisi tarafından korunması dikkat çekti. Korumalar, sporcuları adım adım takip etti. İsrailli yüzücüler tuvalet ihtiyacını gidermeye giderken bile korumalar takipteydi. Bulundukları süre içinde Türkiye`den çok memnun olduklarını belirten İsrailli sporcu Safra Juval, burada herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını söyledi. Mavi Marmara Gemisi`ne yapılan saldırıyla ilgili ise Juval, olayın siyasi olduğunu ve o konuyu bilmediğini ifade ederek, sadece yüzücü olduklarını ifade etti. İsrail Yüzme Takımı Antrenörü Andrei Toth, da Kocaeli`nin çok güzel olduğunu ve organizasyonun iyi yapıldığını aktardı. Toth, Mavi Marmara olayının ise üzüntü verici olduğunu ifade etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ