KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Darıca’da aile saadeti
Darıca’da aile saadeti
Güncel
17 Nisan 2010 Cumartesi 10:09
  • 1393
  • 0

Darıca’da aile saadeti

Darıca’da bulunan Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan ‘Ferhat’ adlı aslan, 5 aydır ayrı olduğu eşi ve 4 yavrusuna kavuştu.

Anne aslan "Şirin"in doğumundan önce bakıcılar tarafından ayrı kafese yerleştirilen baba aslan "Ferhat", yavruları 5 aylık olana kadar, onlara zarar vermemesi için ayrı kafeste tutuldu. Parkın Veteriner Hekimi Yücel Yılmaz, kafesin kapılarını açınca baba aslan, hemen yavrularına doğru gitti. Eşi "Şirin" ve yavru aslanlar da baba aslana sevgi gösterisinde bulundu.Baba arslan, daha sonra sürekli etrafını sarıp üzerine çıkarak oynamak isteyen yavrularından sık sık uzaklaştı.
 

Veteriner Hekim Yücel Yılmaz, aslanların doğaları gereği, doğan yavruların 5 ay babadan uzak tutulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Yılmaz, "Doğada da böyledir, dişi aslanlar yavruları babadan korur. Yavru aslanlar çok hareketli ve aksidir. Anne aslan sabırlıdır ancak baba kızgındır, yavrularına zarar verebilir. Bu nedenle 5 ay önce ayırmıştık, şimdi buluşturduk" dedi.
"Ferhat" ve "Şirin" adlı arslanlar, 4 yıl önce daha 9 aylıkken Danimarka`daki hayvanat bahçesinden getirildi. Türkiye`nin ilk ve tek özel hayvanat bahçesi Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi`nde 200 çeşit, yaklaşık 2 bin hayvan, doğal ortamlarında koruma altında yaşamlarını sürdürüyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ