Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor
Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor
Siyaset
29 Kasım 2017 Çarşamba 23:27
  • 2147
  • 0

Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, son günlerde gündemi oldukça meşgul eden yerli otomobille ilgili önemli açıklamarda bulundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a yerli otomobil konusunda İsveç firması olan Saab markasıyla yapıldığı söylenen anlaşmanın aslında hiç yapılmadığını ve o dönemde Saab firmasına gönderildiği iddia edilen 47 milyon euronun kime gönderildiğini sordu.

 

“Türk bakan ismimizi kullanmasın”

Saab’ın sözcüsünün dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı yalanladığını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Saab İsveç firması ve güçlü bir firma. Biz kimle anlaşma yapmışız? İflas etmiş batmış Çinli Nevs firmasıyla. 1947 yılında imal edilmiş Saab’ın 9.3 platformunu satın aldık. Her seçim döneminde yerli ve milli otomobil diyip gündeme getirdik. Dönemin bakanı her yerde dayanıklı olduğu için Saab’la anlaştık, Saab’ı seçtik diyordu. Ancak Saab’ın basın sözcüsü otomobil konusunda Türkiye’yle herhangi bir çalışmamız veya anlaşmamız olmadığını söylüyor., Türk bakan bizim ismimizi kullanmasın diyor.” dedi.

 

“Basın açıklaması şirket muhasebecisinden”

Ayrıca Tarhan, “Ayrıca Nevs firmasının da Saab markasıyla herhangi bir bağlantısının bulunmadığını dile getiriyor. Nevs firmasının sevgili arkadaşlar adresinin dahi nerde olduğunu bilmiyoruz. Fabrikaları yok, sadece internet siteleri var. Otomobil ile ilgili basın açıklaması yapan kim biliyor musunuz? Basın danışmanı değil, mühendis değil, proje sorumlusu değil, Çinli şirketin muhasebecisi!” şeklinde açıklamalarına devam etti.

 

“47 milyon euro Gebze Ziraat Bankası’ndan”

Öte yandan satın alınan Saab 9.3 platformunun ne olacağını soran Tahsin Tarhan, “Sevgili arkadaşlar anlaşma burda. Gebze Ziraat Bankası’ndan 47 milyon euro bu firmanın hesabına gönderilmiş. 47 milyon euro ne demek biliyormusunuz. 200 milyon Türk Lirası demek. Bununla 4 tane fabrika kurulur. Bin kişiye istihdam sağlanır en az yüz tane okul yapılır. Ve şimdi bunun savunması yok, bu firma battı, paralar battı, şimdi ne arıyoruz? 5 tane babayiğit. Bu babayitlerle yapılan sözleşmenin içeriğini bilmiyoruz. Hangi şartlar üzerine anlaşıldı, sözleşmenin içeriğinde neler var, ortaklık hisseleri nelerdir, devlet bu işin neresinde yer alacak, bu projede başarısız olursa 5 babayiğite bir yaptırım uygulanacak mı? Bilmiyoruz. 9.3 Saab platformu ne olacak? 47 milyon euroyu bu 5 babayiğit devlete ödeyecek mi?” dedi.

 

“Yerli otomuz var. Karsan Amerikada’ki yarışmada 1. oldu”

Araştırma önergesine destek isteyen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Sevgili milletvekilleri otomobil üretmek istiyorsanız batmış projelere yandaşlarınıza aracı şirketlere milyonlarca euro ödemeye gerek yok. Bizi dinleyip Türk mühendislerine Türk otomobil sektörüne fırsat vermelisiniz. Yerli otomobil yapacaksak bunun adına milli otomobil de demiyelim. Milli marka diyelim. Ülkemizde yerli otomobil yapılıyor. Karsan Amerika’da yarışmaya katıldı 1. oldu. Devlet yok arkasında, hükümet yok arkasında. Şimdi tekrar yarışmaya katılmış. Sizin derdiniz milli otomobil yapmak değil. İnşaatlarda yaptığınız gibi şirketleri bir araya getirip, tehdit edip seçimlerde onlardan faydalanmak. Başka bir derdiniz yok sizin. Araştırma önergemize destek istiyoruz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

41 Burda çalışanları isyan etti!

Yazan: 41 avm çalışanı

Yorum: Ben oranın çalışanlarından birisiyim. Sesimizi duyurun lütfen paramıza zamda vermiyorlar çalışmazsak tazminatsız kocayacağız

Bedelli askerlikte son durum

Yazan: Vatandaş

Yorum: Bence iyi miktar

Boğulanların sayısı artıyor. 193 kişi boğulma tehlikesi geçirdi  

Yazan: Yüzücü

Yorum: Buyuksehir ekiplerini tanitacagina ilk önce bedava yüzme kürsü açsın. Her yaz kocaeli de aynı sey.

Meteoroloji uyardı. Dolu ve hortum oluşabilir

Yazan: Merve erbas

Yorum: Yarın yine otoparklar dolar. Izmit in her yerini sel basar.

Körfeze 120 bin liralık proje!

Yazan: Korfezli

Yorum: Körfezin her yeri çöp içinde. Ilk buna cozum

Hürriyet’ten o şoföre destek ziyareti

Yazan: İZMİTLİ

Yorum: yaşlı amca belliki rahatsız... doğrusunu yapmış şoför arkadaşımız... bayan yolcu açısından doğru olan buydu... ancak bu tür davranışların kapalı, sakallı, şalvarlı, sarıklı vb. yurttaşlarımızada yapıldığında aynı tepki ile karşılık verilmesi gerekir. bu ülke özgürse eğer ne açık giyinenin nede kapalı giyinenin birbirine hakaret hakkı yok. nedense açık birine birşey söylendiğinde herkez özgürlükçü, dindar birine söylenince burası iran mı oluyor. yuhhhh

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: vatandaş

Yorum: Özelleştirince böyle oldu, Zamlar ile ilgilide bir haber bekliyoruzz

Bekçilerden güvenlik uygulaması: 1 şüpheli şahıs yakalandı

Yazan: Vatandaş

Yorum: 80 lere döndük. Bu nedir arkadaş artık her vatandaşın yanına bir tane kolluk gücü verirler.

CHP’den 9 kişi İnce için imza verdi

Yazan: Zeynep sonmez

Yorum: Çoğunluğun eski başkan olması da manidar.

Yine elektrik kesintisi Yine Sedaş

Yazan: Songül Cihan

Yorum: Bacım yapiyosun da bu haberleri takan yok. Açlık sınırı olmuş bilmem kaç. Bu milletin suyunu kes yine akillanmaz

KENT REHBERİ