Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor
Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor
Siyaset
29 Kasım 2017 Çarşamba 23:27
  • 2257
  • 0

Tarhan 47 milyon euronun peşini bırakmıyor

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, son günlerde gündemi oldukça meşgul eden yerli otomobille ilgili önemli açıklamarda bulundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a yerli otomobil konusunda İsveç firması olan Saab markasıyla yapıldığı söylenen anlaşmanın aslında hiç yapılmadığını ve o dönemde Saab firmasına gönderildiği iddia edilen 47 milyon euronun kime gönderildiğini sordu.

 

“Türk bakan ismimizi kullanmasın”

Saab’ın sözcüsünün dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı yalanladığını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Saab İsveç firması ve güçlü bir firma. Biz kimle anlaşma yapmışız? İflas etmiş batmış Çinli Nevs firmasıyla. 1947 yılında imal edilmiş Saab’ın 9.3 platformunu satın aldık. Her seçim döneminde yerli ve milli otomobil diyip gündeme getirdik. Dönemin bakanı her yerde dayanıklı olduğu için Saab’la anlaştık, Saab’ı seçtik diyordu. Ancak Saab’ın basın sözcüsü otomobil konusunda Türkiye’yle herhangi bir çalışmamız veya anlaşmamız olmadığını söylüyor., Türk bakan bizim ismimizi kullanmasın diyor.” dedi.

 

“Basın açıklaması şirket muhasebecisinden”

Ayrıca Tarhan, “Ayrıca Nevs firmasının da Saab markasıyla herhangi bir bağlantısının bulunmadığını dile getiriyor. Nevs firmasının sevgili arkadaşlar adresinin dahi nerde olduğunu bilmiyoruz. Fabrikaları yok, sadece internet siteleri var. Otomobil ile ilgili basın açıklaması yapan kim biliyor musunuz? Basın danışmanı değil, mühendis değil, proje sorumlusu değil, Çinli şirketin muhasebecisi!” şeklinde açıklamalarına devam etti.

 

“47 milyon euro Gebze Ziraat Bankası’ndan”

Öte yandan satın alınan Saab 9.3 platformunun ne olacağını soran Tahsin Tarhan, “Sevgili arkadaşlar anlaşma burda. Gebze Ziraat Bankası’ndan 47 milyon euro bu firmanın hesabına gönderilmiş. 47 milyon euro ne demek biliyormusunuz. 200 milyon Türk Lirası demek. Bununla 4 tane fabrika kurulur. Bin kişiye istihdam sağlanır en az yüz tane okul yapılır. Ve şimdi bunun savunması yok, bu firma battı, paralar battı, şimdi ne arıyoruz? 5 tane babayiğit. Bu babayitlerle yapılan sözleşmenin içeriğini bilmiyoruz. Hangi şartlar üzerine anlaşıldı, sözleşmenin içeriğinde neler var, ortaklık hisseleri nelerdir, devlet bu işin neresinde yer alacak, bu projede başarısız olursa 5 babayiğite bir yaptırım uygulanacak mı? Bilmiyoruz. 9.3 Saab platformu ne olacak? 47 milyon euroyu bu 5 babayiğit devlete ödeyecek mi?” dedi.

 

“Yerli otomuz var. Karsan Amerikada’ki yarışmada 1. oldu”

Araştırma önergesine destek isteyen CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Sevgili milletvekilleri otomobil üretmek istiyorsanız batmış projelere yandaşlarınıza aracı şirketlere milyonlarca euro ödemeye gerek yok. Bizi dinleyip Türk mühendislerine Türk otomobil sektörüne fırsat vermelisiniz. Yerli otomobil yapacaksak bunun adına milli otomobil de demiyelim. Milli marka diyelim. Ülkemizde yerli otomobil yapılıyor. Karsan Amerika’da yarışmaya katıldı 1. oldu. Devlet yok arkasında, hükümet yok arkasında. Şimdi tekrar yarışmaya katılmış. Sizin derdiniz milli otomobil yapmak değil. İnşaatlarda yaptığınız gibi şirketleri bir araya getirip, tehdit edip seçimlerde onlardan faydalanmak. Başka bir derdiniz yok sizin. Araştırma önergemize destek istiyoruz. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

SON YORUMLAR

Çocuğuna kıyafet alamadı canına kıydı

Yazan: Körfezli

Yorum: İntihar eden Baba değil Toplum Bize ne oldu da Bir öğrenci pantolonu farklı diye Okula alınmasın , Babanın Katili Okul idareside olabilir ,BLD.BŞK. kALKSIN Suriyedede Okul yaptırsın !!!!!!!! ?????????

Başiskele belediyesi sata sata bitiremedi

Yazan: hamdi

Yorum: satın bakalm füzüli ilere harcayın hesap günü gelir birgün ama bu dünyada ama öbür dünyada bu milletin geleceğini ona buna peşkeş çekin bakalım hesap günü gelecek birgün

AK Parti İzmit’ten Esnaf Ziyareti

Yazan: Hakan Aydın

Yorum: Ekonomiyi batıran iktidarın temsilcileri hangi yüzle esnaf ziyaretine çıkıyor acaba ?

Çarptıktan sonra öylece ortada bıraktılar!

Yazan: okur

Yorum: hayvanı o halde bırakmayan Ayten hanıma çok teşekkür ederim

Başkan ve yönetimi İSTİFA ETTİ!

Yazan: fethiye cd.

Yorum: zaten bir işe yaramıyorlardı bir görüşleride yoktu... rüzgarı takip eden arkadaşlardı. geç bile kalmışlar...

243 günde devrialem

Yazan: Güven Gök

Yorum: Beni kendine rakip görmen hem sevindirdi hem üzdü suan güneydoğu anadolu bolgesindeyim yarin gebzespor macinda olucam ordanda tura devam edicez ben balkanturunda iken sen turkiye turunu tamamlamis olucaksin

“Kriz sizin kafanızda var”

Yazan: Arif cerıt

Yorum: Gulmeyın başkan yok demeyin kriz bunu yasayan biliyor bence kriz sizin kafanızda yok

4 firmaya haksız kazanç cezası!

Yazan: Isa karaoz

Yorum: Firmaların isimlerinide vermeleri gerekiyor.Vatandaş ona göre tepkisini göstersin.

Yazan: abdullah turk

Yorum: baskan olabılırsın ama ınsan olamamıssın zabıtalara baskı yaparak neyın pesındesın abının hatrı olmasa coktan yıktırırdım o duvarı sen buyuklerımı dua et once ınsan olmak lazım

Yazan: asi

Yorum: *Darbe gecesi şeyhin olduğu iddia edilen “Fazlı Kerem Hoca” denilen zatın dağ başındaki evine kaçtığın doğru mu?

KENT REHBERİ