KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Osman Pepe, AKP ile ipleri kopardı
Osman Pepe, AKP ile ipleri kopardı
Siyaset
07 Nisan 2010 Çarşamba 15:43
  • 5983
  • 19

Osman Pepe, AKP ile ipleri kopardı

AKP Kocaeli Milletvekili Osman Pepe, Anayasa teklifi paketine imza koymayarak partisiyle ipleri tamamen kopardı

İktidar partisi AKP`nin hazırladığı Anayasa Paketi için yeni takvim belirlendi. Fakat AKP`nin bu yeni Anayasa Paketi`ne parti içinde muhalif olarak bilinen isimler imzaların koymadı. Bu kişilerden birisi de partisi içinde uzun zamandır sorun yaşayan, 22 Temmuz genel seçimlerinden sonra bakanlık koltuğundan alınan Kocaeli milletvekili Osman Pepe de var.
 

KİMLER İMZA VERMEDİ
Osman Pepe`nin dışında kanser hastası olduğu gerekçesiyle parti yönetiminden ayrılan Kürşat Tüzmen ile eski bakanlardan Kemal Unakıtan, Murat Başeskioğlu da teklife imza koymadı. İsimleri kulislerde “muhalif” olarak geçen Ankara milletvekili Zekai Özcan, İstanbul milletvekili Reha Çamuroğlu, Kırıkkale milletvekili Vahit Erdem, Ardahan milletvekili Saffet Kaya ile TBMM eski Başkanı ve Zonguldak milletvekili Köksal Toptan da teklife imza koymayanlar arasında yer alıyor. 
 

ANAYASA PAKETİNDE CHAT DİLİ
Ankara milletvekili Salih Kapusuz imza metnindeki “İli” bölümüne Ankara`nın kısaltması olarak “Ank”, İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ise “İst” şeklinde imza attı. Bursa milletvekili Mehmet Altan Karapaşaoğlu`nun imza attığı bölüme daha önce “Eskişehir” diye yazdığı, ancak bunu karalayarak yerine “Bursa” ifadesini kullandığı görüldü. Sivas milletvekili Hamza Yerlikaya`nın isminin önünde de “Halil” yazdığı daha sonra ise bu ismin karalandığı görüldü.
 

ENGELLEME TAKTİKLERİ
Anayasa değişiklik teklifinin görüşmelerine, perşembe günü Anayasa Komisyonu`nda başlanacak. AKP ile CHP arasında taktik savaşına dönüşecek olan görüşmelerde, AKP teklifin hızla geçirilmesi, CHP ise görüşmelerin engellenmesi için her yolu deneyecek. Teklifin görüşmelerine geçilebilmesi halinde, CHP süreci engellemek için çok sayıda değişiklik önergesi verecek. Her önerge üzerinde de ayrı ayrı konuşma yapacak. BDP ise engelleme amaçlı olmayan, istedikleri değişikliklerle ilgili önergeler verecek. AKP`de engelleme girişimlerine karşı yeterlilik önergeleri vererek konuşmaları sınırlandıracak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ