KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Taş ocağı ticari kullanılmayacak
Taş ocağı ticari kullanılmayacak
Siyaset
02 Aralık 2012 Pazar 12:07
  • 1539
  • 11

Taş ocağı ticari kullanılmayacak

AKP’li milletvekili İlyas Şeker, Maşukiye-Yanıkköy’de açılması düşülen taş ocağı konusunu büyütmeye gerek olmadığını belirtirken, ocağın ticari amaçlı kullanılmayacağının sözünü verdi
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, parti binasında nöbet tuttu. Vatandaşların dertlerini dinlemeden önce basının sorularını yanıtlayan İlyas Şeker`in gündeminde bir türlü netleşemeyen Maşukiye-Yanıkköy`de açılması düşülen taş ocağı konusu vardı. Şeker, arazinin 16 dönümlük bir yer olduğunu bu yüzden konunun büyütülmesine gerek olmadığını belirterek, “Bu projeden vazgeçme lüksümüz yoksa mecbur yapacağız” dedi. Şeker, taş ocağının sadece hızlı tren için çalışacağının bunun dışında ticari hiçbir anlamda kullanılmayacağını kaydetti.
 
PROJE OLMAZSA OLMAZ
Hızlı tren projesinin ülke için önemli olduğunu belirten Şeker, “260 kilometrede hızlı gidecek bir trenin alt zeminini oluşturuyoruz, bu yüzden kullanılacak olan malzeme çok önemli. İncelemeler yapılmış uygun olan malzeme orada bulunmuş. Bölgenin güzelliklerinin bozulmasına kimsenin gönlü razı olmaz. Ancak ülke için önemli olan bir proje var. 16 dönümlük arazinin bozulmamasını mı tercih edeceğiz yoksa büyük bir fırsat olan hızlı tren projesinden mi vazgeçeceğiz?” dedi. 
 

SAVAŞ ALANI GİBİ
Taş ocağına karşı olan Sibel Gönül`ün sözlerinin hatırlatılması üzerine Şeker, “Vekilimiz Sibel Gönül de dahil kimse o yeşil alnın yok olmasını istemez ama burada bir tercih yapmamız lazım. Bu proje olmazsa olmaz” diye konuştu. Şeker, Gebze`deki taş ocaklarıyla ilgili de “Körfez`e bakan yüzeylerde kesinlikle yeni taş ocaklarının yapılmasına zorunlu olmadıkça müsaade edilmeyecekti. Sonra birileri gitti bunu iptal ettirdi ama bu karar planlarda hala yer alıyor. Gebze`de taş ocaklarını kaldırmak istiyoruz. Gebze`ye girdiğiniz savaştan çıkmış gibi bir durum var” şeklinde konuştu. 
 
VAZGEÇME LÜKSÜMÜZ YOK
Maşukiye-Yanıkköy`de yapılacak olan taş ocağındaki malzemelerin bir gramının bile dışarıda satılmayacağının altını çizen Şeker, “Haziran ayına kadar alım işi bitmiş olacak. Sonrasında orasının eski haline dönüştürülmesi için ağaçlandırma çalışmaları yapılacak. İbrahim Karaosmanoğlu taahhüt ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 15 milyon metrekare yeşil alan oluşturmuş 5 milyon üzerinde ağaç dikmiş. Başka seçenek yoksa ve bu projeden vazgeçme lüksümüz yoksa mecbur yapacağız” diyerek mecburiyetlerini ifade etti.
 
TİCARETE KARŞIYIM
Bozulacak olan yerin 16 dönümlük bir alan olduğunu ve konun büyütülmemesi gerektiğini söyleyen Şeker, “Kesinlikle orada büyük bir tesis kurulmayacak, sadece kaba malzeme alınacak. Ticarete yönelik bir çalışma değil. Mevcut yollar kullanılmayacak alternatif yollar bulunacak. Yapılacak olanlar, yıkılacak olanlardan daha ağırlıklı olduğu için yapılacak olanları tercih etmek lazım” dedi.
 
SANAYİYE DOYDUK
POSCO için Bayraktar Ovası`ndan demir yolu geçeceği söylentisine de cevap veren Şeker, “Demiryolu güzergahının daha kuzeye gelmesi için planlanıyor. Fizibilite çalışmaları yapılıyor. POSCO ile ilgilisi yok. 3. boğaz köprüsüne doğru gitmesi için bir düşünce var. Kocaeli`nin belirlediği yerler dışında yeni bir sanayi ve lojistik alanı açılması mümkün değil” diyerek Kocaeli`nin sanayiye doyduğunu bir kez daha yineledi. 
 
4 MİLYON EK ÖDENEK
Son günlerde konuşulan mükerrer üyeler hakkında da yorum yapan Şeker, durumun olağan ve gayet normal olduğunu belirtti. 2B arazisi için ise sürelerin ocak ayının sonunu kadar uzatıldığını söyledi. Kocaeli milletvekilleri olarak Milli Eğitim Bakanlığı`na gittiklerini belirten Şeker, milli eğitim müdürlüğünün ihtiyaçları için bütçeye ek olarak 4 milyon 620 bin ödeneğin gelmesi nedeniyle görüşme yaptıklarını belirtti.
 
BÖLGELER KONTROL EDİLECEK
büyükşehir Yasası`yla ilgili bilgi veren Şeker, 29 ilde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı oluşturulduğunu, böylece Ankara`daki bakanlıkların bu bölgelerdeki yatırımları kontrol ederek denetleyeceğini söyledi. Şeker, İl Genel Meclisi`nin yasadan sonraki durumuyla ilgili, “Mal varlıkları ve personeller hangi hizmetlere, hangi kurumları gidecekse bunların oranlaması yapılacak ve personel bu oranlamaya göre dağıtılacak” dedi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ