KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Toplantının kapatılmasını Aygün de doğru bulmadı
Toplantının kapatılmasını Aygün de doğru bulmadı
Siyaset
19 Kasım 2009 Perşembe 14:16
  • 922
  • 1

Toplantının kapatılmasını Aygün de doğru bulmadı

AKP İl Başkanı Zeki Aygün de ‘Demokratik Açılım’ toplantısının basına kapatılmasını doğru bulmadığını, ancak bunu grup başkanı Bozdağ’ın istediğini söyledi

AKP İl Yönetimi`nin haftalık toplantısı parti binasında gerçekleştirildi. İl başkanı Zeki Aygün başkanlığındaki toplantıda Demokratik Açılım`dan İl Genel Meclisi`nde yaşanan tartışmalı günlere kadar pek çok konu masaya yatırıldı. Aygün sözlerine resmen birleşen DP ve Anavatan Partisi`ne ‘hayırlı olsun` dileklerini ileterek başladı. Genel merkezin talimatı doğrultusunda 81 ille birlikte ilimizde de düzenlenen Demokratik Açılım toplantısının basına kapatılmasını Aygün de doğru bulmadı.
 

EKSİĞİMİZ OLDU
Aygün, konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “Demokratik Açılım`la ilgili genel merkezin yapmış olduğu bir çalışma vardı. Olağanüstü il danışma meclisi düzenleyerek  bu çalışmayı teşkilatlarla paylaştık. 4 aydır yapılan çalışmaları yetkili ağızdan teşkilatlarımıza anlattık. 81 ilde bu program uygulandı. Yalnız burada bir eksiğimiz oldu. Teşkilat çalışması olduğu için basına kapatıldı. Oysa soru ve cevap kısmında basın dışarı alınabilirdi.
 

GİDİP, ANLATACAĞIM
Ancak genel merkezden gelen karar doğrultusunda grup başkanımız buna uymak istedi. Diğer illerde istisnalar oldu. Bu konuyu cuma günü gideceğim il başkanları toplantısında dile getireceğim. Çünkü halkı ilgilendiren bir mevzuda yetkili kişinin konuşmasının basına yansımamasına gönlüm razı olmadı.” Aygün, bugün Ankara`da gerçekleştirilecek il başkanları toplantısına il kadın kolları, gençlik kolları, il genel meclisi başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte gideceklerini kaydetti.
 

İÇİNDE HER ŞEY VAR
Demokratik Açılım`ın sadece Kürt sorununu kapsamadığını belirten Aygün, “Bu günübirlik bir proje değil, çalışmalarımız devam ediyor. Hakikaten uzun yıllardır süren bir sorunun çözümü. Tabi güneydoğu sorunu Demokratik Açılım`ın birinci maddesi. Burada çevre ülkelerle olan sorunların çözümü de Demokratik Açılım içerisinde. Ülkenin bütün sorunları yani Alevi sorunundan tutun da başörtüsü sorununa kadar her şey  Demokratik Açılım içerisinde. Önemli olan sorunlarımızı konuşmak. Güçlü ülkeler, güçlü siyasetler sorunlarla yüzleşerek çözüm bulur. Mesela dış politikada atmış olduğumuz adımlar diğer ülkelerde kompleks yaratarak onların da adım atmasını da sağlıyor” dedi.
 

ÖYMEN`İ ELEŞTİRDİ
Aygün, şöyle devam etti: “Bunun en bariz örneği İngiltere`nin Kıbrıs Rumları`na yaptığı tekliftir. Biz ülkenin önünü açıp, tüm komşularımızla iyi geçinen, sıfır problemsiz bir toplum olsun istiyoruz. Buna kim katkı verirse 30 yıldır gözyaşı döken anaların gözyaşları akmayacak demektir. Türk bayrağına sarılı tabutların gelmemesi demektir. 30 yıldır ‘vur kurtul, ver kurtul` diyenlerin yerine ‘sev kurtul` diyerek bin yıldır beraber yaşadığımız insanlarla bir barış sürecinin başlangıçtır. Buna dil uzatanları şiddetle kınıyoruz. Biliyorsunuz ki CHP Grup Başkanı Sayın Öymen, Dersim`deki olayları dile getirdi. Bugün bu lafı böyle bir ortamda söylemek gerçekten talihsizlik. 21. yüzyılda hala o kafayla hareket eden bir yapının ülkeye neler kazandıracağını hep beraber düşünelim.
 

EĞİTİMLER ERTELENDİ
Tabi biz siyaseti kara baltayla yapmıyoruz. Siyaset Akademisi devam ediyor. Geçen hafta gelen hocamız Naci Bostancı dünyadaki ve ülkemizdeki olaylara pozitif bakılması yönünde çok ilmi bir açıklama yaptı. Ben bile belli bir eğitim almış bir insan olarak eksiklerimi tamamladım. Negatif olaylara pozitif bakma düşüncesine sahip olmak farklı bir şey.  Siz yıllardan beri yaşadığınız düşmanca duyguları kardeşlik duygularına çevirebilirsiniz. Tabi Siyaset Akademisi ile kalmıyoruz. Teşkilat eğitimleri de başlayacak. Biz 6 Aralık`ta yapmayı düşünüyorduk, ancak 1-20 Aralık`ta TBMM`de bütçe çalışması olduğu için milletvekillerimiz gelemiyor. Bu yüzden aralığın 3. haftasına erteleyebiliriz. Çünkü milletvekillerinin ‘8 altın yıl` başlığı altında vereceği dersler var.”
 

FİTNE SOKAMAYACAKLAR
İcra toplantılarını her hafta bir ilçede yaptıklarını hatırlatan Aygün, “Önümüzdeki hafta Dilovası`nda olacağız. Ayrıca biz  sporda da varız. İlçelerarası spor çalışmamıza başladık. Pazar günü açılışını yaptık. İlçe başkanları ile belediye başkanlarının açılış maçını yaptık. Ben ilçe başkanlarının takım kaptanı idim. 6-4 yendik. Bizim takım çok iyiydi. Ben güçlü bir takımın kalecisi olarak oturdum. Bunu mevkii olarak yorumlayan kalemler oldu. Ama herkesin özgür düşüncesidir. Teşkilatla iyi olan ilişkilerimize fitne sokmaya çalışanlara bunun olmayacağını görmelerini sağlayacağız. Biz öksürsek zaturre oldu diyenlere bu fırsatı tanımayacağız” şeklinde konuştu.
 

DOMUZ GRİBİ KONUSU
Türkiye`yi kasıp kavuran domuz gribi hakkında da bir açıklama yapan AKP İl Başkanı Zeki Aygün, “Domuz gribiyle ilgili olarak uzmanları dinlemek gerek. 60 bilim insanı konuyla ilgili karar veriyor. Onları dinlemek lazım. Sağlık Bakanlığı`nın söyledikleri bizim için geçerlidir” diye konuştu. Aygün, 25 Kasım`da memurların bir günlük uyarı grevini ise şöyle yorumladı: “Burası bir hukuk devleti. Hukuk devletinde resmi olan ve kanunların öngördüğü her şey olabilir.” İl Genel Meclisi`ndeki sıkıntılı süreci de değerlendiren Aygün, grubuyla bu konuyu konuşacağını söyleyerek, şöyle devam etti:
 

CHP`LİLERE ÇATTI
“Türkiye`de her kritik problemin çözümü esnasında muhalefetin yaptığı tek şey kaos çıkarmaktır. Nasıl ki TBMM`de başbakan konuşurken meclisi terk eden bir muhalefet varsa onun buradaki yansımasıdır. Küçük kardeşler büyük ağabeylerine bakarak hareket ediyor. CHP`li arkadaşların amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Armut dibine düşer misali Ankara`ya bakarak burada böyle şeyler yapıyorlar. Oradaki sorunlar tartışılarak çözülür. Demokrasi uzlaşı sanatıdır. Eğer uzlaşı yoksa sandık vardır,  ya da parmak hesabı vardır. Buna da saygılı değilseniz o zaman siz demokrat değilsiniz. Biz tartışma kültürünü kavga kültürüne çevirmekte ustayız. Bunun baş aktörleri de muhalefettir. Onlar rollerini oynamaya devam edecekler. Normal karşılıyoruz.”

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ