KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Saatçi Ali Efendi’de şiir akşamları
Saatçi Ali Efendi’de şiir akşamları
Güncel
17 Temmuz 2010 Cumartesi 14:16
  • 1540
  • 1

Saatçi Ali Efendi’de şiir akşamları

Saatçi Ali Efendi Konağı’nda düzenlenen Kocaeli 1. Şiir İmecesi büyük ilgi ve beğeni topladı

Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği tarafından geleneksel hale getirilmesi amaçlanan “Kocaeli Şiir İmeceleri”nin ilki Saatçi Ali Efendi Konağı`nda gerçekleştirildi. 18. yüzyılda inşa edilmiş olan Saatçi Ali Efendi Konağı`nın otantik havasında gerçekleşen ‘Şiir İmecesi` Kocaelili şair ve yazarlar ile dinleyicilere hoş anlar yaşattı. Türkçe`nin şiirsel bakımdan en güzel örneklerinin sunulduğu gecede şairler, kendilerine ait olan ve yazarı farklı ancak çok beğendikleri şiirleri de okudu.
 

TEMİZ BİR DİL BIRAKALIM
Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Alptekin Cevherli, yaptığı açış konuşmasında Kocaeli`ye ait en önemli değerlerden birisi olan ve 18. yüzyıl Türk mimarisinin çok iyi korunmuş bir örneği durumundaki Saatçi Ali Efendi Konağı`nın restore edilmesinde ve yeniden halkımıza kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Şiirin, Türkçe`nin en güzel hallerinden birisi olduğunu vurgulayan Cevherli, gelecek kuşaklara doğru ve temiz bir dil bırakabilmemiz için el birliğiyle lisanımıza sahip çıkmamız gerektiğini dile getirdi.
 

DOĞAN`A TEŞEKKÜR ETTİ
Bu toplantıları gelenekselleştirerek her ay Saatçi Ali Efendi Konağı`nda bir edebî etkinlik düzenleyeceklerinin de müjdesini veren başkan Cevherli, bunu, artık sadece köylerimizde kalan imecelerin şehir hayatına bir yansıması şeklinde düşündüklerini söyledi. Cevherli, dilimize el birliği ile sahip çıkmamız anlamına gelen Kocaeli Şiir İmecesi`ni, bu amaçla hayata geçirdiklerini ifade ederek, kendilerine bu imkânı sağlayan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve başkan yardımcısı Ayhan Acar`a teşekkür etti.
 

ÇOK SAYIDA ŞAİR VE YAZAR
Daha sonra Türk Eğitimsen Şube Başkanı şair ve yazar Süleyman Pekin`in yönetiminde gerçekleşen şiir imecesine geçildi. Başta Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü araştırmacı yazar Volkan Şenel, gazeteci, şair ve yazar Cazim Gürbüz, Kocaeli Modelciler ve Mucitler Derneği Genel Başkanı Ertuğrul Kemaloğlu, Erdal Sarıçam, Durmuş Koç, Mahmut Kuru, Mustafa Çetin, Mahmut Kuru, Yrd. Doç. Dr. Kenan Aydın ve vaiz Ali Vasfi Kurt olmak üzere çok sayıda şair ve yazar geceye iştirak etti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ