KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Ülkücüler Atsız’ı andı
Ülkücüler Atsız’ı andı
Siyaset
25 Aralık 2011 Pazar 13:02
  • 1320
  • 2

Ülkücüler Atsız’ı andı

Kocaeli Ülkü Ocakları, ünlü edebiyatçı Nihal Atsız’ı Türk Eğitim Sen Kocaeli Temsilcisi ve tarihçi Süleyman Pekin’den dinledi

Kocaeli Ülkü Ocakları, önceki akşam Türk Eğitim Sen Kocaeli Temsilcisi tarihçi Süleyman Pekin ve eğitimci Mustafa Atalay`ı ağırladı. Şube başkanı Ramazan Çakırca`nın organize ettiği programda Türkçü kimliğiyle tanınan ünlü edebiyatçı Nihal Atsız anlatıldı, Türk edebiyatına bir dönem yön veren şiirleri okundu. Programa ülkücü gençler ilgi gösterdi. İki bölümden oluşan söyleşinin birinci bölümünde Atsız`ın eserleri hayatı ve kişiliği Süleyman Pekin tarafından anlatıldı. İkinci bölümde ise, Atsız`ın döneme yön veren şiirleri Mustafa Atalay tarafından okundu.

 

 

FİKİR ADAMIYDI
Süleyman Pekin, eserleriyle dönemin milliyetçilerine ilham veren Nihal Atsız`ı dönemin en etkili edebiyatçısı ve fikir adamlarından biri olarak nitelendirerek, “Nihal Atsız, edebiyatçı kimliğinin yanı sıra önemli bir fikir adamıydı. Türklük biliminin ilgilendiği konularda kaynak sayılabilecek derecede önemli eserler veren bir ‘Türkolog`tur” dedi. Atsız`ın yaşamından kesitlerin anlatıldığı program, eserlerinden bahsedilerek ve şiirlerin okunmasıyla son buldu.

 

Esra AYDIN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ