KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Üzüntüm beyin göçü, hedefim başbakanlık!
Üzüntüm beyin göçü, hedefim başbakanlık!
Siyaset
Aktan Uslu
11 Ocak 2019 Cuma 09:43
  • 3929
  • 0

Üzüntüm beyin göçü, hedefim başbakanlık!

CHP’den Gebze Belediye Meclisi’ne aday adaylığı başvurusunu yöntem belirlenmeden önce yapan Gıda Mühendisi ve İSG Uzmanı Cemre Öğüt’e göre memleketin en önemli sorunu önüne geçilemeyen beyin göçü. Siyasetteki hedefi ise CHP iktidarında Bakanlık. Tek adam rejiminin sona erdirilmesinin ardından başbakanlık…

31 Mart yerel seçimlerinde gerek toplumun, gerekse basının ilgi odağında öncelikli olarak belediye başkanları var ancak seçilecek başkanlar, belediyeyi veya kentin yerel idaresini tek başına yönetmeyecekler. Kaldı ki irade anlamında da tek bir iradenin temsilcisi olmayacaklar.

Bu yerel seçim dönemi iki ayrı ittifak olasılıklarından ötürü belediye başkan adaylarının belirlenmesinde, önceki yerel seçimlere nazaran bir “rötara” sebep olduysa dahi CHP Gebze İlçe Örgütü bu aşamayı geride bıraktı. İçinde bulunduğumuz günlerin önemli gündem konularından biri belediye meclis üyesi adaylığı.

Bilindiği üzere CHP Gebze’de aday belirleme yöntemi belirlendi ve hafta içinde duyuruldu. Atama yöntemi tercih edildi. Yöntem belirlenene kadar başvurular, istenilen düzeyde olmadı. Şu sıralar yoğunluk göstereceği öngörülüyor. Yöntem belirlenmeden önce aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan biri de Gıda Mühendisi ve B sınıfı İSG uzmanı Cemre Öğüt oldu.

Henüz 28 yaşında olmasına rağmen lise yıllarında başladığı, üniversite yıllarında da sürdürdüğü aktif siyasetinde de çıtayı biraz daha yükseltme amacında olan Öğüt belediye meclisine girerse gerek mesleki deneyimleri gerekse merak duygusu, öğrenme yeteneğine olan güvenle her konuda katkısı olacağına inanıyor. Aktif siyasette hedefi orta ve uzun vadede CHP iktidarında Bakanlık. Tek adam rejiminden demokrasiye yeniden dönüşün ardından Başbakanlık. Kocaeli Zirve’nin sorularını CHP Gebze İlçe Örgütü’nde yanıtladı:

Belediye meclisine adaylık düşünceniz ne zaman, hangi gerekçeyle oluştu?

Siyaseti seviyorum. Çok genç yaşlarda atıldım ve halen gencim. Yolun başında sayılırım. Şahsımda kadınlara ve gençlere, yeni fikir ve düşünce sahiplerine fırsat verilmesi gerektiğini savunuyorum. Gebze Belediye Meclisi’ne üye olursam ilçeme çok şey katacağıma inanıyorum.

Partimden Gebze Belediye Meclisi Üyeliği aslında 2014 yerel seçimleri döneminde de aklımda vardı. Nedense bilmem, öteledim ve bu dönem girişimim oldu. Beni meclis üyesi adaylığına iten etken CHP’nin yerel duruşu ve şartlar dâhilinde izleyebildiğim kadarıyla, belediye meclislerinin mevcut halleri oldu. Belediye meclislerinde gerek siyasetin genelinden gerekse CHP’den daha çok genç ve kadın yer almalı. Genç beyinlere bu fırsat verilmeli…

Genç beyin derken?

… Ülkemizin son zamanlarda çok fazla beyin göçü vermeye başlaması, ülkem için üzüldüğüm sorunlardan biri. Ben yurtdışına gitme, daha iyi koşullarda çalışma imkânı varken değerlendirmedim ve değerlendirmeyeceğim. Fikrim, düşüncem, üretimimle yaşantımı ülkemde sürdürmek istiyorum. Ve gerek yaşadığım kente, gerek ülkeme eğitimim, birikimim, fikir ve düşüncelerimle bir şeyler vermem, yapmam gerektiğine inanıyorum. Bu da gerek genel gerekse yerel yönetimlere aktif olarak katılmakla olur. Bu katkıyı sunmak için partimden belediye meclisine aday adayıyım.

Meclise girerseniz ne yapacaksınız?

Belediye meclisine girebilirsem mevcut sorunların yanı sıra öngörülemeyen sorunları öngörüp çözümler üretmeye çalışacağım. Mecliste tek başına olmayacağımın, grubum ile birlikte olacağımın farkındayım ama kişisel olarak da söz hakkım olacaktır ve kullanacağım. Kimsenin hiçbir problemi göz ardı etmesine müsaade etmeyeceğim.

Partinizin meclis üyesi adaylarını belirleme yöntemine ilişkin yorumunuz nedir?

Malum, partimizde Gebze Belediyesi Meclis Üyesi adayları atamayla belirlenecek. Aday belirleme yöntemine dair alınan kararı doğru bulurum, yanlış bulurum ayrı mesele saygım var. Bu karar üzerinde konuşmam gereken yerde konuşurum, basın dâhil her yerde konuşmam. Kaldı ki aday adaylığı başvurumu henüz yöntem belli değilken yaptım. Bu gerek aday belirleme yöntemi gerekse hedefime ulaşmada sonuç anlamında her sonucu göze aldığımın göstergesidir. Eylem zamanı eylemi konuşmayı doğru bulmuyorum. Eylem bittikten sonra sonuçları itibariyle elbette değerlendirilecek ve değerlendirilmelidir.

Mesleklerinize dönecek olursak, Gıda Mühendisi Cemre Öğüt belediye meclisine girerse ne yapacak?

Ana mesleğim gıda mühendisliği ve mesleğimi çok severek yapıyorum. Türkiye’de gerek gıda terörü gerekse gıda tağşişi ile mücadele bu işin eğitimini almış ve mesleğe gönlünü vermiş mühendislere düşüyor. Bu mücadelede sadece özel sektörde çalışıyor olmak yetmez. Sivil toplum içinde de yer almalı. Gıda Mühendisleri Odası çatısında bu mücadeleyi sürdürüyorum.

Gıda sektöründe merdiven altı üretim en önemli sorunlardan biri. Tüm sorunların çözümü ise eğitimden geçiyor. Bu eğitim elbette okullarda öğrencilere verilmeli ancak ev kadınlarının da eğitilmesi, bilgilendirilmesi gerekiyor. Bilinçli bir gıda üretimi ile birlikte tüketimini sağlamak mümkün. TMMOB GMO çatısında eğitim faaliyetlerimiz, çalışmalarımız oluyor ama toplumun gıda dâhil olmak üzere her konuda eğitiminde yerel yönetimlerde sorumluluk üstlenmeli. Belediye meclisine adaylık gerekçelerimden biri de bunun tesisi içindir.

İSG Uzmanı Cemre Öğüt belediye meclisine girerse ne yapacak?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını ek gelir olarak düşünmedim. İçinde yer aldığım gıda iş kolu mevzuata göre az tehlikeli ama ben tehlikeli olduğunu düşündüğüm için bu konuda da eğitim aldım. Halen çalıştığım firmada bu konuda da sorumluyum. Sanılanın aksine, yeri geldiğinde risk gördüğüm zamanlarda üretimi geçici olarak durduğum oldu ve bilinen anlamda hiçbir sorun yaşamadım.

İş sağlığı güvenliği çok yönlü ele alınması gereken bir konu ve yerel yönetimler bu konuda yetersiz, özensiz. Evimin önünde açılıp öylesine bırakılan bir çukur için defalarca arayıp şikâyet başvurusunda bulunmama rağmen ancak iki günde dönülebilmesi, böylesi hayati ve önemli bir konuda belediyenin duruşunun yetersizliğini gösteriyor. Belediye meclisine girecek olursam bu konuda da çalışmalarım olacak. Ancak çalışmalarım sadece yetkin gözüktüğüm konular ile sınırlı olmayacak.

Nasıl yani?

Gıda mühendisliği ve iş güvenliği uzmanlığımın yanı sıra pek çok konuda da faydam olacağına inanıyorum. Şöyle ki yapı itibariyle meraklı ve öğrenme yeteneği yüksek biriyim. Meclise girdiğimde günümüz itibariyle bilgi sahibi olmadığım konular üzerine araştırmada bulunarak fikir ve proje üretebileceğime dair güvenim var.

Sizden bir Gebze değerlendirmesi alabilir miyim?

Gebze, sanayinin kalbinin attığı bir şehir. İş imkanı bu kadar çokken halkın bu kadar yoksul olması önemli ve aşılması gereken bir sorun.

Gebze’nin yoksul ve zengin olmak üzere iki kesimi var, ben her ikisinde de bulundum. Gecekondu mahallesinde büyüdüm. Belli bir yaştan sonra ve halen, ekonomik refahı daha yüksek insanların yer aldığı bir mahallede oturuyorum. Ama ben bu ayrımı istemiyorum. Bu problemin de çözülmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Ülkemizin dört bir tarafından göçle gelmiş, çok kültürlü ama o kültürlerin yaşatılamadığı bir ilçeyiz. Kentleşme üzerinden de bunu gözlemlemek mümkün. Bir tarafta yeni ve modern binalar diğer tarafta hala gecekondularda süren yaşamlar. Bu gidişi değiştirmek mümkün ve böylesi bir değişim CHP’nin yerel iktidarında mümkün. Bu değişime katkım olması için, partimden Gebze Belediye Meclisi’ne aday adayıyım..

Aktif siyasette bireysel hedefiniz belediye meclis üyeliği adaylığı ile sınırlı mı?

Kesinlikle hayır. Her şeyden önce henüz yolun başlarında sayılırım. Aday gösterilip seçilmek var. Bu dönem aday gösterilmemek, aday gösterilip listedeki yerimden ötürü seçilememek var. Yerelde iktidar partisinin meclis üyesi olarak girmek var, ana muhalefet veya muhalefet üyesi olarak girmek var. 2011’den bu yana CHP üyesiyim. Gerek üniversite yıllarımda Sivas gerekse tahsilim sonrası Gebze’de üye olarak çalışmalarda bulundum. Hiçbir yönetim kademesine üye olmadım. Demek istediğim, insan yeter ki bir şeyler yapmak istesin. Makam sahibi olmak şart değil. Gıda Mühendisleri Odası’nda da aynı şekilde, hiç yönetimlerde yer almadım. Ama daha aktif ve etkili olmak gerektiğine inanıyorum. Aktif siyasette hedeflerimden biri CHP iktidarında Bakanlık yapmak, ötesinde ülkenin tek adam rejiminden kurtulup yeniden demokrasiye dönmesiyle birlikte Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığıdır. Belediye meclis üyesi aday adaylığı girişimim o hedefim doğrultusunda şahsım adına ilk ve en önemli adımlardan biridir.

 

Cemre Öğüt kimdir

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’ne bağlı Yenimahalle eşrafından Sucay – Cemil Öğüt çiftinin kızları olarak 1991’de Gebze’de dünyaya geldi.

İlk ve ortaokulu Gebze Fevzi Çakmak’ta, liseyi Körfez Atatürk Anadolu Lisesi Fen Bilimleri bölümünde, okul üçüncüsü olarak tamamladı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde İş Sağlığı ve Güvenliği üzerine yaptı. B sınıfı İSG uzmanı. Özel bir üniversitede ekonomi ve finans alanında yeni bir yüksek lisansa hazırlanıyor.

Çalışma hayatına 2015’te atıldı. Özel bir şirkette 2.5 yıl boyunca gıda mühendisliği yaptı. Tuzla’daki İstanbul Deri ve Endüstri Serbest Bölge içinde bir firmada üretim müdürü olarak çalıştı. Halen yine özel sektörde gıda üzerine üretim faaliyeti gösteren bir firmanın kalite bölümünde denetim uzmanı olarak çalışıyor. Aynı işyerinde İSG uzmanı olarak da görev yapıyor.

Siyasi bilincini lise yıllarında edinmeye başladı.  CHP’ye 2011 yılında üye oldu. Üniversite yıllarında CHP Sivas İl Örgütü’nün gençlik kollarında yer aldı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu’nun CHP Sivas İl Başkanlığı döneminde ve milletvekili adaylığı seçim döneminde çalıştı. Üniversiteyi bitirdikten sonra siyaseti CHP Gebze İlçe Örgütü’nde sürdürdü. Genel ve yerel seçimlerde okul ve sandık sorumluluğu gibi görevler üstlendi.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası’nın üç yıl boyunca Cumhuriyet Üniversitesi temsilciliğini yaptı. Halen Gebze’de çalıştığı firmanın merkezinin İstanbul’da yer almasından ötürü GMO İstanbul Şubesi üyesi. Sema Olkun Kopal başkanlığındaki GMO Kocaeli Temsilciliği’nde de komisyonlar üzerinden çalışmalarda bulunuyor.

Bekâr.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ