KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Vali, kentin değil AKP’nin valisi
Vali, kentin değil AKP’nin valisi
Siyaset
07 Aralık 2011 Çarşamba 13:51
  • 1831
  • 12

Vali, kentin değil AKP’nin valisi

Yalçın Kuşkan, geçtiğimiz hafta yaşanan Dev-Genç gözaltılarının sorumlusunun vali olduğunu, valinin kenti yönetemediğini ve AKP’li gibi çalıştığını söyledi

CHP İl Yönetimi haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Kocaeli gündemini değerlendiren il başkanı Yalçın Kuşkan, geçtiğimiz hafta yaptığı eylemlerle gözaltına alınan Dev-Genç`lilere değinerek yaşanan gerginliğin vali Ercan Topaca`dan kaynaklandığını söyledi. Topaca`yı kentin valisi olamamakla, AKP valisi gibi davranmakla suçlayan Kuşkan, Topacayı yerden yere vurdu. Kuşkan, “Vali kentle özdeşleşemedi. AKP dışındakileri ötekileştirdi” ifadesini kullandı.
 

HİTLER ALMANYA`SI
Huzurlu bir kent olan Kocaeli`nin 20 gündür gergin olduğunu söyleyen Kuşkan, “İlimizdeki süreç deniz otobüsünün kaçırılmasıyla başladı. Valinin yönettiği polisler ve belediye zabıtaları geçtiğimiz hafta öğrencilere saldırdı. Zabıtaların olaya karışmasının mantığı yok. Yaşananlar Hitler Almanya`sının bir örneği. AKP`li belediyenin zabıtaları fiziki saldırıya başlarsa olayların önüne geçilemez” dedi.
 

KENTLE ÖZDEŞLEŞEMEDİ
Vali Topaca`nın kenti tek taraflı yönettiğini de iddia eden Kuşkan, “Vali, Kocaeli`de belediye başkanları ve AKP`li milletvekillerinden başka bir yapı olmadığını düşünüyor. Kentle özdeşleşemedi. Kentin valisi olamadı maalesef. İktidar partisinin valisi gibi çalışıyor. Kentte AKP dışındaki insanları ‘öteki` hale getirdi. Bu tutumumdan vazgeçmeli. Yaşanan tartışmalar valinin tutumundan kaynaklandı” diye konuştu.
 

KENTİ İYİ YÖNETEMİYOR
Vali Topaca`nın AKP`liler dışında kimseyle temas kurmadığını da kaydeden Kuşkan, “Bir vali kentte AKP`li milletvekilleri ve belediye başkanları dışında kimseyle temas halinde olmazsa bu sorunlar çıkar. İlimizde yönetim sorunu yaşanıyor. Kent her geçen gün geriliyor. Vali ben yaptım oldu mantığında. Ama kenti gerdiğinin farkında değil. Vali kenti iyi yönetemiyor” şeklinde konuştu.
 

MAKAMIN KAYNAĞI KİM?
Geçtiğimiz günlerde İl Genel Meclisi`nde CHP`lilerin gündeme getirdiği vali makamının tefrişinin kaynağının nereden geldiği sorusuna hala cevap alamadıklarını da belirten Kuşkan, “Zaten yıkılacak bir binaya tefriş yapmak ne kadar gerekliydi? Ne kadara mal oldu? Kaynağı kim? Vali, bize detaylı olarak anlatırsa seviniriz. Bir vatandaş olarak merak ediyorum. Bu paralar kentin ve ülkenin parası” ifadesini kullandı.
 

CUMA NAMAZI İÇİN
Resmi olarak saat 13.00`de tören yapılması gerekirken bu yıl 29 Ekim töreninin 14.30`da yapılmasının nedenini sorduğu valilikten gelen cevabı da aktaran Kuşkan, “Vali yardımcısı Mustafa Ünlüsoy, halkın katılım sağlaması için 14.30`da yapmayı kararlaştırdıklarını yazmış. Oysa aynı gün saatler ileri alındı ve tören cuma namazıyla çakıştı. Bunu bize söyleyebilirlerdi. Ama kentin valisi olmadığı için ben yaptım oldu mantığındalar” dedi. 
 

AVUKAT TALEP ETMEDİLER
10 Aralık`ta üye listelerinin geleceğini, 17 Aralık`ta askıya çıkacağını da hatırlatan Kuşkan, “İlçe başkanlarıyla sürekli görüşüyoruz. Kongreleri nasıl en şeffaf ve demokratik yaparız diye değerlendirme yapıyoruz” dedi. Dev-Genç`lilerin kendilerinden avukat istemediğini ancak halktan kim olursa olsun hukuki destek isteyene yardım edeceklerini de sözlerine ekleyen Kuşkan, “Partili avukatlarımızla elimizden geleni yaparız” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ