KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Vali neden Maşukiye’ye izin verdi?
Vali neden Maşukiye’ye izin verdi?
Siyaset
22 Aralık 2012 Cumartesi 14:17
  • 1782
  • 11

Vali neden Maşukiye’ye izin verdi?

Bütçe görüşmelerinin ardından ayağının tozuyla İzmit’e gelen CHP’li milletvekili Haydar Akar, il binasında yaptığı basın toplantısında Maşukiye’deki taş ocağına izin verilmesi halinde tahribatın 90 yılda giderilemeyeceğini söyledi

CHP`li Milletvekili Haydar Akar, mecliste sona eren bütçe görüşmelerinin ardından ayağının tozuyla il binasında milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, il başkanı Yalçın Kuşkan, il kadın kolları başkanı Sevim Özen, il gençlik kolları başkanı Ozan Aksu ve partililerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Akar, Maşukiye`de yapılmak istenen taş ocağı, bütçe görüşmeleri, asgari ücret zammı gibi konularda açıklamalarda bulundu. Maşukiye`nin Kocaeli`nin nefes alma alanı olduğunu ifade eden Akar, “Buranın korunmasına karşı basını, sivil toplum kuruluşları ve halkıyla herkes bir bütün oldu. Bu bütünlük içinde; vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve AKP`liler yer almadı” dedi.


DEVLET DEĞİL FİRMA KAZANACAK
Yüksek hızlı tren projesi konusunda Kocaeli halkının yanlış yönlendirildiğini anlatan Akar, “İhale şartnamesinde, yüklenici firmanın kullanacağı taşı nereden alacağı yazılı. Köseköy-Gebze arasındaki çalışmaları yapan Kolin İnşaat, kullanacağı taş malzemeyi Hereke, İznik ve ihale şartnamesinden belirtilen alandan alıyor. Cengiz İnşaat`ın ise ihale şartnamesinde belirtilen Şirinevler, Muradiye, Hacımercan gibi taş ocaklarından alması gerekiyor. Oysa firma daha az maliyetle bu işi yapmak için Maşukiye`deki taş ocağından alacak. Devletin buradan tek kuruş bir kazancı olmayacak. Buradaki taşların özelliği farklı denilerek de halk yanıltılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.


28`İNE KARŞI ÇIKTI AMA...
Maşukiye`de taş ocağı açılmasının önemli bir sebebinin de Başbakan Erdoğan`ın yapacağı ‘şov` olduğuna dikkat çeken  Akar, “29 Ekim 2014 tarihinde Marmaray çalışması bitirilerek kullanıma açılacak. Başbakan Erdoğan buranın açılışında büyük bir şov yapacak. Bu şovu büyütmek isteyenler, 33 ayda tamamlanması planlanan hızlı tren hattının 24 ayda bitirilmesi için çalışıyor. Vali Ercan Topaca`nın şimdiye kadar 28 taş ocağına izin vermediğini biliyoruz. Ancak Ankara`dan bastırılınca vali de buna razı olmak ve izin vermek zorunda kaldı. Amaç tamamen hızlı tren projesinin Başbakan Erdoğan`ın şovuna yetiştirmek ve şovunu büyütmek” ifadelerini kullandı.


BAKANDA YUMUŞAMA VAR
Maşukiye`yi kurtarmak için çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Akar, “Deniz, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile 2, Orman ve Su İşleri Veysel Eroğlu ile 1 defa görüştüm. Ulaştırma Bakanı`nın tavrında eskiye oranla bir yumuşama var. Veysel Eroğlu da taş ocağı açılmasına sıcak bakmadığını ifade etti. İnşallah Maşukiye`yi kurtarırız. Bu görüşmelerden bir şey çıkmadığı taktirde hukuki yollara başvuracağız. Henüz ruhsatlandırma sürecine girmediği için bekliyoruz. Ruhsatlandırma girişimi başladığı zaman hukuk sürecini başlatacağız” dedi.


TAHRİBAT BÜYÜK OLACAK 
Maşukiye`de taşocağı yapılarak doğa katledilirken, Büyükşehir Belediyesi`nin Kocaeli`nin Avrupa ölçeğinde yeşile sahip bir kent olduğuna vurgu yapmak istediğinin altını çizen Akar, bunun boş bir çaba olduğunu dile getirdi. Akar, “Kocaeli`de kişi başına yeşil alan 9,6 metrekare. Avrupa`da bu 20 metrekare, Hollanda Roterdam`da 28 metrekare, Stockholm`de ise 88 metrekare. 2014 yılı için dünyanın en yeşil kenti seçimine Türkiye`den Bursa ile Trabzon aday. Aday iller arasında Kocaeli yok.  Çünkü aday kentlerde aranan şartlardan olan küresel ısınmaya en az katkı, çevre-gürültü kirliliğine ez az katkı kriterlerine Kocaeli uymuyor” ifadelerine yer verdi. 


ACISU`DAN TREN GEÇMEZ
Akar ayrıca, “Açılacak olan ocaktan 2 milyon ton taş alınması, ocağın alanının 16 dönüm değil 160 dönüm olduğunu ortaya çıkarıyor. Buradaki tahribat 80-90 yılda düzelmez” açıklamasında bulundu. AKP`li Fikri Işık`ın ‘Kocaeli`nin metroya ihtiyacı olmadığı` yönündeki sözlerini değerlendiren Akar, “Kocaeli`ye metronun neden yapılmadığını sorduğumuzda Fikri Işık, Acısu`dan Gebze`ye bir banliyö hattının hizmet vereceğini söylüyor. Oysa Acısu`dan tren geçmiyor. Kocaeli`nin milletvekili olan Fikri Işık, önce Kocaeli`yi tanısın, daha sonra açıklama yapsın. Tren hattı Derbent, İzmit, Gebze arasında çalışıyor” diyerek Işık`a göndermede bulundu.


ASGARİ ÜCRET ZAMMI
TBMM`deki bütçe görüşmelerine de değinen Haydar Akar, 22 lira artış öngörülen asgari ücretin en az açlık sınırı olan bin 300 lira seviyesine çekilmesi gerektiğini ve asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söyledi. Türkiye`nin IMF dışında 149 milyar dolar dış borcu olduğunu hatırlatan Akar, “Başbakan Erdoğan bu konuda halkı yanıltıyor. 149 milyar dolar borcu var. 2012 yılı bütçesinde 12 milyar lira borçlanma ayrıldı, 41 milyar lira borçlanıldı. 2013 yılı bütçesinde 13 milyar lira borçlanmaya ayrıldı. Bakalım ne kadar borçlanılacak. İç borcun miktarı ise 368 milyar lira düzeyinde” dedi. 

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ