KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Yaylak’tan ŞOK rapor!
Yaylak’tan ŞOK rapor!
Siyaset
19 Aralık 2011 Pazartesi 09:57
  • 4174
  • 24

Yaylak’tan ŞOK rapor!

MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak’ın, genel başkana sunduğu raporu ele geçirdik

12 Haziran genel seçimlerinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli`nin isteği üzerine il başkanı Celalettin Yaylak tarafından hazırlanarak genel merkeze sunulan raporu ele geçirdik. Yaylak`ın, 22 Temmuz tarihinde genel başkana ilettiği “genel seçim raporu” sadece MHP`nin değil, Kocaeli kamuoyunun da gündemine bomba gibi düşecek, çok ses getirecek.
 

ADAYLARI ANLATMIŞ
Raporda, 12 Haziran genel seçimlerine nasıl hazırlandıklarını, teşkilat olarak neler yaptıklarını sayfalar dolusu anlatan il başkanı Celalettin Yaylak, milletvekili adayları ile aday adaylarını da tek tek ele alarak irdelemiş. Yaylak`ın gerek adaylar, gerekse aday adaylarıyla ilgili olarak genel başkana sunduğu raporda herkesi hayrete düşürecek ifadeler yer alıyor.
 

ŞOK EDİCİ İFADELER
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak`ın, 11 milletvekili adayıyla ilgili raporunda şok edici ifadeler de bulunuyor. Özellikle milletvekili seçilen Lütfü Türkkan hakkında yazdıkları uzun süre gündemden düşmeyecek. Yaylak, Türkkan`ı teşkilat mensuplarını dışlamakla, Cumali Durmuş`la sürtüşmeye girerek teşkilatın çalışmalarına engel olmakla suçlamış.
 

TÜRKKAN`I BOMBALAMIŞ
Yaylak`ın, Türkkan hakkındaki düşünceleri bunlarla sınırlı değil. Yaylak, Lütfü Türkkan`ı teşkilata tepeden bakmakla, gittiği toplantılarda insanları kırmakla, kendisini küçük düşürmekle, ‘sağılacak adam değilim` diyerek diğer adayları yanından uzaklaştırmakla, il genelinde çalışma yapmamakla, samimi ve güvenilir olmamakla da itham etmiş.
 

SADECE İSMAİL KURT
MHP İl Başkanı Celalettin Yaylak, milletvekili adaylarıyla ilgili hazırladığı raporda bir kişi hariç tüm adayları teşkilatın çalışmalarına katılmamakla suçlarken, kamuoyunda kabul görmediğini ifade ederken, sadece İsmail Kurt`u diğerlerinden ayırmış. Yaylak, hazırladığı raporda İsmail Kurt`tan övgüyle bahsetmiş, teşkilata yaptığı katkıları bir bir sıralamış.

Lütfü TÜRKKAN(SANAYİCİ):

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafınca milletvekili aday sıralaması belirlendikten kısa bir süre sonra il yönetimi olarak 11 milletvekili adayını parti teşkilatına davet ederek seçim süresince il teşkilatı ve 12 ilçe teşkilatı tarafından il seçim koordinasyon merkezi kurulduğunu kendilerine söylememize rağmen, kendileri il yönetimine “Ben şahsım olarak geçen seçimlerde yaptığım çalışmaların aynısını değil tek başıma program yapacağım” demiştir.
 

HERKESE TEPEDEN BAKTI
Sayın milletvekilimiz kendisini  her zaman teşkilat üstü görmüş, teşkilatla hiçbir zaman iç içe olmamıştır, yanında olmak isteyen teşkilat mensuplarını da dışlamıştır.
Sayın milletvekilimiz sürekli eski milletvekilimiz olan Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cumali Durmuş Bey ile karşılıklı parti teşkilatlarını zor durumda bırakacak şekilde sürtüşmelere girmiştir.
Kamuoyunda sürekli yerel basın aracılığıyla birbirlerine göndermeler yapıp teşkilatlarımızın çalışmalarına engel olmuşlardır.
Sayın milletvekilimiz seçim süresince teşkilatlara hep tepeden bakmış, sürekli “ben biliyorum” havasında bulunmuş, insanlarla alaycı konuşmalar sergilemiş, gittiği her toplantıda toplantıya katılan insanları sert bir şekilde kırmıştır.
 

BENİ KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ
Beraber katıldığımız 3 veya 4 toplantıda şahsıma adımı ve soyadımı alaycı konumda (Celalettin Çaylak) şeklinde ifade ederek şahsımı küçük düşürmüşlerdir.
Sayın milletvekilimiz her platformda diğer milletvekili adaylarının da ekonomisinin olmadığını dile getirip, “ben sağılacak adam değilim” diye diğer adayların da yanından uzaklaşmasına sebep olmuştur.
Sayın milletvekilimiz zaman zaman 4.sıra milletvekili adayı Hilal Elmas ve 9.sıra milletvekili adayı Filiz Kıymaz`ı yanına alıp programlarına dahil ediyordu.
Yine sayın milletvekilimizin kendisinin organize ettiği Gebze ilçesinde bulunan Giresunlular Derneği ve Federasyonu`nun sabah kahvaltısı programına katılarak orada federasyon yöneticileriyle tartıştığı ve ağza alınmayacak küfürler sarf ettiği, milletvekilimizin yanında bulunan şahısların  federasyon yöneticilerine silah çektiği basına lanse olmuştur.
İl teşkilatı olarak olaya hemen müdahale edip, konuyu kapatıp, olayın bu şekilde gelişmediği belirtilmiş, federasyon yöneticileriyle beraber basına tekzip yayınlatılmıştır.
 

KAFASINA SİLAHLA VURDULAR
Yine sayın milletvekilimiz vatani görevini yeni bitirip memleketine gelen asker kardeşimizin kendisinden harçlık istemesinden dolayı, milletvekilimizin yanında bulunan şahıslar bu kardeşimizin kafasına silahın kabzasıyla vurup kafasını kırmıştırlar.
Sayın genel başkanım; Sayın milletvekilimiz Lütfü Türkkan, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cumali Durmuş ve 2. sıra milletvekili adayımız Ruhi Çavdar Bey`in geçmişten gelen çekişmeleri nedeniyle il teşkilatının yarısı, ilçe teşkilatlarının çoğunu, il ve ilçe ocakların tamamının çalışmalarına engel olmuşlardır. Seçim süresince sayın milletvekilimiz Kocaeli ilinin tamamında seçim çalışması yapmamış, sadece Gebze ilçesinde kısıtlı kalmıştır.
Kamuoyu önünde sayın milletvekilimiz Lütfü Türkkan`ın  samimi ve güvenilir olmadığı, eğer milletvekili seçilirse Kocaeli halkının kendilerine ulaşamayacağı kanısı oluşmuştur; çünkü 2007 genel seçimlerinde sayın milletvekilimiz seçim bittikten sonra bir daha seçmenlerle bir araya gelmemiş ve kendilerine ait cep-iş telefonlarına ulaşamadıklarını ifade etmiştirler.

 

Ruhi ÇAVDAR(ESNAF):

Sayın milletvekili adayımız Kocaeli ilini çok iyi tanıdığını ve il genelinde nasıl bir çalışma yapılması gerektiğini bildiğini, 2. dönem Kocaeli il başkanlığı yaptığı için il seçim koordinasyon merkezine tabi kalmayacağını il yönetimine söylemiştir.
 

IRKÇILIK YAPTI
Sayın milletvekili her organizasyon, toplantı ve yerel basın önünde seçim süresince kendi aile büyüklerinin Batum göçmeni olduğundan dolayı Kocaeli`nin belirli bölgelerinde ikamet eden gürcü oylarına talip olduğunu dile getirmiştir.
Bu söylemi doğrultusunda Kocaeli genelinde seçim süresince yadırganmış ve kamuoyunda büyük bir ırkçılık söylemiyle karşı karşıya kalmıştır.
İl başkanlığımızca bu konuyla alakalı kendisini defalarca uyarmamıza rağmen il teşkilatını dikkate almamış ve tam aksine her toplantıda “ben sadece gürcülerin oyuna talibim” diyerek seçmenlerden oy istemiştir.
 

REHAVETE KAPILDI
Seçim süresince il seçim koordinasyon merkezi tarafından organize edilen programlara kısmi katılım sağlamıştır. Ancak diğer partilerin aday listelerinin Kocaeli seçmeni tarafından kabul görmediği yerel basın tarafından ve halk ağzında dolaştığı için sayın milletvekili adayımız Ruhi Çavdar bu duyumlara itibar ederek rehavete kapılıp, “milletvekili oldum” diyerek çalışmalarını en asgariye indirmiştir.
Günde 15 ila 20 program yapan sayın milletvekili adayımız bu programlarını 5 veya 6`ya düşürmüştür. Kamuoyunda sevilen bir kişilik ve kimliğe sahiptir.
Sayın milletvekili adayımız geçmişten beri devam eden Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Sayın Cumali Durmuş`a yakınlılığıyla bilinmesi sebebiyle sürekli Kocaeli genelinde ve görsel ve yerel medya aracılığıyla Sayın Lütfü Türkkan`la sürtüşmektedir.
 

ÇOK PASİF KALDI
Sayın milletvekili adayımız seçim süresince 2. dönem il başkanlığı yapmış olması sebebiyle ve 17 yıllık siyasi tecrübesini sahaya hiçbir şekilde yansıtamamış olup, bu pasifliği hem parti içinde hayal kırıklığı yaratmış, hem de milletvekili olamadığından dolayı kamuoyunda büyük bir sansasyon yaratmıştır.

İsmail KURT(İŞ ADAMI):

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafınca milletvekili adayı listeleri açıklandıktan sonra Kocaeli il teşkilatına gelerek seçim koordinasyon merkezinin isteği doğrultusunda sistemli ve teşkilatlarla uyumlu bir çalışma sergilemiştir.
 

KATKISI BÜYÜK
İl seçim koordinasyonu doğrultusunda Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçelerini seçim süresince daha kolay dolaşmak ve yapılan programlara bölge olarak hız vermek için Gebze ilçesinde 2. büyük seçim koordinasyon merkezi açarak teşkilatların programlara daha sağlıklı bir şekilde cevap verebilmesi adına katkı sağlamıştır.
Bu seçim koordinasyon merkezinin seçim süresince bütün maliyetini adayımız karşılamış ve diğer milletvekili aday arkadaşlarımız da bu koordinasyon merkezini ortak kullanmıştır. Milletvekili adayımız Kocaeli genelinde tanınan ve sevilen bir iş adamı olma kimliği sebebiyle kamuoyunda ve halk nazarında siyasi ve kişiliğini yitirmeyeceğini düşündükleri için sürekli seçim koordinasyonu merkezimizi arayan sivil toplum kuruluşları, hemşehri dernekleri, muhtarlar, esnaflar, sanayiciler v.b  toplantıları yapmak için milletvekili adayımızı davet etmektedirler.
 

SEVİLEN BİRİYDİ
Adayımız halk nazarında, görsel ve yerel gazete yayın kuruluşlarında, kamuoyunda sevilen üslubu ve duruşu ile düzgün kimliğiyle tanınmaktadır.
Adayımız diğer siyasi partiler yöneticileri tarafından da sevilmekte olup adayımızdan övgüyle bahsetmektedirler.
 Adayımız seçim süresince tüm teşkilatlarımızın hem maddi hem de manevi yönünden yanında olmuş, tüm teşkilatların yönlendirdiği programlar doğrultusunda seçim süresince sahada çok etkili olmuştur.
Adayımız seçim süresince hem partili hem de seçmenle çok iyi bir diyalog kurup her kesimi kucaklayarak ilgi odağı olmuştur.  
 

Hilal ELMAS(AVUKAT):

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafından aday listeleri belirlendikten sonra Kocaeli il teşkilatınca defalarca davet edilmesine rağmen uzun bir süre sonra il teşkilatımıza gelmiştir.
 

İTİCİ, KİBİRLİ…
Adayımızın kendileri il teşkilatının yapmış olduğu programlara katılamayacağını, bu seçim süresince 1.sıra milletvekili adayımızla beraber vakit buldukça çalışmalara katılacağını ve il seçim koordinasyon merkezinin hazırladığı programların hiç birine katılmadığı, 1.sıra milletvekili adayımızla beraber ortak toplantılara katıldığı bilinmekte olup, seçim süresince hiçbir teşkilata uğramadığı ve kendi doğrultusunda yapmış olduğu programlarda seçmene sıcak bir yaklaşım sergilemediği ve itici, kibirli, ben bilirim edasıyla tavır sergileyerek sürekli seçmen tarafından şikâyet edilmiştir.
Aday adayı belirleme süresince yazılı ve görsel medyanın Milliyetçi Hareket Partisi`ne çok güzel bayan aday adaylarının başvuru yaptığını, bu adaylar içinde (Hilal ELMAS)`a da genel merkez tarafından iyi bir sıralamada yer verilmesi gerektiğini övgüyle yazmaları Kocaeli kamuoyunda çok ses getirmişti.
 

KÖTÜ BİR PROFİL ÇİZDİ
Aynı yazılı ve görsel basın medya kuruluşları bu adayımız hakkında yanıldıklarını ve Milliyetçi Hareket Partisi`ne bırakın oy kazandırmayı tam tersine oy kaybettirmeye geldiğini ifade etmişlerdir.
Adayımız daha önce teşkilatlara ve siyasi ortamlara hiç katılmadığını, siyasete kendisinin istemi doğrultusunda değil Kamu-Sen aracılığıyla katılım yaptığını, ancak “siyaset benim işim değil ama büyüklerimi kıramadığım için adaylık başvurusunu yaptım” dediğini her ortamda dile getirmiştir.
Adayımız seçim sahasında kendisini ve parti politikalarını hiçbir şekil anlatamamış ve çok kötü bir profil çizmiştir.
Adayımız Kocaeli genelinde tanınmış bir kimliğe sahip olmadığı gibi kamuoyunda kabul görmemiştir.  

 

Çağdaş DUYAR(ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ):

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafından aday listeleri belirlendikten sonra Kocaeli il teşkilatının davet etmesi sonucu il teşkilatımıza gelmiştir. Adayımız seçim süresince il ve ilçe teşkilatlarına zaman zaman  uğramış seçim çalışmalarına kısmi katılım sağlamıştır. İl seçim koordinasyonu seçim süresince kendisini arayarak programlara yönlendirmiş ancak kendisi her seferinde mazeret bildirerek programlara katılmamıştır. Adayımız Kocaeli genelinde tanınmış bir kimliğe sahip  olmadığı gibi kamuoyunda kabul görmemiştir.

RIZA AĞDAĞ

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafından aday listeleri belirlendikten sonra Kocaeli il teşkilatının davet etmesi sonucu il teşkilatımıza seçimlere (1) aylık süre kala gelmiştir. Seçim süresince il seçim koordinasyonu merkezi tarafından yönlendirilen programlara sadece Gebze ilçesinde bir kısmına katılmıştır. Adayımız geçmiş yıllarda da partimizde il yönetimi ve milletvekili adaylığı süreci yaşamış olup kendisinin genel merkez tarafından aday belirleme sırasında iyi bir yerde olmadığı için çalışmalara ara ara katılacağını dile getirmiştir, adayımız Kocaeli ilinde fazla tanınmamaktadır. Adayımız İstanbul ilinde iş yaptığı ve ikamet ettiği için sürekli İstanbul ilinde kalmakta olup zaman zaman vakit buldukça ilimize gelmektedir.   

MEHMET VEYSEL BESNİLİ

Sayın milletvekili adayımız genel merkez tarafından aday listeleri belirlendikten sonra Kocaeli il teşkilatının davet etmesi sonucu il teşkilatımıza gelmiştir. Seçim süresince il seçim koordinasyonu merkezi tarafından yönlendirilen programlara katılmamıştır. Sürekli mazeret bildirerek seçim süresince partimize hiçbir katkı sağlamamıştır. Adayımız geçmiş dönemde partimizde milletvekili sıralamasında üst sırada olduğu için, bu dönem de genel merkez tarafından belirlenen sıralamalarda alt yerlerde olması sebebiyle çalışmalara katılmamıştır. Adayımız kamuoyunda tıp doktoru kimliğiyle tanınmakta olup halk içinde fazla bulunmamaktadır. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ