Sibel Gönül
KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6644 TL
  • 6.4069 TL
  • 7.4708 TL
Kocaeli Zirve
Yıl sonuna kadar tüm sınavlar iptal
Yıl sonuna kadar tüm sınavlar iptal
Güncel
07 Eylül 2010 Salı 09:02
  • 2143
  • 4

Yıl sonuna kadar tüm sınavlar iptal

Kopya skandallarını görüşen ÖSYM ve YÖK, yıl sonuna kadar yapacağı tüm sınavları erteledi.

KPSS'deki kopya iddaları sonrasında savcılık harekete geçmiş ve ÖSYM'nin sınav hizmetlerinde kullandığı bilgisayarları incelemek üzere kopyalamıştı.

Emniyetin yedeklediği dosyalar arasında bir sonraki Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) sorularının da bulunması nedeniyle sınavların güvenilirliği sorgulanıyordu.

Bu amaçla bugün ÖSYM'de toplanan yürütme kurulu bu konuyu gündemine aldı. Kurul, 18-19 Eylül'de yapılacak TUS ve 26 Eylül'de yapılacak önlisans ve orta öğretim mezunları için yapılan KPSS'nin ertelenmesini görüştü.

Toplantı sonrası YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a konuyla ilgili bilgi verildi. Edinilen bilgiye göre yeni soruların hazırlanmasına imkan vermek üzere eylül ayında yapılacak TUS ve KPSS'nin ertelenmesine karar verildi.

Bu süre içinde sorular üzerindeki şaibenin kalkması için yeni soru bankası hazırlanacak, soruları hazırlamak için de yeni komisyon oluşturulacak.

İki sınavdaki erteleme tüm sınav takvimini etkileyeceği için sene sonuna kadar yapılacak 12 sınavın da ertelenmesine karar verildi. Erteleme kararı ve sınavların yeni tarihleri yarın YÖK tarafından resmi olarak duyurulacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ