KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8610 TL
  • 6.4617 TL
  • 7.3392 TL
Kocaeli Zirve
İşte Sivas'ın yeni hocası
İşte Sivas'ın yeni hocası
Süper Lig
08 Ekim 2009 Perşembe 16:59
  • 1354
  • 0

İşte Sivas'ın yeni hocası

Sivasspor'da Bülent Uygun'un istifasının ardından arayış bitti. Kulüp yeni hocasını buldu, imzalar atıldı.

İşte Sivasspor'un yeni hocası;Sivasspor'da Bülent Uygun'un istifasının ardından teknik direktör arayışını sürdüren kırmızı beyazlı yönetim Muhsin Ertuğral ile anlaşmaya vardı.

Başkan Mecnun Odyakmaz tecrübeli çalıştırıcıyla anlaşamaya vardıklarını, Ertuğral'ın kulübüyle olan sözleşmesini fesh ettikten sonra hafta sonunda Sivas'a geleceğini belirtti. Odyakmaz Sivasspor'da Muhsin Ertuğral dönemi başladı diyebiliriz" ifadesini kullandı.

Bu arada Ertuğral'ın yardımcılarından birinin de Beşiktaş'ta da bir dönem forma giyen Güneş Afrikalı futbolcu Madida olacağı öğrenildi.

MUHSİN ERTUĞRAL KİMDİR?
Muhsin Ertuğral 15 Ekim, 1959 İstanbul doğumludur. Eski futbolcu olan Ertuğral Almanca, Türkçe ve İngilizce konuşabiliyor. Ertuğral aynı zamanda ünlü sanatçı Adnan Şenses'in de yeğeni...

Futbola Köln'de başlayan, oradan Standart Liege'ye transfer olan, ardından da Türkiye'yi kariyerine ekleyen Ertuğral, Antalyaspor ve Eskişehirspor'da forma giydikten sonra profesyonel futbola veda etti.

SPOR AKADEMİSİNİ BİTİRDİ
Futbolu bıraktıktan sonra doğruca Almanya'ya dönen Muhsin Ertuğral, Türk futbolunun gezgini Yılmaz Vural'la birlikte Köln Spor Akademisi'ni bitirdi. Almanya'dan çok Türkiye'de tanınan akademiyi bitirdikten sonra Belçika'lı bir dostu sayesinde ikinci lig takımlarından Hekeren'in başına geçen Ertuğral'a Afrika kapıları böylece -Avrupa'dan- açılmış oldu.

ZAİRE MİLLİ TAKIMINI YÖNETTİ
O dönemler Hekeren takımını elinde bulunduran Zaire`li iş adamları, Ertuğral`la ilişkilerini gittikçe geliştirmiş ve bu ilerleyen ilişki Muhsin Ertuğral`ın Zaire ulusal takımının başına geçmesine neden olmuş.

Zaire`nin teknik direktörlüğüne getirildiğinde Afrika Uluslar Kupası eleme grubunda sonuncu durumda olan takım, Ertuğral`la birlikte büyük bir çıkış yakalamış ve Afrika Uluslar Kupası`nın çeyrek finaline dek yükseldi

STRATEJİK BİR HATADAN DOLAYI TRABZON'A GELDİ
1997`de Köln Spor Akademisi`nden dostu Yılmaz Vural`ın yardımcısı olarak Trabzonspor`a gelen Muhsin Ertuğral, o dönemleri şöyle anlatıyor; “Şenol Güneş hocadan ve akademiden beraberliğimiz olan, samimi arkadaşım Yılmaz Vural`dan teklifler geldi. O zaman Yılmaz ile birlikte Trabzonspor`un başına geçtik. Aslında biz o zaman Fenerbahçe`nin başına geçiyorduk. Yılmaz`ın bir stratejik hatasından dolayı Trabzonspor`a geldik. Ben çok mutluydum orada. O dönem Trabzonspor son on yılı içerisindeki en iyi takımına sahipti. Güzel bir anı yaşadık orada. Kulübün yöneticileri benim kalmamı istiyordu sene sonunda. Aslında benim kalmam gerekiyordu. Maalesef o zaman bir delikanlılık yaptık ve Yılmaz ile beraber geldik beraber gitmeliyiz düşüncesi ile takımdan ayrıldık. Eğer ayrılmasaydım; şu an Türkiye`de çok farklı bir konumda olabilirdim belki de.”

AFRİKA'YA DÖNÜYOR
Trabzonspor`dan ayrıldıktan sonra Afrika`daki bağlantıları sayesinde yine orada gündeme gelen Muhsin Ertuğral, Orlando Pirates`ten de teklif aldığı bir değerlendirme süresinin ardından Kaizer Chiefs yönetimiyle kurduğu sıcak ilişkilerin etkisiyle Amakhosi`nin başına geçti.

1999`da başlayan 1. Kaizer Chiefs döneminde büyük başarıların altına imza atan Ertuğral, Afrika Kupa Galipleri Kupası başta olmak üzere birçok kupayı havaya kaldırdı. 2002-2003 sezonunun yarısına kadar Chiefs`te kalan Muhsin Ertuğral, sessiz sedasız bir vedayla kulüpten ayrıldı.

TANINAN FUTBOLCULARLA ÇALIŞTI
G. Afrika`dan ayrıldıktan sonra Avusturya 1. Lig takımlarından SV Mattersburg`un başına geçen Ertuğral`ın Avrupa kariyeri pek de umduğu gibi gitmedi. Avusturya`dan sonra Mısır`dan Ismaily ve Birleşik Arap Emirlikleri`nden Bani Yas Club`ın başına geçen Muhsin Ertuğral, 2006-2007 sezonuyla birlikte tekrar “kara kıta”nın en “kara”sına döndü. Ajax`ın G. Afrika şubesiyle “memleketi”ne geri dönen Ertuğral, Eyong Enoh, Thembinkosi Fanteni, Bryce Moon ve Hans Vonk gibi bugün Avrupa futbolunda tanınan futbolcularla çalıştı

ARTIK SİVAS'IN HOCASI
Ajax Capetown`da beklenmedik bir performans gösteren Ertuğral, ligi 4. sırada tamamlayıp Amsterdam`ın ilgisini çekse de eski takımı ve Afrika`daki ilk göz ağrısı Kaizer Chiefs`ten gelen teklife dayanamadı ve yuvasına geri döndü. İşte o günden bu yana Muhsin Ertuğral için mekân, Kaizer Chiefs'ti.

Ve artık o bugün itirabiyle Sivasspor'un hocası!

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ