KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Mahmut Özgener: Mevcut yasa caydırıcı olmadıkça...
Mahmut Özgener: Mevcut yasa caydırıcı olmadıkça...
Süper Lig
07 Aralık 2010 Salı 10:07
  • 794
  • 1

Mahmut Özgener: Mevcut yasa caydırıcı olmadıkça...

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, CNBC'e'de Finans Spor'un sorularını yanıtladı. Özgener; futbolda şiddeti tek başlarına engelleyemeyeceklerini, mevcut yasada değişiklikler yapılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, CNBC-e`de yayınlanan Finans Spor programına konuk oldu. Türk futbolunun geleceği ile ilgili soruları yanıtlayan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, önemli açıklamalarda bulundu.

Futbol sahalarındaki şiddet olaylarını Futbol Federasyonu olarak tek başlarına engelleyemeyeceklerinin altını çizen Özgener, mevcut yasanın cezayi hükümlerinin caydırıcı olmadığını ve bu yasada değişiklik yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Şiddet yasasının mecliste beklediğinin ve yasada bazı sorunların olduğunun hatırlatılması üzerine Özgener, "Şiddet yasasının Beşiktaş-Bursaspor maçında çıkan olayların ardından tekrar gündeme gelmesi üzücü tabii ki. Dünkü olaylar futbola hiç yakıştıramadığımız. Futbolun içinde hiçbir zaman istemediğimiz, çok uzun süredir de gerekli tedbirlerin alınması için üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Futbol Federasyonu`nun olaya bakışı anlayabilmemiz için olayın öncesine bakmamız gerekiyor. Çünkü bu Türkiye`de olan ilk şiddet olayı değil. Şiddet olayı sadece futbolda da olmuyor. Ama her olayda aklımıza mevcut yasanın yetersizliği aklımıza geliyor, ve bunda bir değişiklik yapma konusunu gündeme getiriyoruz. Son 1 yılda Futbol Federasyonu olarak bu konuda çok yoğun çalışmalarımız oldu. Zaman zaman gündeme getirmeye çalıştık, ama olay olmadığı zaman konuyu gündemde sıcak tutmak mümkün olmadı" dedi.


5149 SAYILI YASANIN CEZAİ HÜKÜMLERİ YOK

Futbol Federasyonu olarak ne yapılmasını istediklerini de anlatan Özgener şunları söyledi:

Bir kere Ankaragücü-Galatasaray maçında çıkan olaylardan sonra ben Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak`a bir telefon ettim. Kendisine şiddet olaylarına geçmişten bugüne baktığımızda sürekli artığını ve bu olayların istemediğimiz boyutlara ulaştığını söyledim. Bunu kamuoyu ile paylaştım. Sonra birkez daha paylaştım. Futbol Federasyonu olarak, şiddet olaylarını biz tek başımıza engelleyemeyiz. Kulüpler yanımızda olsa da önleyemeyiz. Maalesef 5149 sayılı yasanın cezai hükümleri caydırıcı değil. Bu yasada bir değişiklik yapılaması kaçınılmaz düşüncesi ve sayın bakanımızın da sıcak yaklaşımıyla geçen yıl ekim ayında Ankara`da Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığımız'ın son derece üst düzey katılımıyla ilk toplantımızı yaptık. Orada da görüşlerimizi diğer ülkelerden örnekler vererek uzun uzun anlattık.

Ben orada, bu yasayı sadece futbol için istemiyoruz dedim. Çünkü benzer olayları salonlarımız da ya da başka spor dallarında da gördük. 10 gün sonra çok üzülerek Galatasaray-Fenerbahçe maçında çıkan olaylardan sonra haklı olduğumu gördüm. O maçtan sonra da Türkiye`de bir ilk oldu. Türkiye`deki en popüler spor dalları olan futbol, basketbol ve voleybol federasyonu başkanları olarak bir basın toplantısı düzenledik. Toplantıdaki tek gündem maddesi de şiddetti. Şiddetti salonlarımızdan sahalarımızdan nasıl uzak tutabiliriz, biz federasyonlar olarak tek başımıza bunun altından kalkamayız, konularında gündem yaratmak amacıyla basın toplantısı düzenledik. Daha sonra geçen süreçte de 20 kerenin üzerinde Ankara`da bakanlıklarda bu konuyu konuşmak, tartışmak, hazırlanan taslak hakkında bilgiler vermek için konuştuk.


FAİLLER YAKALANIP CEZALARI HEMEN VERİLMELİ

Saha dışında ve içinde yaşanan olaylar sonrasında sorumlu kulübün en ağır cezasının seyircisiz maç veya para cezası olduğunu hatırlatan Mahmut Özgener, ''Bu kulüplere verilen bir ceza. Maçı seyircisiz oynatıyoruz ve kulübe ceza veriyoruz. Ama kulübün ceza çekmesine neden olan kişilere ceza uygulaması olmuyor. Olaylara neden olanlar statta olduğu sürece bunu çözemeyiz. Yeni yasa çıktığı takdirde failleri süratle tespit edip cezasını vermek gerekiyor. Bu da olaylara karışanların uzun süre maçlara gelmemesi ve takımı Avrupa'da oynuyorsa pasaportunu geçici bir süre alarak gitmemesi yönünde. Futbolun en büyük sıkıntılarından biri seyircinin olmaması. Bunun en büyük nedenlerinden biri şiddettir'' dedi.

Taraftarlara verilen para cezalarını da il spor güvenlik kurullarının tespit ettiğine dikkat çeken Mahmut Özgener, ''İl spor güvenlik kurulunun kestiği ceza 1 milyon 200 bin liradır. Ancak tahsil ettiği 100 bin lira'.

Yeni yasanın yürürlüğe girmesi halinde önce Spor Toto Süper Lig'de 18 takımın maçlarını yaptığı statlara en modern kamera sistemini kuracaklarını kaydeden Özgener, ''Denetimi polis ve bizde olacak. Olay çıkaranları bu şekilde tespit edeceğiz. Eylemi yapanı cezalandırmamız gerekiyor. Hakeme taş atılıyor, kulübün sahası kapatılıyor. Esas olan suçluyu cezalandırmak. 18-19 Aralıkta bir toplantı daha olacak. Umarım tam metninde uzlaşma sağlanır ve meclisten geçerek yürürlüğe girer. Dün Beşiktaş-Bursaspor maçından önce olaylar oldu. 2 gün sonra bu olaylar unutulur. Ama yasa değişmediği takdirde bu olaylarla her zaman karşılaşırız'' diye konuştu.

Özgener, Beşiktaş ile Bursaspor arasında yapılan maçta Bursasporlu taraftarların alınmasına il spor güvenlik kurulunun karar verdiğini, bu konunun kendi yetkilerinde olmadığını ve kurulun bu şekilde karar verdiğini söyledi.

Şiddetin yanı sıra futbolun en büyük sıkıntılarından birinin de şike ve bahis skandalları olduğunu vurgulayan federasyon başkanı, ''Menajerli sistemine sert bir şekilde girmemizin bir nedeni de budur. Bunu da tek başımıza çözemeyiz. Futbolun tüm paydaşlarının destek vermesi gerekiyor. Türkiye'de şikenin kanunda cezası yok. Menajerlik yapan bir kişinin şike yaptığını savcılık tespit etti. Ama ceza almadı. Çünkü kanunda cezası yok'' dedi.


GRUPTA İKİNCİLİK ŞANSIMIZ SÜRÜYOR

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri'nde milli takımın şansı konusundaki soruları yanıtlayan Mahmut Özgener, (A) Grubu'ndaki ikincilik şanslarının hala sürdüğünü dile getirdi.

Milli takımın performansının yanı sıra teknik direktör Guus Hiddink'in aldığı para konusundaki spekülasyonlarla ilgili soruları yanıtlayan Özgener, ''Sözleşmedeki rakamlarla ilgili konuşanlar ya da tahminde bulunanlar önce 2009-2010 bütçemize, daha sonra 2010-2011'deki personel giderlerine baksınlar. Bu şekilde söylenen rakamların doğru olmadığını görürler'' dedi.

Özgener, milli takım ve kulüplerin performansı konusunda ise,''İlk defa kulüplerimiz Avrupa'dan erken elendiler. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyorum. Hiç beklemediğimiz, bizim için tatsız bir sürpriz olan Azerbaycan yenilgisi var. Ama grupta hala ikincilik açısından en iddialı takım olduğumuzu görüyoruz. Sabırlı olmalıyız. (A) Milli Takım'ın başarısının ne demek olduğunun farkındayız. Şubat ayında bir hazırlık maçımız var. Daha sonra mart ve haziran aylarında grup eleme maçları olacak. Avusturya ve Belçika ile yapacağımız bu maçlarda iyi neticeler alacağımıza inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Altyapı konusuna da değinen Özgener, ''(A) Milli Takım oyuncuları başka ülkelerden gelmiyor, aşağıdan geliyor. Milli takımın başarısını ve sürekliliğini istiyorsak sağlam altyapı oluşturmalıyız. Bunu yıllarca ihmal etmişiz. Şu an hakemlerimize verdiğimiz eğitim konusunda Avrupa'daki 52 ülke içinde en üst düzeyde eğitim veren üç ülkeden biri durumundayız. Oyuncu altyapısı konusunda da bunu başarmak için kulüplerle eğitim konusunda işbirlikçi olmalıyız. Futbol Geliştirme Merkezimiz kulüplerimizin altyapı antrenörlerine eğitim verecek. Verdikleri eğitimin uygulamalarının nasıl olduğunu yerinde takip edecekler. Kulüplerimizle bu konuda iletişim halinde olacağız'' dedi.


MESUT ÖZİL KİŞİSEL TERCİHİNİ YAPTI

Futbolda özellikle son günlerde Avrupa'daki Türk futbolcuların Türkiye'yi veya oynadıkları ülkenin milli takımını seçmeleri konusunda açıklamalarda bulunan Özgener, oyuncuların yaptıkları tercihe saygı duymaları gerektiğini dile getirdi.

Mesut Özil'in milli takıma kazandırılma şansının kaçırıldığı yönündeki düşüncelere katılmadığını anlatan Mahmut Özgener, ''Kendi kişisel tercihini yaptı. Saygı duymalıyız. Bir Türk vatandaşının futbolda geldiği noktaya baktığımızda gurur duymalıyız. Avrupa'daki Türk oyuncuların tercihi kişiseldir. Onlarla görüşüyoruz, ama kişisel tercihlerine saygı duyuyoruz. Mehmet Ekici'nin aldığı karara Almanlar saygı duydu. Ben Mesut Özil'in bu nedenle tepki görmesine üzüldüm'' diye konuştu.

Mahmut Özgener, Kardemir Karabükspor'da forma giyen Emenike'nin milli takıma alınması konusunda ise bir çalışmalarının bulunmadığını dile getirdi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ