KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Müsabakalarda olaylar bitmiyor
Müsabakalarda olaylar bitmiyor
Süper Lig
23 Eylül 2010 Perşembe 10:35
  • 1462
  • 0

Müsabakalarda olaylar bitmiyor

Marka değerini konuştuğumuz sezonun henüz 5. haftasında futbol katilleri sahneye çıktı! Gaziantep-Bursa maçı olaylar nedeniyle tatil edilirken gördüklerimiz bize geçen sezonun 24. ve 25. haftalarında Diyarbakırspor'un maçlarını hatırlattı.
Yardımcı hakemin kafasına yabancı madde atılmasıyla yarıda kalan Gaziantepspor-Bursaspor maçı geçtiğimiz sezon yaşananları bir kez daha gündeme getirdi.
 
Geçtiğimiz sezon 24. haftada oynanan Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yine yardımcı hakemin başına yabancı madde isabet etti ve 17. dakikada maç tatil edildi.
 
O maçta TFF kararını vermiş ve maçı 3-0 Bursaspor lehine hükmen tescil etmişti.
 
Bu kez 25. haftada İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçında 88. dakikada İstanbul temsilcisinin attığı golün ardından Diyarbakırspor taraftarının sahaya girdi ve maç yine tatil edildi.
 
Türkiye Futbol Federasyonu daha sonra kararı açıkladı ve ev sahibi takım lehine maçı 1-0 tescil etti.
 
Geçtiğimiz sezonki bu iki maç göz önüne alındığında, Türkiye Futbol Federasyonu'nun dünkü Gaziantepspor-Bursaspor maçı ile ilgili kararını konuk Bursaspor lehine 3-0 tescil etmesi bekleniyor.
 
 
TALİMATTA NE YAZIYOR?
Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesinin B bendinde müsabayı tatil etme hakkının hakemin inisiyatifinde olduğu yazıyor. Bu maddede, "seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder" ifadeleri yer alıyor.
 
 
GAZİANTEP-BURSA MAÇINDA NELER OLDU?
Ligde 5. haftanın kapanış maçı beklendiği gibi kapanış olamadı.
 
Gaziantepspor ile Bursaspor arasında oynanan maç yardımcı hakem Muharrem Yılmaz'ın kafasının yarılmasıyla 62. dakikada tatil edildi.
 
Oysa ki maç dosthane bir hava içinde başlamış ve iki takım taraftarları da karşılıklı takımlarını tribünlere çağırmışlardı. Hatta maçtan önce Gaziantepspor taraftarları ile Bursaspor taraftarları beraber yemek bile yemişlerdi.
 
Maçın 55. dakikasında hakem Deniz Çoban, Bursaspor'un golünden hemen önce sahaya atılan pet şişeleri yerden almış ve saha kenarına kadar gelerek karşılaşmanın federasyon temsilscisine getirmesi ortamı germeye başlamıştı.
 
Köşe vuruşu kullanıldı ve Ali Tandoğan'ın ortasında Ömer Erdoğan'ın kafa vuruşu ile Bursaspor 1-0 öne geçti.
 
Hakem kararlarına o dakikaya kadar tepkili olan Gaziantepspor taraftarı Ömer Erdoğan'ın Gaziantepsporlu oyuncuya faul yaparak gol attığını düşünerek tepkisini daha da artırdı.
 
Bursasporlu futbolcular gol sevincini yaşarken yardımcı hakem Muharrem Yılmaz, kafasına isabet eden bir cisim nedeniyle yaralandı ve orta hakem Deniz Çoban'ın yanına geldi. Bir süre saha içinde konuşan hakemler 63. dakikada maçı tatil ederek soyunma odasına gitti.
 
 
ASTON VİLLA - PORTSMOUTH ÖRNEĞİ
İngiltere Premier Ligi'nde 2008 yılında oynanan Aston Villa - Portsmouth karşılaşması benzer bir olaya sahne oldu.
 
Maçın son dakikalarında Aston Villa tribünlerinden atılan bir madeni para, yardımcı hakemin başına isabet etti. Başından ciddi bir şekilde yaralanan hakemin tedavisi saha içerisinde yapıldı ve maç kaldığı yerden devam etti.
 
Stattaki güvenlik kameralarından madeni parayı atan kişinin John Billington adlı bir yönetici olduğu anlaşıldı. Uzun yıllar Aston Villa'nın sezonluk biletlerini satın alan Billington, kimliğinin tespit edilmesi üzerine polise teslim oldu. Karşılaşmadan önce ciddi miktarda alkol aldığını ve kimseyi incitmek gibi bir niyetinin olmadığını söyleyerek kendisini savunan Billington, ömür boyu statlara girmekten men edildi.
 
Aston Villa Kulübü ise bu olaydan dolayı bir ceza almadı. İngiltere Futbol Federasyonu sadece John Billington'u cezalandırma kararı aldı.
 
Premier Lig'de bu tür olayların son derece ender şekilde tekrarlanıyor olmasının en büyük nedeni ise, İngiltere'de spordaki şiddeti önlemek için yürürlükte bulunan kanunların son derece caydırıcı olması.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ