KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Onlar şikeden düşmüştü!
Onlar şikeden düşmüştü!
Süper Lig
08 Ekim 2009 Perşembe 11:31
  • 593
  • 0

Onlar şikeden düşmüştü!

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nun Ankaraspor'u ligden düşürme kararının gerekçesiyle aynı olmasa da İtalya'dan Juventus ile Portekiz'den Boavista takımları, karıştıkları şike skandalları nedeniyle bir alt lige düşürülmüştü..

''Calciopoli'' olarak da adlandırılan ''2006 Serie A Skandalı'', Juventus takımının bir alt lige düşürülmesine yol açmıştı.

İlk kez 2006 Mayıs'ında patlak veren skandalda, 2005-2006 sezonu lig şampiyonu Juventus ile AC Milan, Fiorentina, Lazio ve Reggina takımlarının, maç skorları üzerinde oynama yapan bir organizasyonun içerisinde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

İki ay süren duruşmalar sonucunda, son iki sezonki şampiyonluğu elinden alınan Juventus, Serie B'ye düşürülmüş, 2006-2007 sezonu Avrupa Şampiyonlar Ligi'nden çıkarılmış ve 3 iç saha maçını, seyircisiz oynama cezasına çarptırılmıştı.

Serie B'ye düşürülmesine karar verilen Fiorentina ise temyiz başvurusu sonrasında bu cezadan kurtulmuştu. Fiorentina da AC Milan, Reggina ve Lazio gibi puan silme cezası almıştı.

PORTEKİZ
İtalya'dakiyle benzer bir şekilde, şike skandalına karışan Portekiz takımı Boavista da 2008 yılında Portekiz İkinci Futbol Ligi'ne düşürülmüştü. 2003-2004 sezonundaki maçlarda şike yapıldığının ortaya çıktığı, ''Altın Düdük'' adıyla anılan skandal kapsamında, Boavista'nın da bir sonraki sezonda Liga Vitalis'te mücadele etmesine ve 180 bin avro para cezası almasına karar verilmiş, kulüp başkanı Joao Loureiro'ya ise para cezasının yanı sıra, 4 yıl men cezası getirilmişti.

Skandala karışan ve 6 puanı silinen lig şampiyonu Porto ise 150 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. Porto Kulübü Başkanı Pinto da Costa da 2 yıl men cezasının yanı sıra para cezası da almıştı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ