KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Puan silmeden kaçış yok
Puan silmeden kaçış yok
Süper Lig
30 Aralık 2011 Cuma 08:52
  • 730
  • 0

Puan silmeden kaçış yok

Şikeye karışan kulüpler için öncelikle puan silme cezası uygulanacak. Bunun kriterini de Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu belirleyecek. Ayrıca kulüplere yüklü miktarda para cezaları da kesilecek.

TÜRK futbolu şike operasyonunda yolun sonuna geldi. 26 Ocak`ta toplanacak olan Futbol Federasyonu Genel Kurulu`nda şike ve teşvik primine adı karışan kulüpler için alınacak karar belli olacak. Dün Hürriyet`in şehir baskılarında yer aldığı gibi olağanüstü genel kurulda KÜME DÜŞME KARARI ÇIKAMAYACAK. Bunun yerine genel kurul iradesi “BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE DÜŞMEYİ KALDIRDIK” diyecek. Böylelikle hem “58. madde değişmeyecek” diyen Mehmet Ali Aydınlar sözünden dönmemiş olacak, hem de kulüplerin isteği yerine gelecek.
Şimde gelin 26 Ocak`a kadar futbolumuzda yaşanacakları soru ve cevaplarıyla birlikte okuyalım.

 

 

 

283 DELEGEDEN 30`U DEĞİŞİKLİĞE KARŞI


KULÜPLER 26 Ocak 2012`deki genel kurulda bir kereliğine küme düşürmeyi kaldıran karar alacak. Bunu da genel kurulda oy kullanacak 283 delegenin oyu ile tescilleyecek. G.Saray, Trabzonspor ve Orduspor`un kararın değiştirilmesine karşı olduğu biliniyor. Bu üç kulübün 7`şerden toplam 21 delegesi var. Onların yanı sıra en az 9 delegenin daha karşı yönde oy kullanması bekleniyor.  Katılımın tam olması halinde; 283 delegeden 253`ü onay verecek.

 

 

10 SORUDA ŞİKE VE TEŞVİK SUÇU CEZALARI BEKLENTİLERİ...

1- Bir seferlik küme düşme yok
SORU: Olağanüstü genel kurulda ne olacak?
CEVAP: ŞİKEYE karışan kulüpler için bir defaya mahsus karar alınacak. Kulüpler Birliği önderliğindeki kulüpler “Bir seferlik küme düşmeyi kaldırdık. Bunun yerine federasyon başka bir ceza versin” diyecekler.

2- “Şike cezasız kalmadı” denecek
SORU: Şikeye karışan kulüplere ne ceza verilecek?
CEVAP :ÖNCELİKLE puan silme cezası uygulanacak. Bunun kriterini de Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu belirleyecek. Ayrıca kulüplere yüklü miktarda para cezaları da kesilecek. “Bakın şike cezasız kalmadı” denilecek.

3- Topu genel kurula atacaklar
SORU:  Futbol Federasyonu bu karara ne der?
CEVAP: “Genel kurul iradesi her şeyin üstündedir” diyerek, karar saygı duyduklarını ifade edecekler. Böylelikle küme düşüren bir federasyon olarak anılmaktan da kurtulacaklar, topu genel kurula atacaklar.

4- Suçun ağırlığına göre ceza
SORU: Puan silme cezası hangi kriterlere göre verilecek?
CEVAP: Bunun matematik bir kriteri yok. Suçun ağırlığına göre bir ceza olacağı muhakkak. Ama daha önce de dediğimiz gibi, Disiplin Komitesi bu konuda bir kriter belirleyecek ve karar alacak.

5- Aydınlar istifa etmeyecek çünkü...
SORU: Aydınlar, “58. madde değişmeyecek” demişti. Şimdi istifa eder mi?
CEVAP: Neden etsin ki.. Dediği gibi 58. madde değişmiyor, sadece kulüpler bir defaya mahsus karar alıyor. Bu durumda Aydınlar sözünün arkasında duruyor mutlu, kulüpler küme düşmeyi kaldırıyor onlar da mutlu.

6- UEFA bu karara karşı çıkmayacak
SORU:  “UEFA bu yaklaşıma izin vermez” diyorlar.
CEVAP: Eğer şike konusunda kulüplere ve şahıslara yönelik ceza vermeme gibi bir durum söz konusu olsaydı, UEFA karşı çıkardı. Ama biz ceza veriyoruz. Sadece küme düşme cezası verilmeyecek o kadar.

7- İlle de ‘küme düşürün` demiyorlar
SORU: Bu da sıkıntı yaratmaz mı UEFA`da?
CEVAP: ? Bu operasyonun UEFA`dan izinsiz yapıldığını kimse düşünmüyor. UEFA karışmayacak çünkü onlar “Şike konusunda kamu vicdanını rahatlat, şike cezasız kalmasın” diyor. İlle de küme düşürün demiyor.

8- Savunmalar tek tek alınacak
SORU:  Şahıslara yönelik cezalar verilecek mi?
CEVAP: Önümüzdeki hafta bu süreç başlayacak. Şike ve teşvik primine adı karışanların savunmaları tek tek alınmaya başlayacak. Bu savunmalar ışığında onlar hakkında da kesin bir karara varılacak.

9- En az 3 yıl hak mahrumiyeti
SORU: Şahıslar için nasıl bir karar çıkabilir?
CEVAP: Bir maçtan fazlası için şike ve teşvik primi suçuna rastlanırsa bazıları için ömür boyu futboldan men kararı çıkar. 1 maç için suçlu bulunanlar ise 3 yıl hak mahrumiyeti cezası alır.

10- Şubata kadar bekleyeceğiz
SORU:  Şahıslara yönelik cezalar 26 Ocak`tan önce çıkar mı?
CEVAP: Yetişmesi çok zor. Çünkü Etik Kurulu bir yandan raporu okuyor. Diğer yandan Disiplin Kurulu çalışmaya başlıyor. Karar şubat ayını bulabilir. O zamana kadar beklememiz gerekir.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ