KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
İnternetin çıktısı alınır mı?
İnternetin çıktısı alınır mı?
Teknoloji
15 Eylül 2009 Salı 14:19
  • 831
  • 0

İnternetin çıktısı alınır mı?

Bugün internet dünyasında yer alan her şeyi bir yazıcıdan çıktı olarak almak istesek neler olurdu? Eğlenceli gerçeklere hazırlanın.

Yeni yazıcı teknolojilerinin yanı sıra, baskı işinin mizahi yönüyle de ilgilenen CreativeCloud, internetin çıktısını yazıcıdan almak istesek, bunun ne kadar verimli(!) sonuçlar vereceğini eğlenceli görseller eşliğinde ortaya koydu. İnternetin çıktısı kaç kartuş eder, okuması ne kadar sürer?

İnternet Kaç Yılda Okunur?
İnterneti yazdırmak istesek, 7/24 kesintisiz bir okumayla sadece 57.000 yılda tamamını bitirmek mümkün. Eğer sadece yatmadan önce 10 dakikalık okuma seansları yapacaksanız, 8.219.088 yıla ihtiyacınız var.

İnternet Kitap Olsa
Aldığımız çıktıları kitaba dökecek olsak, 1,2 milyar pound(yaklaşık 600 milyon kg) ağırlıkta ve 10 bin feet(30 bin metre) yükseklikte dev bir eser elde edebiliriz.

İnternet Kaç Kartuşa Denk?
Yine aynı hesaplar çerçevesinde, internetin çıktısını almak için 45 milyon mürekkep kartuş ve toplamda yarım milyon litre mürekkep gerekiyor. Bu mürekkep benzin olsa, bir Boeing 747 uçağını 18.000 mil (29 bin kilometre) uçurabilirdi. Bu da New York'tan Tokyo'ya uzun yoldan gidiş anlamına geliyor.

İnternet Kaç Sayfa Eder?
İnterneti kağıda dökmek için Long Island'ın yarısı kadar kağıt kullanmamız gerekirdi ki bu da 700 milkare (1,8 milyar metrekare) bir alana denk geliyor.

Tek Bir Yazıcıyla Denesek...
İnternet hakkında belki en eğlenceli gerçek de, tek bir inkjet yazıcı ile çıktısını almaya kalksak, bu işlemin 3.805 yıl süreceği. Eğer Babilliler milattan önce 1800 yılında yazdırmaya başlasa, şimdiye ancak bitirmiş olacaklardı. Ayrıca eğer ABD'deki tüm vatandaşlar interneti yazdırma işini paylaşsa, toplamda 6 dakika 36 saniyede internetin çıktısı alınabilir.

Dijital Dünya Doğal Hayatla Dost
Aslında tüm bu eğlencenin dikkat çekmek istediği nokta ise, internetteki tüm içeriğin sanal olmasının toplamda kaç ağacı kurtardığı. Zira eğer internetin kağıt çıktısını almak istesek, 40 bin ağacı feda etmemiz gerekiyor. Bu da meşhur Central Park'taki toplam ağaçların neredeyse iki katına denk geliyor.


Twitter
Twitter

KENT REHBERİ