KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8496 TL
  • 6.5184 TL
  • 7.5742 TL
Kocaeli Zirve
Aliş: Bilirkişi raporu taraflı
Aliş: Bilirkişi raporu taraflı
Güncel
22 Nisan 2010 Perşembe 15:42
  • 1717
  • 0

Aliş: Bilirkişi raporu taraflı

Sağlık-Sen Şube Başkanı Harun Yaşar Aliş, Türk Sağlık-Sen’in bilirkişi raporuna dayanarak ileri sürdüğü usülsüz üyelik iddialarına yanıt verdi; ''Bilirkişi raporu taraflı''

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Harun Yaşar Aliş ve yönetim kurulu üyeleri, sendika binasında bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu. Şube başkanı Aliş, Türk Sağlık-Sen`in mahkemesi devam eden bir konuda elinde bulundurduğu bilirkişi raporuyla bir karalama kampanyası içine girdiğini ileri sürerek, “Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının, hizmet sendikacılığımıza duyduğu güveni ve her geçen gün artan teveccühü göremeyecek kadar kafasını kuma gömen bu zihniyet; yetkiyi doğuştan gelen bir hak gibi algıladığı için, tam bir hezeyan içinde, çaresizliğinin tescili anlamına gelecek iddialarla Sağlık-Sen`i yetkiye taşıyan tabanın iradesi üzerine gölge düşürmeyi amaçlamaktadır” dedi.

TÜRK SAĞLIK SEN`İ SUÇLADI
Sağlık çalışanlarının özgür iradeleriyle sendikalarına üye olduğunu savunan Aliş, Türk Sağlık-Sen`i sendikalarına üye olan sağlık çalışanlarını ‘üye formunun ebadı yanlış, şube mührü var`gibi iddialarla dava etmekle suçladı. Konuyla ilgili bilirkişi raporunun yanlı olduğunu savunan Aliş, “Malum sendika, aşağıda gerekçelerini açıklayacağımız yanlı bilirkişi raporunu kullanarak sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarından bulamadığı desteği, başka yerlerde arama zavallılığı içine düşmüştür. Hizmet sendikacılığının en önemli vasfını ‘aldatmayan ve aldanmayan sendikacılık` olarak nitelendiren Sağlık-Sen, sendikacılığı antidemokratik zemine, kirli ilişkiler içine çeken kesimlere asla meydanı bırakmayacaktır” diye konuştu.

81 İL MÜDÜRLÜĞÜ`NE YAZI
Aliş konuşmasına şöyle devam etti; “Malum sendika, çalışanların bir kısmının üyelik formunda şubemiz kaşesi olduğundan hareketle üyeliklerin iptal edilmesini istemiştir. Çalışma Bakanlığı, üyeliklerin genel merkez tarafından onaylandığı ve karar defterinde yer aldığı sürece şube mührünün iptali gerektirici bir durum oluşturmadığı kanaatini bildirmiştir. Kaldı ki; Kamu Çalışanları Sendikalar Kanunu`nun sendika üyeliğinin kazanılması başlıklı 14. maddesinde ‘Üyelik başvurusu sendika tarafından en çok 30 gün içinde reddedilmediği takdirde üyelik istemi kabul edilmiş sayılır` denilmektedir.” Aliş, davaya müdahil olduklarını söyleyerek, malum sendika diye tanımladığı Türk Sağlık-Sen`i çalışanların onayını almadan üye yapmakla suçladı ve mahkemenin iddialarını araştırmak için 81 İl Müdürlüğü`ne yazı gönderdiğini belirtti.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ