KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2775 TL
  • 5.9531 TL
  • 6.7618 TL
Kocaeli Zirve
Kent bayramlaşması AKP’nin bayramlaşmasına döndü
Kent bayramlaşması AKP’nin bayramlaşmasına döndü
Güncel
09 Eylül 2010 Perşembe 17:06
  • 1638
  • 2

Kent bayramlaşması AKP’nin bayramlaşmasına döndü

Bu yıl 13.’sü düzenlenen gelenksel kent bayramlaşmasına muhalefet katılmayınca, AKP kendi kendine bayramlaştı

Gönüllü Kültür Teşekkülleri`nin katkısı ile 13.`sü düzenlenen geleneksel kent bayramlaşması gerçekleştirildi. Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi`nde düzenlenen kent bayramlaşmasına Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, vali Ercan Topaca, AKP Kocaeli Milletvekilleri Sibel gönül, Fikri Işık, Eyüp Ayar, Muzaffer Baştopçu, Büyükşehir Belediyesi başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, DP`li Sağlık eski Bakanı Kazım Dinç, ilçe belediye başkanları, AKP İl Başkanı Zeki Aygün, AKP`li ilçe başkanları, SP il yöneticileri, sivil toplum örgütleri, sendika temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

“HAYIR”CILAR KATILMADI
12 Eylül`de yapılacak referandumun toplumu ikiye böldüğünün en açık örneği kent bayramlaşmasına yansıdı. Çoğunluklu AKP`lilerin ve ‘evet` cephesinin katıldığı kent bayramlaşmasında MHP, DP ve DSP`den kimse yer almadı. CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy ve CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya ise adeta ateş almaya gelircesine 5 dakika görünüp ardından kayboldu. Bu durum, “Kent bayramlaşması adeta AKP`lilerin bayramlaşmasına döndü” yorumlarına neden oldu.
 

BU YIL ASKER DE YOKTU
Geçtiğimiz yıl kent bayramlaşmasına katılan asker, bu yıl yoktu. Askerin kent bayramlaşmasına katılmamasının altında hükümet ile asker arasındaki gerginlik olduğu kulislerde dönen sohbetler arasındaydı. İlk kez kent bayramlaşmasına katılan vali Ercan Topaca elini öpen çocuklara harçlık dağıttı. Bayramlaşma töreninde herkes ile tek tek bayramlaşan Topaca daha sonra verilen kokteyle katıldı. Folklor gösterisi ile başlayan bayramlaşmada başkan Karasoamnoğlu törenin hızlı bir şekilde devam etmesi için ikazlarda bulundu.
 

PAKİSTAN`A İÇME SUYU
Törende konuşan Karaosmanoğlu, kardeş ülke Pakistan`ın içme suyu  ihtiyacını gidermek için paket arıtma tesisinin yola çıktığını söyledi. Vali Topaca ise kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, “Sevgiyi, saygıyı, kardeşliği kuvvetlendirmek için buradayız” dedi. Vali Topaca da Pakistan`a yardım için Kocaeli halkının katkılarını beklediklerini söyledi. Son sözü alan bakan Ergün ise kent bayramlaşmasının tüm Türkiye`ye örnek olacak bir bayramlaşma olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından katılımcılar protokol ile tek tek bayramlaştı. Törende 2 bin kişilik pilav ve kavurma dağıtıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ