KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
Ramazan’da cami kapattılar
Ramazan’da cami kapattılar
Güncel
13 Ağustos 2010 Cuma 14:56
  • 4326
  • 4

Ramazan’da cami kapattılar

Akçakoca Mahallesi’nin tek camisi olan Dere Camii hasarlı olduğu gerekçesiyle Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla Ramazan ayında ibadete kapatıldı

1255 yılında inşaa edildiği belirtilen Akçakoca Mahallesi`nin tek ve ilimizin ilk camisi olan Dere Camii, hasarlı olduğu gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü`nün izniyle Anıtlar Yüksek Kurulu`nun aldığı kararla ibadete kapatıldı. Dere Camii`nin Ramazan ayının birinci gününde kapatılmasına camii cemaati tepki gösterdi. Dere Camii, 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremde hasar görmüş, bir süre sonra onarılarak tekrar ibadete açılmıştı.
 

CEMAAT TEPKİLİ
40 senedir Akçakoca Mahallesi`nde yaşayan ve Dere Camii`nde ibadet eden Mustafa Teker ramazanın ilk günü başlatılan restorasyon çalışmalarından camii cemaatinin şikayetçi olduğunu belirterek, “Bu Camii 755 senedir insanların ibadet ettiği Kocaeli`nin en eski camii. Anıtlar Yüksek Kurulu buranın restorasyonunu nedense Ramazan ayında başlattı. Ramazanın ilk günü camii kapatıldı. Camii hocası anahtarı müteahhite teslim etmiş. Müteahhit camiden çıkarılacak eşyaları koyacak depo bulamıyor” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ