KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Yangın varil fabrikasına sıçradı
Yangın varil fabrikasına sıçradı
Güncel
18 Temmuz 2010 Pazar 14:00
  • 12003
  • 8

Yangın varil fabrikasına sıçradı

İlçesi'nde kurulu Tever Sunta Fabrikası'nda dün saat 16.00 sıralarında başlayan yangın, havadan ve karadan müdahaleye rağmen hala söndürülemedi.

Fabrika bahçesindeki 65 bin tomruğun yandığı yangın saat 11.00 sıralarında da hemen yanında bulunan Majser Varil Fabrikası'na da sıçradı. İtfaiye ekipleri alevlerin D-100 Karayolu'na cephesi bulunan bu fabrikayı tamamen sarmasını önlemeye çalışıyor. Bu arada söndürme çalışmaları sırasında İstanbul Büyükşehir İtfaiyesi'nden bir itfaiye erinin merdivenin kayması sonucu ayak parmakları koptu.


HELİKOPTERLER İLE MÜDAHALE EDİLDİ

Gebze'nin İstasyon Mahallesi'nde D-100 Karayolu kenarında kurulu Tever Sunta Fabrikası'nda dün akşam henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangına dün hava kararana kadar havadan helikopterle müdahale edildi. Yangın, sunta imalatında hammadde olarak kullanılan fabrika bahçesindeki 500 tonluk tomruk ve ağaç istifinde başladı. Çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına önce Gebze itfaiyesi müdahale etti. Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden de onun üzerinden arazöz takviyeye gelmesine rağmen alevler giderek yayıldı. Havadan helikopterle de müdahale edilmesine rağmen yayılan alevler bahçede istiflenmiş toplam 65 bin ton olduğu belirtilen tüm tomruk istiflerini sardı.


VALİ OLAY YERİNDE

Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın da sabah saatlerine kadar yerinden izlediği yangın söndürme çalışmaları sırasında İstanbul ve Sakarya'dan gelen takviyelerle birlikte arazöz sayısı 30'u geçti. Ancak aşırı sıcaktan iyice kuruyan ağaç ve tomruklar yüzlerce ton su sıkılmasına rağmen söndürülemedi. Bu arada itfaiye ekipleri 7 kilometrelik hortumla denizden su çekmesine rağmen bu da başarılı olmadı.
 

YANDAKİ FABRİKAYA SIÇRADI
Dün gece yarısına doğru kontrol altına alınır gibi görünmesine rağmen tekrar büyüyen alevler sabah saatlerinde kontrol altına alındı. Ancak bugün saat 11.00 sıralarında yeniden büyüyen alevler bu kez Tever Sunta Fabrikası'nın D-100 Karayolu'na doğru ön cephesinde yığınlara bitişik olan Mauser Varil Fabrikası'na sıçradı. Tüm itfaiye ekipleri şu saatlerde alevlerin bu fabrikayı tamamen sarmasını önlemeye çalışıyor. Yangına sabah saatlerinden itibaren hem havadan hem karadan müdahale devam ediyor.
 

İTFAİYE ERİNİN PARMAĞI KOPTU
Yangın söndürme çalışmaları sırasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Maltepe Grubu'nda görevli olduğu belirtilen bir itfaiye erinin ise ayak parmakları koptu. Alınan bilgilere göre, adının "İsmail" olduğu öğrenilen itfaiye erinin ayağı merdivenin kayması sonucu sıkıştı. Ayak parmaklarının koptuğu belirtilen itfaiyeci İstanbul`daki bir hastaneye sevk edildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ