KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3097 TL
  • 6.0084 TL
  • 6.8612 TL
Kocaeli Zirve
Yerli sermaye kayadağ, adım adım devleşti
Yerli sermaye kayadağ, adım adım devleşti
Yaşam
07 Ağustos 2010 Cumartesi 17:10
  • 6789
  • 6

Yerli sermaye kayadağ, adım adım devleşti

Yükselen Değerlerin yeni konuğu KAYADAĞ CASH & CARRY VE AKARYAKIT LTD ŞTİ’nin sahibi, genç iş adamı ŞAHİN KAYA.

Tam anlamıyla yaptıkları işe, kısaca değinmek istiyorum. METRO olarak bildiğimiz, gıda toptancılığı yapan büyük marketlerin yerli versiyonu. Ancak metrodan farklı yönleri hatta ilkeleri var. Toptan satış adı altında bir adet mal satışını yapıp, normal market havasına girenlerin aksine, hizmet ettiği alanları kırmızı çizgilerle belirlemiş Şahin Bey. “Bu alan bana yeter” diyebiliyor. Gerisinin başkalarının ekmeğine göz dikmek olacağını düşünüyor ki, doğrudur da.
KAYADAĞ tam anlamıyla gıda toptancısı. Toptan gıda alışverişini kimlerin yapması gerekiyorsa, sadece onlara hizmet için kurulmuş. Çocuk yaşta ilimize gelen Şahin Bey, esnaflığın da getirdiği avantajla epey geniş bir çevre edinmiş, kendini sevdirmiş. Doğrusunu söylemek gerekirse, onunla röportaj yapmak hiç kolay olmadı. Müthiş esprili yapısı var. Zaman zaman esprileri beni düşündürse de, şahsını tanıdıkça samimiyetinde kuşkuya yer bırakmadı. Her soruma muhakkak espri kattı. İçinden ne yazacağımı seçerken mideme kramplar girdi desem mübalağa etmiş sayılmam.
Tek endişem, kendisinin bu söyleşisini, sizlere doğru yansıttığımdan emin olamamamdır. Hayata bu kadar alaycı bakıp, bu kadar ciddi tavır alan biriyle pek karşılaşmadım açıkçası. Ama “Bu şakalar, espriler benim kaçışlarım” diyor Şahin Bey. Çok da doğru buluyorum. İş yaşamımız günümüzün üçte ikisini esir aldıysa, onu çekilir hale getirmek için formüller geliştirmemiz gerekmiyor mu? Şahin Bey bunu çok güzel yapıyor. Çocuk yaşta babasının yanında başlayan bakkal çıraklığıyla şimdi koskoca bir işadamı. Azmin elinden ne kurtulmuş ki, Şahin Bey umduğunu alamasın? Böyle yükseliş hikayelerine bayılıyorum inanın. Adım adım, anlatacakları o kadar çok şey var ki, zevkle dinliyorum ve yazıyorum. Buyurun sizde zevkle okuyun.


Şahin Bey, kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1968 Ağrı doğumluyum. Doğudaki iklim şartlarında yaşamak zor olduğundan, 1972 senesinde ailece İzmit`e geldik. Bir de aile feodal yapıdan geliyor. Babam 1965`li yılların işletme okumuş, üniversite mezunlarından. Ağrı`da yaşamak istememiş. Düşünsenize yılın yarısında su yok, her taraf donuyor. Başka söze gerek var mı?
Peki neden İstanbul değil de, İzmit`e geldiniz?
Bizim doğuda bir Ağrı vardır, batı yok İstanbul vardır. Yani Ankara`dan bu tarafa gelen herkes” İstanbul`a geldim” der. İstanbul ‘ya tutarsası` çok olan bir yer. Babam da diyor ki, “Biraz daha ılımlı geçelim. Yakınında bir ile gidelim, sonra gerekirse İstanbul`a gideriz” Öylelikle İzmit`e gelmişiz.
Toptan gıda işi baba mesleğiniz mi?
Dedemden gelen meslek aslında. Dedem kervan sırtında bu işe başlamış. Babamın da ticaret odası kaydı 1963`tür. Bununla da övünüyorum. Şimdi de başımızda büyüğümüzdür. Danıştığımız şeyler oluyor. Hiçbir şey yapamazsak, kendisinden cesaret alıyoruz.

JEOFİZİKÇİ OLMAK İSTEMİŞTİM

Eğitim durumunuz nedir Şahin Bey?
Ticaret Lisesini ikinci sınıfta terk ettim. Ticaret oldum olası sevdiğim bir şeydi. Aslında yer bilimcisi olmak istedim. “Ben ticareti seviyorum, niçin jeofizik istiyorum?” diye içimdeki sesi araştırdım. O da “Define bulur muyum?” diyeymiş, yani yine ticarete kayıyormuşum bakın ?
İşe neresinden başladınız?
Henüz 12 yaşındayken babamın yanında üç tekerlekli bisikletle bakkallara mal dağıtmaya başladım. O zaman da rahat durmuyordum. Servisi, plasiyerliği icat ettim. Yaş biraz daha büyüyünce, ilçelere servis açtım. Askerlikten sonra servisçilere değil, servisleri ben çalıştıracağım zihniyetine girdim. Bekirdere`deki yerimizden, KOTKO`ya geçtik. Bizim anamız olan ŞARK Ticaret`i çalıştırdık.
KOTKO`da başarılı oldunuz mu?
Heralde olduk ki; 30 yaşındayken yaş ortalaması 65 olan büyüklerimin yanında KOTKO`nun başkanı seçildim. İlk seçimi %55 ile alırken, ikinci seçimi %81 ile aldım. Son on yıldır başkanlığını yapıyorum.

REKABET ŞANSIMIZ  BİTİYORDU

Tekrar aday olacak mısınız?
Ramazan`da veda edeceğim çünkü artık oradan çıktık, bu etik olmaz. Zaten yoruldum da.
Babanız ne zaman bıraktı çalışmayı? Sonrasında siz üstüne neler koydunuz?
2005 yılıydı babam işi bıraktığında. KOTKO`da 200 m2 olan yeri, en az dört kat büyüttüm. Bunu da günde en az 20 saat çalışarak başardım.
Ekibinizi de iyi kurdunuz demek ki?
Tabii, kesinlikle. Benim arkadaşım, yoldaşım, kardeşim kadar sevdiğim genel müdürümüz Zafer Aydoğdu`nun, 18 yıldır yanımda olan depo sorumlumuz İlyas Menteş`in payı çok büyüktür. Benim var olmama en büyük sebep olan kişilerin başındadırlar.
KOTKO`dan çıkıp, KAYADAĞ Cash & Carring`i açmaya nasıl karar verdiniz?
Ürünlerde çok çeşitlilik başladı. Yüzlerce alternatif var. Bize mal yüklenmesi için gelen araç günlük 150 civarında. KOTKO`da bunu konuşlandıracak kapasite yok. Yani bir şeker kamyonunun boşalması üç saat sürüyor, o sürede başka müşteri kabul edemiyorsunuz. Modernize olmamız gerekiyordu. Çünkü ulusal mağaza zincirlerine karşı rekabet şansımız bitiyordu. O nedenle bu bağımsız alana taşındık.

METRO`DAN FARKLIYIZ

Bu da bu işteki büyüme modeli bir bakıma değil mi?
Evet, öyle. Yoksa biz 2015 yılında kendi varlığımızı göremiyorduk. Şimdi oldukça geniş alana yayıldık. Yerimiz yaklaşık sekiz bin metrekare.
KAYADAĞ Cash & Carring ismini niye tercih ettiniz, daha mı estetik geldi? Siz de METRO Market tarzı bir yöntem mi kullanıyorsunuz?
Cash & Carring, ‘nakit al, nakit` öde şeklinde bir deyimdir ve herkes kullanabilir. İsim hakkı yoktur. Bizim Metro`dan farkımız, bakkal, market, kafe, restaurantlara mal satıyor olmamız. Konsept olarak benziyorsak da, biz berber Hasan`a, terzi Osman`a mal satmıyoruz. O sektörün grubuna, uygun yerlere satış yapıyoruz.
Diğer büyük toptan marketler bunu yapmıyor mu?
Biz yapmıyoruz. Onlar diyor ki, “Biz bakkalları kurtaracağız. Sen terzi Osman`a kart veriyorsun ve “Üç isim hakkın daha var” diyorsun. O da komşusuna, akrabasına dağıtıyor. Ne oluyor peki? Bakkalın alanını daraltıyorsun. Bakkala kalan asgari ücretli oluyor. Biz buna kesinlikle dikkat ediyoruz.

42 EVLER`E YETERLİ HİZMET YOK

Bu çarpıklığın önüne geçmek mümkün müdür sizce?
Aslında bu konuda yerel yönetimlerimize çok iş düşüyor. Buradan onlara sesleniyorum: Ne olursunuz, yerli sermayeyi biraz destekleyin. Bürokratik problemleri hızlı bir şeklide çözün. Bunu açılışımızda söyleyecektim fakat çok heyecanlandım. Bu arada açılışımıza 419 tane çelenk gelmiş. 3500 katılımcı vardı. Buradan hepsine tek tek teşekkür ediyorum.
Şahin Bey, kaç kişi çalıştırıyorsunuz? İşçilerinize ödediğiniz fiyat politikanız nasıl?
İdari kadroyu da sayarsak, 75 kişi çalışıyor. 26 yaşında kardeşim de idari kadroda bizimle. O da ağabeyi gibi okulu yarım bıraktı, ticareti seçti. Çalışanların en düşüğü 650 TL alıyor. Sonraki performansa göre artıyor.
Artık bir İzmitli olarak, İzmit`in yerel yönetimlerini, yatırımlarını nasıl bulduğunuzu sorabilir miyim?
Belediye 42 Evler Mahallesi`ne çok iyi hizmet vermiyor. Gerçi bunu muhtarın söylemesi gerekir. Yol kenarındaki otları bile kendimiz temizledik. KOTKO`dayken, defalarca yolların haftada bir yıkanmasını istedik. Ne de olsa gıda işi yapıyoruz, hijyen şart. Ama fuara su yetmediği için yapamadılar. Bir de gece aydınlatma yok burada.

OĞLUM VE KARDEŞİMİ YETİŞTİRİYORUM

Aynı alan içinde bir de Opet akaryakıt istasyonunuz var, nereden aklınıza geldi bu?
Yakınımızda akaryakıt istasyonu yok. Ya da en az on tane ışık geçmeniz lazım, o da bir saat sürer. Biz burayı yaparken, kendi mesleğimizle ilgili endişelerimiz oldu. Toptan gıda bizi nereye kadar taşır diye düşündük. Akaryakıt istasyonculuğu öyle değil, onun 2100`leri bile gözüküyor. Gelir anlamında alternatif olsun dedik ve yaptık, iyi ki de yapmışız. Hiç tanımadığımız kişiler bile gelip teşekkür ediyor.
Şahin Bey, ailenizden biraz söz eder misiniz?
Eşim ev hanımı. Üç çocuğumuz var. İki oğlum yanımda çalışıyor. Biri 23 yaşında Emir, biri 21 yaşında Eray, bir de 14 yaşında kızım Merve Sultan var. Bekirdere Üçyol`da oturuyoruz. Ailemle vakit geçirmek olmazsa olmazımdır. Hepsini bir arada yaşayabiliyorum. İhmal etmiyorum diye düşünüyorum.
Dedenizden aldığınız emaneti oğullarınız mı taşıyacak dersiniz?
Gıdanın başında oğlum Eray, akaryakıtın başında kardeşim Doğan olacak gelecekte. Ticari ahlak açısından onları iyi yetiştirdiğime inanıyorum çünkü bu işte en önemlisi bu. Mesele sadece kazanmak değil, nasıl kazanıyoruz onu öğrenmelerini aşılıyorum. Biz büyüklerimizden ne gördüysek onu vermeye çalışıyoruz.

AKP ZENGİNİ DEĞİLİM

Bütünüyle kendinizi Kocaeli`ye ait görüyor musunuz, memleketinizi özlüyor musunuz?
Bir ben Ağrı`da doğmuşum, kardeşlerimin hepsi burada doğdu, her şeyimiz İzmit`te. Cenazemiz bile yoktur orada. Bu yaşıma geldim, sadece bir kez memleketime gittim. Artık burayı çok benimsedik.
Açılış haberlerinizin çıktığı gazetemizde şahsınıza epey ağır yorumlar gelmişti. Mesela “AKP zengini” demişler sizin için. Ne diyorsunuz, kasıtlı saldırılar mı bunlar?
Benim hiçbir siyasi partiye kaydım yoktur, olmayacaktır da. Benim de bir görüşüm var, ben de tarafım. Taraf olmazsam, telef olacağımı biliyorum. Bir de benim için “Çoğunlukta doğulu eleman çalıştırıyor” demişler. Saydım ve yüzde bire denk gelmiyor. Biz insanı seviyoruz. İnsanın bende artısı vardır.

PROJENİZ ÇOK YARARLI

Sivil toplum kuruluşlarına üyelikleriniz var mı?
KOTKO başkanlığının yanında, KTO meclis üyesiyim, TOBB üst kurul delegesiyim, ARGE komisyon başkanıyım.
Yükselen Değerlere konuk olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz Şahin Bey.
Çalışmanızı çok yararlı bulduğumu söylemeliyim. Sizden ricam, konuk edeceğiniz kişi ve firmalarda, yerli sermayeden şaşmamanız. En azından onların sektörel sıkıntıları varsa, gazetenizde biraz daha ayrıntılı yer verebilirsiniz. Yükselen Değerlerde Mehmet Akif Şen, Sahan Yemek`ten Nemci Ağabey, Gürpınar suyun sahibi Cezmi Ağabeyi görünce sevindim. Hepsi çok kıymetli arkadaşlarımdır. Burada bana da yer verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum
default photo
Başsağlığı
Yazan: alp

Allah Rahmet Eylesin. Amin.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter

KENT REHBERİ