KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
‘Disleksi’ mi... O da ne?
‘Disleksi’ mi... O da ne?
Yaşam
14 Aralık 2012 Cuma 17:36
  • 2445
  • 0

‘Disleksi’ mi... O da ne?

En sık rastlanılan öğrenme bozukluklarından bir olan disleksi, pek çok bireyin yaşadığı bir sorun. Kocaeli Disleksi Derneği bu konuyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla kuruldu

Deniz PINAR

Birçok aile çocuğundaki öğrenme sorunlarının sebebini zeka düzeyine bağlasa da, dünyada ve ülkemizde yaşanan öğrenme bozukluklarının en sık rastlanan sebebi, disleksi. Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğu. Ancak bu bozukluğun zeka düzeyiyle hiçbir alakası yok, hatta disleksi halk arasında yaygın olarak ‘dehaların hastalığı` olarak biliniyor. 
 
ZEKİ İNSANLARIN SORUNU
Bu tanımlamanın en büyük sebebi Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci, Bill Gates gibi alanında büyük başarı sağlamış, zeki insanların da disleksi sorunu olan bireyler olması. Disleksi, çocuklarda okul öncesi dönemden itibaren bazı belirtilerle kendini gösteriyor. Bunların başında yönünü bulmada zorluk, basit yazma- çizme sorunları, kelime telaffuzlarındaki hatalar, ayakkabı bağlayamama gibi küçük belirtiler geliyor. Disleksi sorunu olduğu vaktinde anlaşılamayan çocuklar, okul çağında ciddi sıkıntılar yaşıyor.
 
TÜRKİYE`DE İKİNCİ DERNEK
İlimizde kısa bir süre önce kurulan Kocaeli Disleksi Derneği, öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk ve bireylere bu sorunu anlatmak, farkındalık yaratmak, eğitimler ve seminerlerle çözüm önerileri getirmek amacıyla kuruldu. Kocaeli Disleksi Derneği, Türkiye`de bu alanda kurulan ikinci dernek olma özelliğine sahip. Dernek başkanlığını  psikolog Cem Kaya`nın üstlendiği derneğin yönetim kurulunda psikolog Binnur Küçükyıldız, Volkan Özgür ve Yüzyüze Danışmanlık Merkezi aile terapistlerinden Muharrem Köse bulunuyor.
 
EĞİTİM VE SEMİNERLER VERECEK
Kocaeli Disleksi Derneği öğrenme güçlüğü yaşayan kişi ve aileleri, psikoloji alanında çalışan uzmanları, eğitimcileri ve öğrencileri hedef kitle olarak görüyor. Çalışma programı içerisinde günlük hayatın içinde disleksi sorunu yaşayan insanlarla karşılaşabilecek bu kişilere eğitim ve seminerler vermek de var. Disleksi konusunda farkındalık yaratmak için Avrupa projelerine de başvurmayı da hedefleyen dernek, ilk eğitim programını uygulamaya önümüzdeki ay başlayacak. 
 
PAYLAŞIM MERKEZİ OLUŞTURULACAK
Disleksi konusundaki tüm bilgilere kolayca ulaşılmasına imkan verecek bir paylaşım merkezi oluşturmayı da hedefleyen Kocaeli Disleksi Derneği, bu alanda uzmanlaşacak üniversite öğrencilerini de bünyesine katacak. Kocaeli Disleksi Derneği hakkında bilgi aldığımız dernek başkanı Cem kaya “Disleksi azımsanmayacak kadar çok kişinin yaşadığı bir sorun. Okullarda her ay düzenli olarak disleksi taramaları yapılmalı. Biz bu alanda hizmet veriyoruz. Disleksi sorunu yaşayan birey ne gibi belirtiler gösterir, nasıl sorunlarla karşılaşır görebiliyoruz. 
 
HASTALIK DEĞİL, SORUN
Yola geniş kitlelere de bu farkındalığı kazandırabiliriz kaygısıyla yola koyulduk” diyor. Psikolog Binnur Küçükyıldız ise özgül öğrenme güçlüğü ve disleksi arasındaki farkı dile getirirken, “Özgül öğrenme güçlüğü daha geniş bir kavram. Disleksi, okuma ve yazma becerilerini kazanmada güçlük yaşayan bireylerdir ve bu bir hastalık değil, sorundur. Bu sorunu yaşayan bireyler bununla baş etmeyi öğreniyorlar ancak problem ortadan kalkmıyor” diyor ve devam ediyor: 
 
SEMPATİK GELİYOR AMA...
“Bu sorunları yaşayan ancak disleksi tanısı konmamış pek çok insan var. Hedefimiz bu gruba da disleksinin ne olduğunu anlatmak, çözüm önerileri getirmek. Dünyada uygulanan yeni yöntemlerle aynı sorunları yaşayan insanlar arasında köprü olmak istiyoruz.” Aile terapisti Muharrem Köse de aileleri uyararak, “Kelime hataları ve telaffuzda yanlışlık çocuklukta sempatik ve güzel geliyor olsa da bu disleksi sorununun ilk belirtileri olabilir. Ancak insanlar bunu bilmiyor. İşte bu dernek bu farkındalığı yaratmak üzere kuruldu” diyor.
 
 
İLETİŞİM:
KOCAELİ DİSLEKSİ DERNEĞİ
Adres: Hürriyet Caddesi Önvural Apt. Kat:3 Dai:6 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.321 48 46
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ