KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
‘Gülizar’ın renkli dünyası
‘Gülizar’ın renkli dünyası
Yaşam
22 Ekim 2010 Cuma 20:44
  • 2746
  • 3

‘Gülizar’ın renkli dünyası

Gülçin Öztürk Feyzioğlu’nun, Çin üretimi oyuncaklara inat hayata geçirdiği ‘Gülizar’ın Oyuncakları’, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekiyor.

Oyuncaklar, hayal gücü ve yaratıcılıklarını geliştirme konusunda, çocuklarımız için büyük önem taşıyor. Oyuncak sektörünün gün geçtikçe gelişmesi de bunun bir sonucu. Günümüzde her kalite ve fiyat aralığında oyuncak bulmak mümkün. Bu oyuncakların, fiyat açısından en uygun olanları ise Çin üretimi oyuncaklar. Bir dönem uygun fiyatlarından dolayı çokça tercih edilse de; artık aileler, birçoğu çocuklar için sağlığa zararlı maddeler içeren Çin menşeili oyuncaklara temkinli yaklaşıyor.
Ailesindeki çocukların Çin üretimi oyuncaklarla oynamasına gönlü razı olmayan İzmitli Gülçin Öztürk Feyzioğlu, küçük yeğenine almak için hem gölüne hem kesesine uygun bir oyuncak bulamayınca, kolları sıvamış. Renkli polarlar kumaşlardan yeğeni için hazırladığı yaratıcı ve fonksiyonel oyuncaklar çok beğenilince de, kendisini bu rengarenk ve eğlenceli dünyanın içinde buluvermiş. Gülçin Öztürk Feyzioğlu, ‘Gülizar`ın Oyuncakları` adını verdiği ürünleri kadar sıcacık olan hikayesini bizlerle paylaştı.
 

YILMAMIŞ OKUMUŞ
Gülçin Öztürk Feyzioğlu, doğma büyüme İzmitli bir ev hanımı. 1976 yılında İzmit Lisesi`nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi`ni kazanmış. O yıllarda yaşanan siyasi sorunlardan dolayı okulunu yarım bırakmak zorunda kalan Feyzioğlu yılmamış ve bir sonraki sınavda İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünde okumaya hak kazanmış. Burada da bir sene eğitim gördükten sonra, ülke sorunlarının daha da artmasından dolayı üniversite hayatını sonlandıran Gülçin Hanım en sonunda Açık Öğretim Fakültesinden mezun olmuş. Okul hayatı bitince, iş hayatına atılan Feyzioğlu, uzun yıllar Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nde görev yaptıktan sonra 1998 yılında emekli olmuş.
 

ÖZEL BİR HEDİYE
Feyzioğlu, çocukların sağlığına zarar vermeyen, cıvıl cıvıl, yaratıcı oyuncaklar yapma fikrinin ortaya çıkış hikayesini şu şekilde anlatıyor “17 Ağustos 1999 Marmara depreminde ağır yaralar alan ailelerdeniz. Depremde bir yeğenimi ve annemi kaybettim. Vefat eden yeğenimin kardeşi evlendi ve bir çocuğu oldu. Tüm sevgimizi yeni doğan bu bebeğe verdik. Bebeğimizin doğum gününde, ona özel bir hediye almak istedim. Birçok mağazayı gezdim fakat hiçbir şey bulamadım. Bulduklarım ya çok pahalıydı ya da kalitesi düşük Çin malı oyuncaklardı. Bundan çok rahatsız oldum ve kendim bir şeyler yapmaya karar verdim. Ve ilk oyuncağımı böyle yaptım.
 

FESTİVALE KATILDIM
Geçen sene doğum günümde oğullarım bana bir laptop hediye etti. Büyük oğlum Timuçin, uzun bir zaman ayırarak bana bilgisayar kullanmayı öğretti. Benim yararlanabileceğim adresleri buldu ve bu adreslerden yeni şeyler öğrenmemi sağladı. Bilgisayar kullanımını geliştirdikten sonra, internetin nimetlerinden de yararlanarak fikirlerime fikirler kattım. Rahmetli annem, bana seslenirken ‘Gülizar`ı bir sevgi sözcüğü olarak kullanırdı. Ben de oyuncaklarıma ‘Gülizar`ın Oyuncakları` adını verdim. İnternetten araştırmalar yaptığım sırada Sakarya`da, Sapanca Kırkpınar Sanat Festivali`nin olduğunu öğrendim. Üretimimi hızlandırarak sıkı bir çalışma yaptım ve bu festivale katıldım.”
 

GÜLİZAR`IN OYUNCAKLARI
Sapanca Kırkpınar Sanat Festivali`nde çok ilgi gördüğünü söyleyen Feyzioğlu, “Bu kadar çok ilgi göreceğimi bilmiyordum. Anne-babalar, çocuklar oyuncaklarımı çok beğendi. Yaptığım oyuncaklar dikkatlerini çekti. Bu ilgi, hobi olarak sürdürdüğüm çalışmalara, dört elle sarılmamı sağladı” diyor. Festivalde gördüğü ilgiden çok memnun kalan Feyzioğlu, işini daha da geliştirmek için küçük oğlu Atacan`ın yardımlarıyla bir blog oluşturmuş. Bloğa ‘Gülizar`ın Oyuncakları` adını verse de, Gülçin Hanım sadece oyuncak üretmiyor. Çeşitli bebek ve oyuncakların yanı sıra; oyun battaniyeleri, bebeklerin ve annelerin severek kullanacakları esprili alt açma bezleri, bebek eşyaları, bebek çantaları ve sevimli yastıklar da yapıyor.
 

OYUNCAKLARIMLA VEDALAŞIYORUM
“Ürettiğim her oyuncağın bende bir hikayesi vardır” diyen Gülçin Hanım, oyuncaklarla olan bağını şöyle anlatıyor: “Çizimleri, kalıpların oluşturulması, malzeme alma ve üretim… Tüm bu süreçleri büyük bir zevkle ve istekle yapıyorum. Bu süreç içerisinde oyuncaklarımla aramda inanılmaz bir bağ oluşuyor. Bu yüzden sattığım her oyuncakla, önce vedalaşıyorum. Oyuncaklarımı ortaya çıkardığım her aşamada büyük bir huzur buluyorum. Onları üretirken kötü hiçbir şey düşünemiyorum. Kendimi terapide gibi hissediyorum. Böyle hisseden sadece ben değilim. Eşimin ve çocuklarımın da bana olan desteği ve yardımları çok fazla. Gece bitirdiğim bir oyuncağı sabah masaya bıraktığımda, eşim ve çocuklarım kalkar kalkmaz merakla ne ortaya çıkardığıma bakıyorlar. Bu bile beni çok mutlu ediyor.”
 

ÇİN MALINA İNAT
Büyük bir emek ve istekle hazırladığı oyuncakları çocuklarla buluşturmak için heyecan içinde olan Gülçin Feyzioğlu, yarattığı minik oyuncak dünyasıyla birçok anne-baba ve çocuğun gözdesi oldu. Çin üretimi oyuncaklara inat ortaya çıkan bu oyuncaklar, hem sağlıklı hem de çok yaratıcı. Birbirinden farklı birçok karakteri kendi dünyasında oluşturan Feyzioğlu, oyuncaklarına çocuklar kadar yetişkinlerin de sahip olmak istediğini söylüyor. Gülçin Öztürk Feyzioğlu, birbirinden farklı, rengarenk oyuncaklarla dolu dünyasına küçük-büyük herkesi davet ediyor.İletişim:
Gülçin Öztürk Feyzioğlu
www.gulizarinoyuncaklari.blogspot.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ