KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
İyi ki varlar...
 İyi ki varlar...
Yaşam
09 Kasım 2012 Cuma 13:41
  • 2260
  • 10

İyi ki varlar...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Hasta Nakil Ambulans Birimi, ilimizdeki hastalara tüm hızıyla yetişmeye devam ediyor
Hiç düşündünüz mü... Omurilik felçli, yatağa mahkum ya da yürüyemeyecek kadar yaşlı olan bir kişi, gerektiğinde hastaneye nasıl gider? Başına gelmeyen pek çok insanın düşünmeyeceği bu sorunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi düşünmüş ve tıbbi müdahale gerektirmeyen ancak sedyeyle nakil edilmesi gereken vatandaşlarımızı hastaneden eve, evden hastaneye güvenli bir şekilde ulaştırmak adına bir birim kurmuş.
 
ÜCRETSİZ HİZMET
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı`na bağlı olarak, hasta vatandaşların sağlık kuruluşlarına gidiş gelişlerinde yaşadıkları sıkıntıları çözmek amacıyla hayata geçirilen Hasta Nakil Ambulans Birimi, 2004 yılından beri ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak ambulansla nakil hizmeti veriyor. Üstelik 7 gün 24 saat çalışan bu birimden faydalanmak için Büyükşehir`in 444 11 41 No.lu hattına bir telefon etmeniz yeterli.
 
TOPLAM 23 AMBULANS
Büyükşehir Belediyesi Hasta Nakil Ambulans Birimi geçtiğimiz haziran ayında Kuruçeşme`deki eski yerinden Winsan Tesisleri içindeki binasına taşınmış. Tüm Kocaeli genelinde hizmet veren birim Dilvası, Çayırova,  Karaürsel ve Başiskele`de 1; Gebze ve Gölcük`te 3; İzmit`te 13 adet olmak üzere toplam 23 ambulansla hizmet veriyor. Hasta Nakil Ambulans Birimi`nde ayrıca 40 acil tıp teknisyeni, 50 sürücü ve komutada yer alan 9 sağlıkçı ile toplam 106 çalışan görev alıyor.
 
GÜVENLE TAŞIYOR
Birimin fedakar ve başarılı personeli gün içinde ortalama 120 ila 150 hastanın yardımına koşuyor. Donanımlı ambulanslar yürüme zorluğu çeken her türlü hastayı dilediği hastaneye güvenle ulaştırıyor. Birimin hizmet verdiği vatandaşların başında kanserli, diyaliz ihtiyacı olan ve felçli hastalar geliyor. Ancak nakledilen hastaların yüzde 65`lik kısmını ileri yaştaki vatandaşlarımız oluşturuyor. Birim geçen yıl 34 bin 388 kişinin nakledilmesini sağlamış.
 
SAHİLLER EMİN ELLERDE
Hasta Nakil Ambulans Birimi`nin yürüme sorunu olan hastalara hizmet vermenin dışında başka görevleri de var. Örneğin bu başarılı ekip, yaz mevsiminde başta Kandıra ve Karamürsel sahilleri olmak üzere pek çok kıyımızda İtfaiye ile ortak çalışıyor ve yaşanan boğulma olaylarına anında müdahale ediyor. Öte yandan belediye, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ya da okullar tarafından düzenlenen etkinliklerde de yaşanabilecek sağlık sorunlarına karşı hazır bulunuyor.
 
TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Taşıdıkları hastalar tarafından ailenin bir ferdi gibi görülen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Hasta Nakil Ambulans Birimi yıllardır edindiği tecrübe, ulaşılan hasta sayısı ve hastalara ulaşma hızıyla alanında Türkiye`de birinci sırada yer alıyor. Kocaeli`nin her noktasına hizmet veren ekip, isteğe göre il dışına da çıkıyor. İl dışına verilen hizmette, gazi ve şehit aileleri ile fakir belgesi veya yeşil kartı olanlardan ücret alınmazken, emekliler için ise yüzde 50 indirim kolaylığı sağlanıyor.
 
 
 

Sistem nasıl işliyor?

Hizmetten yararlanmak isteyen vatandaşların 444 11 41 numaralı telefonu aramaları yeterli. 7 gün 24 saat hizmet verilen çalışmada gelen talepler değerlendirip, ekipler verilen adreslere yönlendiriliyor. Komuta merkezine gelen ihbarlar hemşireler tarafından alınıyor. Hastanın adı, soyadı ve adres bilgilerinin yanı sıra o andaki durumu da telefonda soruluyor. Bilgilerin alınmasının ardından hemşire, ambulans şoförüyle bağlantıya geçerek en kısa sürede aracı istenilen adrese gönderiyor. Kısa süreli tedavilerin ardından vatandaş tekrar aynı nakil aracı ile evine bırakılıyor.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ