KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Kocaeli Disleksi Derneği kuruldu
 Kocaeli Disleksi Derneği kuruldu
Yaşam
05 Aralık 2012 Çarşamba 10:51
  • 1557
  • 0

Kocaeli Disleksi Derneği kuruldu

Solomon Adaları’nda yaşayan yerlilerin ilginç bir ağaç kesme yöntemi olduğunu biliyor muydunuz?
Elektrikli testere gibi teknolojik nimetlerden mahrum olan yerliler, baltayla kesemeyecekleri kadar kalın bir ağacı üfleyerek deviriyorlarmış… 
Evet, yanlış duymadınız, ÜF-LE-YE-REK! 
Baltayla deviremeyeceklerini düşündükleri ağacın karşısına hep birlikte dizilip bir ağızdan ağaca kötü sözler fısıldıyorlarmış. 
Bunu yaparken her ağacın içinde bir ruh taşıdığına inanıyor, kötü fısıltıların bu ruhu güçlendirip ağacı terk etmesini bekliyorlarmış. 
Ve işin ilginci haklı da çıkıyorlarmış. 
Bir süre sonra ağaç kurumaya yüz tutuyor, ardından da devriliyormuş…
Dilimizden çıkacak olan küçücük bir sözün bile ne kadar etkili olduğunu gösteriyor bu hikaye bize. 
Solomon Adası yerlilerinin ağacın içinde olduğunu farz ettiği ruhun insanlarda da olduğuna bir inanabilsek keşke… Ve onları baltadan çok, kötü sözlerin devireceğine…” (Alıntıdır)
***
Eğer birini kaybetmek istemiyorsak mutlaka ona olan ilgimizi, sevgimizi ve sabrımızı göstermeliyiz. Söz konusu olan yarının büyükleri, geleceğimiz yani çocuklarımızsa eğer, onlara karşılaştıkları her güçlükle mücadele sürecinde yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Elbette her güçlüğün üstesinden gelinebilecek bir çözüm yolu, çözüm yoluna ulaşılabilecek bir kapı, kapıları açmak için ise mutlaka bir anahtar vardır.
 

DERNEĞİN AMACI NEDİR?
Kocaeli Disleksi Derneği, bu zorlu yolda okuma güçlüğü yaşayan öğrencilere ulaşmada bir ‘kapı`yı temsil etmektedir. O kapıyı açacak olan anahtarın sahibi ise şüphesiz ki bizleriz. Derneğimizin yönetim kurulu, öğrenme güçlüğü yaşayan çocukları anlamaya yardımcı olacak sistemli çalışmaları araştıran, uluslararası projelerde yer alan ve bunları ülkemize uyarlayan, alanında uzman eğitimcilerden oluşmaktadır. Üye hedef  kitlemiz disleksi ile yolu bir şekilde kesişen herkestir.
 

AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK
Amacımız disleksi konusunda toplumda farkındalık yaratmaktır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için de zincirleme, sonucu diğerinin nedeni ya da başlangıcı olan hedefleri bir bir gerçekleştirmek gerekiyor. Örneğin ‘disleksi olgusunu mümkün olduğu kadar erken yaşta ve öğrenim hayatının başındayken yakalamak, bu konudaki müdahalelerin başarısı açısından çok önemli.  Erken tanılamayı başarabilmek içinse uygun eğitimleri alabilmeyi başarmış donanımlı uzmanlar, öğretmenler ve okul yöneticileri gerekiyor. 
 

KALDIRAÇ GÖREVİ GÖRÜYOR
Bizler dernek olarak bu noktada bir kaldıraç olabilmeyi, ihtiyaçları uygun çözümlerle buluşturabilmeyi arzu ediyoruz. Eğitimcileri, aileleri ve öğrencileri bilgilendirmek, uygun eğitim fırsatlarına yönlendirmek, bu alanda geliştirilen yenilikçi materyalleri onlara tanıtmak ve en kolay, en ekonomik şekilde bunlardan yararlanabilmelerini sağlamak bizim ilk hedefimiz. Dünyadaki yenilikleri takip etmek, disleksi sorunu ile yaşayan aile, çocuk ve gençlere haklarını ve bu konuda gerçekleşen yasal düzenlemeleri tanıtmak da bizim işimiz.
 

YOL GÖSTERİCİ OLACAK
Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz başka pek çok şey daha var. Mesela öğrenme sorunu yaşayan çocuk ve gençlerin üzerine yapıştırılan etiketler… Bu tarz yaklaşımların çocuklara vereceği zararı önlemek bizim için çok önemli. Çünkü bunlar çocuğun ve gencin hayatla ilgili hedeflerini gerçekleştirmesi yönündeki en büyük engeller. Derneğimiz disleksi sorunu yaşayan tüm bireylerin akademik ve mesleki hayatlarında hedeflerine ulaşmada gerekli desteği sağlayacak, yol gösterici ve yönlendirici çalışmalar yapacak. 


BAŞARISIZLIĞA HAYIR
Disleksinin başarısızlık anlamına gelmediğini vurgulamak için ‘Başarısızlığa hayır!` diyen kampanyalar ve etkinlikler organize etmek, disleksi dostu okullar, disleksi dostu kitaplar ve disleksi dostu sınıflar yaratmak derneğimizin faaliyetleri arasında yer alacak. Çalışmalarımızı ilerleyen zamanlarda takip etmek ve duyurulardan haberdar olmak için derneğimizin e-posta adresi olan kocaelidisleksi@gmail.com adresinden ulaşıp ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ