KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Makine halısı çıktı mertlik bozuldu!
 Makine halısı çıktı mertlik bozuldu!
Yaşam
11 Ekim 2012 Perşembe 21:04
  • 1456
  • 1

Makine halısı çıktı mertlik bozuldu!

Uygun maliyetli makina halılarının daha çok tercih edilir olmasıyla Hereke’deki el dokuması halı mağazasını kapatan Ferit Gökçeer, İzmit’te açtığı dükkanda birbirinden ilginç aksesuarlar satmaya başladı
Hereke halısı, bir nevi ilimizin dünyaya açılan kapısı... Özellikle ipek halılarıyla ünlü olan Hereke, Bursa ipeğinden dokunan bu çok değerli halılarla  hem ülkemizde hem de dünyada çok meşhur. Çok ince olan ve santimetrekaresinde 400'ün üzerinde düğüm bulunan bazı Hereke halıları ise neredeyse nadide bir sanat eseri kadar değerli. 1891 yılında Hereke Dokuma Fabrikası'na Gördes, Demirci ve Sivas'tan getirtilen ustalar tarafından dokunan Hereke halıları zaman içinde bu şirin beldede  bir sektör haline geldi.
 
POPÜLARİTESİNİ YİTİRDİ
80`li yıllarda altın çağını yaşayan Hereke halıları, 90'lı yıllarla birlikte gerek bazı kişilerin işin sanat yönünü bırakıp sadece para yönüyle ilgilenmesi, gerekse yurtdışında dokunan kalitesiz halıların Hereke halısı adı altında piyasaya sürülmesiyle eski popülaritesini kaybetti. Bu durum da ne yazık ki Hereke`de el dokuması halı satan dükkanların günden güne azalmasına sebep oldu. Bu dükkanlardan biri de senelerce bu meslekten hayatını kazanan Ferit Gökçeer`in sahibi olduğu  Yalı İpek Halıcılık`tı.
 
MAĞAZASINI KAPATTI
Hereke`deki halıcılığın yıllar önce popülaritesini kaybetmesiyle mağazasını kapatan Gökçeer, İzmit merkezde başka bir dükkan açtı. Ancak artık değerli ipek halılar yerine süs eşyaları, yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde takılabilecek maskeler, şallar ve kilim çeşitleri satarak devam ediyor. Günümüzde makine halılarının el dokuması halıların önüne geçtiğini ifade eden Ferit Gökçeer, “Düşük maliyetli makine halıları çıktı çoğalınca, vatandaşlar ona yöneldi, zamanla el dokuması halı ihracatı azaldı. Bu durum da bizim işlerimize yansıdı. 
 
MAKİNE HALISI SATMADIM
Talepte düşüş oldu. Bu nedenle  2007`de Hereke`den İzmit`e geldim ve halı satmanın yanında değişik alternatiflere yöneldim. Ürün yelpazeme süs eşyaları, şal çeşitleri gibi ürünleri de ekledim ama hiçbir zaman makine halısı satmadım” diyor. En kötü el halısının bile en iyi makine halısından daha kaliteli olduğunu söyleyen Gökçeer sözlerine “İşler eskisi gibi değil. Soydan İş Merkezindeki yerimizde ufak tefek bir şeyler satarak ayakta durmaya çalışıyoruz” şeklinde devam ediyor.
 
HALA SİPARİŞ ALIYOR
Halıcılığın yanında şal da satmaya başladığında İzmit`te henüz şal satışı olmadığını da sözlerine ekleyen Gökçeer, “Artık herkes her şeyi satar hale geldi. Küçük esnaf bitmek üzere. Şu andaki dükkanımda 50 kuruşluk yelpazelerden çeşitli yörelere ait bin liralık el dokuması kilimlere kadar birçok ürünüm var. Her kesime hitap ediyorum. Önümüzdeki günlerde otantik malzemeler de satmayı düşünüyorum. Müşteri portföyüm eskisi kadar olmasa da yurtiçi ve yurt dışından hala Hereke halısı siparişi alıyorum.
 
KÜLTÜREL MİRAS YOK OLUYOR
Hereke halısının erbabından alınması gerektiğini ifade eden Gökçeer sözlerine “Hereke halısı pazarda satılmaz. Hereke yün halısının çözgüsü pamuk, atkısı yün olur ve 1 santimetrekaresinde 36 düğüm bulunur. İpeklerde ise 100 düğüm vardır. Bu Hereke halılarının zarifliğinin de bir göstergesi ama artık dokunmuyor. Kültürel miras yok olmaya yüz tutmuş durumda. Biz hala elimizden geldiği kadar Hereke halılarına sahip çıkmaya çalışıyor ve bu kaosta ayakta durmaya çalışıyoruz” şeklinde son veriyor.
 
 
İLETİŞİM:
Yalı İpek Halıcılık-Ferit Gökçeer
Adres: Soydan İş Merkezi K:1 No:5 İzmit-KOCAELİ
Tel: 0262 323 72 24
Gsm: 0532.214 30 27

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ