KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Neden cinsel eğitim? (1)
 Neden cinsel eğitim? (1)
Yaşam
13 Aralık 2012 Perşembe 10:24
  • 654
  • 0

Neden cinsel eğitim? (1)

Gelişim bir bütündür. Bu bütünün parçalarından biri de cinsel gelişimdir.
Günümüzde çocuklar hızla değişen ve karmaşık ilişkilerin egemen olduğu bir dünyada yaşamak durumunda. Toplumdaki gelenek ve değerler yerini hızla yeni değer ve yaklaşımlara bırakıyor. Bu da anne babalarının rollerini gittikçe zorlaştırıyor. Değişen şartlar altında çocuklarımıza cinsel eğitim vermek, `ne zaman, ne şekilde, kim tarafından?` sorularını beraberinde getiriyor. 
 

EĞİTİM EVDE BAŞLAMALI
Aslında bazı uzmanlar çocuklardan önce yetişkinlere cinsel eğitim verilmesi gereği üzerinde duruyor. Bizde bilginin ve yaklaşımın ebeveynin sorumluluğunda olması ve yetişkinden çocuğa aktarılacağı düşüncesiyle de sizinle bazı öncelikli konuları paylaşmak istedik. Cinsel eğitim ailede başlar. Ailede başlayan cinsel eğitim, okulda da sürdürülmelidir. Ancak çocuğun okula başlaması, ailenin artık cinsel eğitimden sorumlu olmayacağı anlamına gelmez. 
 

AİLENİN GÖREVİ AYDINLATMAK
Önemli olan okul içi ve dışı eğitimin birbirini tamamlamasıdır.
Cinsel eğitim, çocuğun doğumundan ergenlik dönemine kadar olan dönemi kapsar. Bu dönemde ailenin sorumluluğu çocuğu gelişim düzeyine uygun ve doğru bilgilerle aydınlatarak cinsel kimliğinden hoşnut, beden ve duygularının bilincinde yetiştirebilmektir. Her ailenin sosyo-kültürel yapısı, değerleri ve inançları farklı olabilir, bu doğaldır. Bu farklılık çocuğa verilen mesajların niteliğini etkilemektedir.
 

DOĞDUĞU ANDAN İTİBAREN
Aslında ebeveynler cinsel eğitimi, cinsellik içeren konularda takındıkları tutum (ceza, yasaklama, ayıplama, yok sayma) ve tavırlarıyla doğdukları andan itibaren çocuklara verirler. Bunların hepsi sistemsiz ve farkında olmadan çocuğa aktarılır. Bu aktarımlar çocuğun cinsel kimlikle ilgili bilgilerinin temelini oluşturur. Böylece anne karnındayken belirlenmiş olan cinsel kimlik yaşam boyu gelişmeye ve olgunlaşmaya devam eder.
 

MERAKIN GİDERİLMESİ
Çocukların cinsellikle ilgili soruları iki yaşlarından itibaren kendi bedenleri ve varoluşlarıyla ilgili olur. ‘Anne ben nasıl oldum, nereden geldim?` gibi sorularla başlayan merak, bedenler arasındaki farklara kadar uzanır. Soru sorma aşamasında önemli olan çocuğun merakının düzeyine uygun, detaya girmeden ve net olarak giderilebilmesidir. Cevap verirken doğal ve rahat olmak çocuğun konuyla ilgili gündemini etkileyecektir. 
 

ÇOCUK EBEVEYNİ DENER
İlk sorular ebeveyn tarafından geçiştirilse de çocuk, bilinci arttıkça ebeveyne güvenip güvenemeyeceğini öğrenir. Bu sebeple rahat ve güvenilir olmak daha sonraki paylaşımları etkiler. Çocuklar bazen öğrendikleri bir şeyi sorarak ebeveynleri test eder. Ebeveynin verdiği cevaplar kaçamak oluyorsa, anne babanın sesi titriyor ve heyecanlanıyorsa, çocuğa kızılıp ‘ayıp` deniyorsa bir daha soru sormayacaktır.
 

TAKINTIYA DÖNÜŞEBİLİR
Ayıp kelimesi soyut bir kelime olduğu için çocuk ne olduğunu anlamayacak ve sadece gösterilen tepkiden dolayı suçluluk hissedecektir. Cinsel gelişim için önemli bir tehlike olan utanç duygusu, çocuğun yetişkinliğinde onu durduran ve cinsellik konusunda takılmasına sebep olabilecek bir duygudur. Sorularına cevap alamayan çocuğun merakı doyurulmadığı için bu konuyu kapatamayacak ve konu takıntı haline gelecektir. 
 

GEL BERABER ARAŞTIRALIM
Bu durumda çocuk, farklı bilgi kaynakları aramaya devam edecektir. Ebeveynler olarak sağlıklı bilgi kaynağı olma rolünüzü kaybetmemek için cevap vermekte zorlandığınız konularda ona dürüst olup , ‘Bu sorunun cevabını sana nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Öğrenip sana anlatacağım` ya da ‘Gel beraber araştıralım diyebilirsiniz. Zorlandığınız noktada rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz. Okul öncesi dönemde çocuk cinsellikle ilgili çok rahat ve açık soruları bizim hiç hazır olmadığımız zaman ve ortamlarda sorabilir. 
 

NE CEVAP VERELİM
Bu çok doğaldır. Buradaki zorluk çocuktan değil yetişkinlerin cinsellikle ilgili yargılarından kaynaklanır. Çünkü toplumda ebeveynleri bu şekilde eğitmiştir. Bu dönemde sorabileceği soru ve cevaplar şu şekilde olabilir:
 

Çocuk: Neden senin de benim gibi pipin yok, anne?
Anne: Çünkü sen erkeksin ve ben de kadınım. Kadınların pipisi olmaz, erkeklerin pipisi olur.
 

Çocuk: Annelerin neden memeleri var? Babaların neden memeleri yok? 
Anne: Çünkü anneler bebekleri besler. Bebekler doğduğunda annelerin memelerinde süt olur. Bebekler bu sütü içer ve büyür. 
 

Çocuk: Ben nasıl doğdum? 
Anne: Annelerin karnında bebeklerin büyüdükleri bir yuva vardır. Sen orada büyüdün ve sonra da doğdun.
 

SADECE ÖĞRENMEK İSTİYOR
Çocuk soru sordu, bir eylemde bulundu diye korkmak ve kızmak yerine davranışın sebebini anlamaya çalışmak daha yerinde olur. Çocuklar bilgi sahibi olsa da cinsel eğilimli davranışlarını eyleme geçiremezler, çünkü bunun için gerekli hormonsal gelişimleri tamamlanmamıştır. Bu yüzden çocuğun cinselliği algılayışı ile yetişkinin algılayışı hiçbir zaman aynı değildir. Çocuğun istediği tek şey aslında gizli saklı şeyleri öğrenmektir. Öğrendiği şeyler doğru ise çocuk yanlış bilgilerden korunmuş olacaktır.
 

YANLIŞLARINI DÜZELTİN
Çocuğun cinsellikle ilgili sorularında ‘Sence nasıl, sen ne düşünüyorsun?` gibi sorular onun neyi bildiğini ve ne şekilde düşündüğünü anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Çocuk soru sorduğunda önemli olan nokta merak ettiği kısmı tamamlamak ve yanlış bilgi varsa bunu düzeltmektir. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ