KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
12 bin yıllık terapi yöntemi: REFLEKSOLOJİ
12 bin yıllık terapi yöntemi: REFLEKSOLOJİ
Yaşam
24 Aralık 2010 Cuma 19:46
  • 6025
  • 8

12 bin yıllık terapi yöntemi: REFLEKSOLOJİ

Özellikle doğu medeniyetlerinde 12 bin yıldır uygulanan terapi yöntemi refleksoloji, Refleks Akademi’yle artık Kocaeli’de

Bu hafta, destekleyici bir terapi yöntemi olarak bilinen refleksoloji hakkında bilgi almak için İzmit`teki tek refleksoloji merkezi olan ‘Refleks Akademi`yi ziyaret ettik. 12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan refleksoloji, eski Mısır, Çin ve Hint medeniyetlerinde destekleyici bir terapi yöntemi olarak kullanılıyormuş. Tarihte İnka ve Çin medeniyeti migren, bel - boyun fıtığı, troid ve mide rahatsızlıkları gibi bütün nörolojik hastalıklarda bu yöntemi uygulamışlar. Bunun yanı sıra refleksoloji terapisinin, bireyi günlük stres ve anksiyeteden uzaklaştırıp rahatlattığı bilinmekte. Refleks Akademi`nin sahibi, refleksoloji uzmanı Bilal Yalçıner, refleksolojinin tanımından ve uygulama alanlarından detaylı bir şekilde bahsetti.

KOCAELİ`DE BİR İLK

Bilal Yalçıner, Beden Eğitimi ve Spor Meslek Okulu Rekreasyon Terapi Uzmanı ve 6 yıldır İzmit`te engellilerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 2007 yılında İstanbul`da bir refleksoloji merkezinde çalışmaya başlayan Bilal Yalçıner, yaklaşık 3 yıldır Bursa, Denizli, İstanbul ile İzmit`in il ve ilçelerinde refleksoloji terapileri uyguluyor. Bunların dışında UNICEF, Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Dünya Engelliler Vakfı`nda da gönüllü olarak çalışıyor. Londra ve Paris`te çeşitli refleksoloji eğitim çalışmalarına katılan Bilal Yalçıner, iki ay önce açtığı Refleks Akademi`yle Kocaeli`de bir ilke imza attı. Böylece, Türkiye`de sadece 8 ilde uygulanan refleksolojinin uygulandığı illerden biri de Kocaeli oldu.

REFLEKSOLOJİ NEDİR?
Refleksolojide, el ve ayaklarda bulunan sinir uçları vücudumuzdaki bölgeleri, organları ve uzuvları temsil ediyor.  Bilal Yalçıner`in odasında asılı olan refleksoloji haritası oldukça ilginç. Mesela ayak başparmağımızda bir bölge burnumuzu, ayak tabanımızın tam ortası böbreklerimizi temsil ediyor. Bu haritada beynimizi, karın bölgemizi, omuzlarımızı, ciğerlerimizi ve hatta kan basıncımızı temsil eden çeşitli bölgeler var. Sinir noktalarının el ve parmak teknikleriyle uyarılması sonucu ortaya çıkan elektrokimyasal mesajlar nöronlar yardımıyla, ayak tabanında olduğu kabul edilen bu bölgeleri uyarıyor. Bu sayede refleksoloji gelişim geriliği, konuşma problemleri, eklem ağrıları, bel, boyun fıtığı, reflü, öğrenme güçlükleri, felç gibi problemlerde rahatlatıcı bir yöntem olarak kullanılıyor. Refleks Akademi, şu anda engelli, sağlık ve bebek refleksolojisi alanlarında hizmet veriyor.

ENGELLİ REFLEKSOLOJİSİ
Beyinde oluşan bir hasara bağlı olarak gelişen kalıcı hareket ve postür bozukluğunun tedavisinde rahatlatıcı bir yöntem olarak uygulanıyor. Otizm, beyin felci, gelişim geriliği ve motor geriliğin tedavisi esnasında, refleksoloji seanslarıyla ayakaltındaki sinir uçları uyarılarak son derece olumlu sonuçlar alınabiliyor. Seanslarda hastanın ihtiyacına göre seratonin hormonu da salgılatılabiliyor. Bu yüzden refleksoloji, depresyonun tedavisinde de son derece etkili bir yöntem. Engelliler için refleksolojinin temel amacı, mevcut becerilerin geliştirilmesi, yeni becerilerin öğretilmesi, yürüme eğitimi vermek, konuşma merkezine yapılan çalışma ile anlaşabilir konuşmayı sağlamak.

SAĞLIK REFLEKSOLOJİSİ
Refleksoloji, bel ve boyun fıtığı, eklem ağrıları, kireçlenme, migren, alkol, sigara, madde bağımlılıklarında; uykusuzluk, panik atak gibi psikolojik sorunlara bağlı rahatsızlıklarda; obeziteye bağlı kilo sorunu yaşayanların zayıflamasında; menopoz dönemindeki rahatsızlıklarda ve daha birçok hastalığın çözümünde rahatlatıcı bir metot olarak uygulanıyor. Bunların dışında dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü çekenlerin zihni aktifleştiriliyor ve hafıza kuvvetlendiriliyor. Refleksolojinin, MS ve epilepsi hastaları için de uygulanabilmesi son derece sevindirici. Düzenli görülen terapiler sayesinde bu hastaların geçirdikleri ataklar kontrol altına alınabiliyor. Yapılan çalışmalar, tedavisi olmayan bu rahatsızlıklarda, birer destek çalışması kapsamında değerlendiriliyor.

BEBEK REFLEKSOLOJİSİ
Eskiden beyin gelişiminin genetik faktörlere bağlı olduğu, dışarıdan yapılacak müdahalelerin beyin gelişiminde fazla rol oynayamayacağı düşünülürdü. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarla, dış etkenlerin bebeklerin zeka gelişiminde oldukça etkili rol oynadığı saptandı. Bebek refleksolojisi tekniği, bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için özel bir alt bilim dalı. Bebek beyni, milyarlarca sinir hücresiyle donatılmış olarak dünyaya geliyor. Sinir hücreleri, bebeğin karşı karşıya kaldığı her deneyim ve uyarıcı karşısında birbirleri arasında bağlantı kuruyor. Bir ömür boyunca kullanılacak olan zihinsel kapasiteyi barındırıyor. Refleksoloji yöntemiyle uyarılan sinirlerle birlikte, bebeğin zihinsel gelişimi hızlanıyor. Bu bağlamda refleksoloji, bebeğin zihinsel gelişiminde oldukça etkili bir rol oynuyor.

HERKES REFLEKSOLOJİST DEĞİLDİR
Bilal Yalçıner`in açıklamalarına göre, refleksolojiyi alternatif tıp alanında değerlendirmemek gerekiyor çünkü refleksoloji, adı geçen alanlarda rahatlama görevini temsil ederek, modern tıbbın sunmuş olduğu tedavilerle uygulandığında fayda sağlıyor. Ayrıca, Bilal Bey bir konuda uyarıyor herkesi: ”Ayak masajı yapan herkese refleksolojist denemez; çünkü refleksoloji ile ayak masajı aynı şey değildir.” Ayak masajı genel olarak ayaktaki bütün bölgeyi çalıştırırken, refleksoloji spesifik bir bölge üzerinde yoğunlaşan etkili bir yöntem. Bu nedenle refleksoloji terapileri, refleksoloji alanında geçerliliği tescil edilmiş ve bilimselliği kanıtlanmış bir merkez tarafından uzman kişilerce yapılmalı.

HASTA OLMANIZA GEREK YOK
Bilal Yalçıner`e göre, refleksoloji terapisi görebilmeniz için hasta olmanıza gerek yok çünkü bu metot trafik, gürültü, iş stresi nedeniyle yorulan vücudumuzun direncinin artması ve sinir sistemimizin rahatlaması konusunda son derece etkili sonuçlar veriyor. Ancak, sağlıklı bir vücutta rahatça dolaşabilen yaşam enerjisi, refleksoloji terapisinde organların ilişkilendirildikleri noktalara yapılan masajlarla vücutta dengeli bir şekilde akmaya başlıyor. Bu yüzden refleksoloji, beden sağlığımızın olumlu yönde gelişmesine katkı sağlıyor; aynı zamanda, ruh sağlığımızı olumlu yönde etkilediği için daha kaygısız, daha az stresli bireyler yaratıyor. Günlük hayatınızın yoğun temposundan sıyrılmak ve biraz olsun gevşemek için sizi güler yüzlü personeliyle karşılayan, Refleks Akademi`ye uğramanızı tavsiye ederiz. 
 
İletişim:
Refleks Akademi
Adres: Yahya Kaptan Mahallesi, Şehit Ali İhsan Çakmak Sokak, No: 60, D:1 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262 311 0034 – 0507 746 1818
Web: www.refleksakademi.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ