KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Asrın, bomba gibi geliyor
Asrın, bomba gibi geliyor
Yaşam
17 Ekim 2009 Cumartesi 11:22
  • 2341
  • 1

Asrın, bomba gibi geliyor

Kasım ayında yeni albümü ‘A.S.R.’ ile rock müzik severlerin karşısına çıkmaya hazırlanan rockçı Asrın, şimdilerde Zoom Bar’da sahne alıyor

1996 yılında AF grubu ile profesyonel müziğe başlayan rockçı Asrın, grup içinde  yaşanan sıkıntılardan ötürü gruptan ayrılarak kendisine bir yol çizdi. Biz onu o yıllarca uzun saçlarıyla tanıdık. Ama o saçlarını kestirdi ve ben röportaj yapmak için gittiğim Zoom Bar`da onu tanımakta güçlük çektim. Önceleri pek çok grupla sahne alan Asrın,  Barış Manço ile tanınan Kurtalan Ekspresi ile 3 yıl çalıştı. Ve ilk solo albümünü 1999 yılında ‘Bunu Bil` adı ile çıkardı. 2004`te ikinci solo albümü ‘Maximum`dan sonra müziğe yaşadığı sıkıntılardan ötürü ara veren Asrın yepyeni, muhteşem bir albümle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
Asrın ile yeni albümü A.S.R., müzik piyasası ve rock müziğini konuştuk. Hayranlarının yeni albümünü çok seveceğini söyleyen Asrın,  şimdilerde İzmit`in tanınmış mekanlarından Zoom Bar`da hafta içi her gün müzisyen Murat Kıvanç ile saat 21:00 ile 01:00  saatleri arasında  sahne alıyor. İzmitli rock müzik severlerin çok bilinçli dinleyiciler olduğunu kaydeden Asrın, “Yeni albümümü çok sevecekler. Çok eğleneceğiz birlikte” dedi. Yakışıklı rock sanatçısı Asrın`ı daha yakından tanımak istiyorsanız röportajımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.


Asrın seni müziğe teşvik eden nedir? Aileden gelen bir şey mi?
Ailemde müzikle ilgilenen çok kişi var. Mesela Muazzez Abacı akrabamdır. Koyu bir  Metallica ve Bruce Springteen hayranıyım.

Rock müzik muhalif yanı ile tanınır. Bir karşı duruşu gösterir. Sende de muhalif bir yan var mı?
Tabi ki var. Ama kendime parametreler belirlemedim. Benim muhalif olacağım şey hayatta beni ikna etmelidir. Olumlu ya da olumsuz. Tabi işin bir de şu yanı var. ‘Ben sisteme muhalifim` diyorsun ve bir formada sıkışıp kalıyorsun. Saçların uzuyor. Pis giyiniyorsun. Ama muhalif olmak bu formaya girmek değildir. Muhalif duruşun hayat bakışınla doğru orantılıdır. Ben siyasi düşüncemi işimle karıştırmam. Sokağa çıktığım zaman ben sanatçı Asrın oluyorum.

Biraz pop biraz Anadolu ezgilerinin karışımından bir rock müzik yapıyorsun. Rock çevresi tarafından eleştirildin mi hiç?
Yaptığım rock müzik rock`ın radikal kesiminden inanılmaz derecede reaksiyon aldı. Ama bu iş Türkiye`nin rock müziği. Bunun içinde roman havası da olacak, Ege müziği de, Türk sanat müziği ve tabi ki arabesk de girecek. Türkiye`deki rockçılar şunu düşünüyor: ‘Biz aştık. Artık arabesk bizim kültürün parçası değil.` Hayır işte bu yanlış.  Sanat ne demek? Çevremizden aldığımız bütün doneleri insanlara sunmak değil mi? Sanat buysa ve benim yüreğimden geçenler bunlarsa ben bunların hiçbirini reddedemem. Dolayısıyla reddetmediğim için kendisini muhalif olarak adlandıran ama bir formaya sıkışıp kalmış olan insanlar tarafından çok eleştirildim yıllar boyu. Ama Türkiye`den bir şeyler içermeyen rock`ın başarılı olma şansı yok. Mesela Türkiye`den bir şeyler katan başarılı gruplardan Athena, sonra rock müziğinin duayenlerinden Erkin Koray. Ki kendisi aslında arabeskin tillahı.

Seni AF grubu ile tanıdık. Ve yaşanan çatışmalardan dolayı bir ayrılık söz konusu oldu. Sence grup müziği kişisel gelişimi engelliyor mu?
Hayır engellemiyor. Aksine grup müziği çok şey katıyor insana.

Peki grup müziğine bakış açın nedir? Hangi grupları dinlemekten keyif alırsın?
Ben eskilerden MFÖ  yeni jenerasyondan ise Pinhani, Mor ve Ötesi dinlerim. Bunun dışında aklıma gelmeyen pek çok isim de var. Gelelim grup müziğine. Grup müziğinin artıları var, eksileri var. Ambalaj bazında eksileri var. Yoksa grup müziği hakikaten çok keyifli bir iş. Çünü grup birbirini iyi tanıyor ve bastığı notayı ona göre basıyor. Ama grup içi çekişmeler sorun oluyor. Şöyle farz edin. Ben futbolcuyum karşımdaki kaleci. Golü ben atıyorsam senin bana negatif bir şeyler hissetmen doğru değil. Çünkü takım kazanıyor. 

ROCK MÜZİK POPÜLARİTESİNİ ASLA YİTİRMEYECEK

Şu an yoluna yalnız devam ediyorsun. İleride bir grup çalışması söz konusu mu?
Hayır  bir grup çalışması söz konusu değil. Yalnız devam edeceğim. Çünkü kendi hatalarımın bedelini kendim ödüyorum. Gruptaki en büyük dezavantaj gruptaki herhangi bir kişinin hatasının gruba mal edilmesi.

Türkiye genelinde yapılan rock müziğini nasıl değerlendiriyorsun?
Anadolu ezgileri barındırdığı için bence gayet iyi. Artık rock müziğinin radikalleri de Türkiye öğesini reddetmemeyi içlerine sindirdi.

Rap, hip-pop karşısında rock müzik popülaritesini koruyor mu sence?
Tabi ki koruyor. Dünya genelinde tüm türler birbirine girdi. Birbirlerinden bir şeyler aldılar. Rock müzikte rapten, hiphoptan, türküden bir şeyler aldı. Ve Metallica`nın son İstanbul konseri rock müzik ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini yok etti.

Dinleyici kitlen nedir? Ben  bayanların sana büyük ilgi gösterdiğini duydum.
Rock müzik seveler beni 12 yaşından itibaren dinlemeye başlıyor. Tabi bayanların ilgisi de var. Ama sadece bayanlara hitap etmiyorum. Erkek dinleyicilerim de var.Yeni albüm kasım ayında 
 
Yeni albümünden bahsedelim biraz. Ne zaman çıkacak albümün? Kimlerle  çalıştın?
Albümüm ekim ayında çıkacaktı. Ancak biraz sarktı ve kasımda çıkarmaya karar verdik. A.S.R. albümün ismi. Emrah Demiralp ve Burak Saltan ile çalıştım.

Albümünde kaç şarkı var? Ve senin için anlamı olan bir şarkı var mı? Albüm senin için neyi ifade ediyor?
10 şarkılık bir albüm. Ve müzik kariyerimin en eğlenceli albümü diyebilirim. Tabi bir o kadar da zor bir albüm oldu. Albümün ilk şarkısı ‘Düşüşlerdeyim` adlı şarkı benim için önemli bi parça.

Neden?
Aslında bir hikayesi yok şarkının. Ancak albüme giren ilk şarkı olması ve albümün nüvesini oluşturması sebebiyle önemli benim için.

Stüdyoda ne kadar kaldın?
Yaklaşık 2 yıl stüdyoda kaldım.

Albümü çıkartırken neler yaşadın. Senin için nasıl bir süreçti?
Zor bir süreç oldu tabi. Müzik sektörünün içinde bulunduğu finansal durum sebebiyle zor bir süreç yaşadım. Bu sektörde artık paranın ticari dönüşü olmuyor. Eskiden ben albüm çıkardığımda dinleyicimden albümü dinlemesi karşılığında para alıyordum. Artık işin canlı performansı bize para kazandırıyor. Türkiye`de bir trend değişti. Dinleyici ‘tükettiğim bir albümün üretimi çok kolay. Ben nende albüme para vereyim` diye düşünüyor. Dinleyici magazin değeri arıyor. Para vereceksek canlı performansa para verelim diye düşünüyor. Hatta artık işin boyutu o kadar değişti ki belediye konserleri ve festivallerle ücret ödemeden bizleri dinleyebiliyorlar.


İZMİTLİ ROCKÇILAR BİLİNÇLİ
4 yıl aradan sonra yeni bir albüm. Neden bu kadar ara verdin?
Hayatımda çeşitli negatiflikler oldu. Anne, baba vefatı yaşadım. Bir de 2007 yılında Balıkesir Erdek`te yaşadığım saldırı nedeniyle bir kafa travması geçirdim. 1 ay kadar hastanede yattım. Tabi bu süreçte müzikten çok uzak durmadım. Ama kafa travması ciddi bir sorun. Tüm hareket mekanizmanı, düşünmeni, konuşmanı etkileyen bir şey. Bu tür zorluklar yaşadım. Bu yüzden ara vermek zorunda kaldım.

Neden İzmit`te sahne alıyorsun? İzmitli rock severleri nasıl değerlendiriyorsun?
İzmit`ten teklif gelince değerlendirdim. Bence İzmitli rock müzik severler çok  başarılı. Bilinçli bir kitle var burada.

 

İNSANLAR EVDE OTURUP KURTLAR VADİSİ İZLEYECEKLERİNE MÜZİK YAPSINLAR

Peki son süreçte pek çok şarkıcı piyasaya girdi. Sence bu şarkıcılar nitelikli mi? Bu kadar şarkıcının bolluğu bu işin kalitesini etkiliyor mu?

Türkiye`deki tüketici sayısının bu arzı karşılayacağını düşünüyorum. Bu iş bir şov işi. 3 dakikalık bir reklam filmi ile ki klipten bahsediyorum, 2 senen üzerinde uğraştığın işi pazarlıyorsun. Görsellik burada önem arz ediyor. Ama şu asla ihmal edilmemeli. Piyasa yeni giren isim kendinden bir önceki isim neden kayboldu diye düşünmeli. Hatalarını görmeli. İzleyici, dinleyici seyrettiği şeyi bir önceki kötü örneğe göre yorumlar. Mesela Ajdar`a kadar gelen bir durum söz konusu. İnsanlar Ajdar`a bakıp, ‘Ben neden yapamayayım` diye düşünüyor. Ayrıca bu kadar çok insanın piyasada olmasından rahatsız değilim. Ben insanların evde oturup ‘Kurtlar Vadisi` seyredeceğine müzik yapmasını tercih ederim.

 Saçlarını nende kestirdin?
14 yıl boyunca saçlarım uzundu. Artık çok sıkıldım. Hep aynı saçla dolaşmak sıktı beni.

 

AŞK=SAMİMİYET

Aşk hayatından bahseder misin biraz?

(Gülüyor) Hayır olmaz.

Peki soruyu değiştiriyorum. Aşk, Asrın için ne ifade ediyor?
O duygular bende çocuksudur. Her şeyden önce aşk benim için  samimiyeti ifade eder. O çocuksuluğun yaşandığı bir ilişkide sanırım aşığım diyebilirim.

Tek kelimeyle aşkı tarifler misin?
Samimiyet ve yalansızlık.

Günlük yaşamından bahseder misin?
Şeker adında bir köpeğim var, onunla ilgilenirim. Web sayfamı ve internet iletişim bağlantılarımı kontrol ederim. Tabi şu an vaktimin çoğunu albümle ilgilenerek geçiriyorum.

En çok hangi yemeği seversin?
 Balığı çok severim. Özellikle ızgara çipura.

Hangi takımı tutuyorsun?
Koyu bir Fenerbahçeliyim.

Hayranlarına vermek istediğin bir mesaj var mı?
Çok az kaldı. Sevecekler albümü. Çok eğleneceğiz birlikte.

 

Asrın kimdir?
Asrın Tuncer, 25 Mayıs 1973 yılında İstanbul`da doğdu.  Çocuk yaşlarda müziğe ilgi duymaya başlayan sanatçı, müzisyenliğe ilk adımını basgitar çalarak attı. Okul yıllarında kurduğu amatör müzik gruplarında uzun yıllar basgitar çaldı. Kurduğu gruplarla Milliyet gazetesinin düzenlediği yarışmalara katılarak çeşitli dereceler elde etti. 1990 yılında Ferit Tuncer`le bir araya gelerek 1996 yılında ilk profesyonel tecrübem dediği AF grubunu kurdu. Pop müziğin revaçta olduğu bir dönemde “rock kökenli pop müzik” tarzındaki müziklerini Anadolu ezgileriyle süsleyerek müziğe yeni bir soluk getirdiler. Özellikle “Kızancıklar” adlı şarkı ile Türkiye`de çok geniş kitlelere yayıldılar. Grup içinde yanşanan çatışmalardan sonra Asrın, müzik yaşamına tek başına devam etme kararı aldı. 3 yıl kadar Kurtalan Ekspresi`nde solistlik yaptı. Asrın “Bunu Bil” adını taşıyan ilk solo çalışması 1999 Ekim`inde müzik marketlerdeki yerini aldı. 2004 yılında ‘Maximum` albümünü çıkardı. Asrın şimdilerde yeni bir albümün heyecanını yaşıyor. Kasım ayı içerinde ‘A.S.R.` adlı albümünü çıkartacak.


ZOOM BAR ASRIN`LA YIKILIYOR!

Hafta için her gün Zoom Bar`da sahne alan Asrın, rock müzik sevenleri kendinden geçiriyor. Asrın`ı dinlemeye gelenlerin büyük bölümünü üniversite öğrencileri oluşturuyor. Hayranlarına, geçmiş yıllardaki albümlerinde yer alan şarkıların yanı sıra rock müziğinin sevilen şarkılarını da seslendiren Asrın, zaman zaman da Anadolu ezgileriyle kulaklarınpasını siliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ