KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
At nalından nazarlık
At nalından nazarlık
Yaşam
09 Aralık 2011 Cuma 18:55
  • 2151
  • 0

At nalından nazarlık

Düzce’de bulunan Binef At Çiftliği büyük, küçük herkese hem atları sevdiriyor hem de at nallarından yaptırdığı aksesuarlarla ilgi çekiyor

Binef At Çiftliği binicilik ve restoran hizmeti sunmak amacıyla 2003 yılında, Düzce`de kurulmuş bir tesis. 20 bin metrekare arazi üzerine, otantik mimariyle kurulmuş olan çiftlik, Murat Seyok ve ailesi tarafından işletiliyor. Yöresel ürünlerden oluşan açık büfe köy kahvaltısı, birbirinden leziz yöreye özel ev yemekleri ve ızgara çeşitleriyle huzurlu bir gün geçirmek için iddialı bir mekan. Çerkes mutfağının birbirinden leziz ürünlerinin de tadılabildiği Binef At Çiftliği, Düzceli vatandaşlardan olduğu kadar, çevre illerden gelen insanlardan da ilgi görüyor.
 

KOCAELİ`DEN DE MÜDAVİMLERİ VAR
Özel binicilik derslerinin verildiği, safari turlarının düzenlendiği, çadır kampı ve kamp karavancılığının yapılabildiği Binef At Çiftliği`nde firmalara yönelik moral motivasyon etkinlikleri ve firma piknikleri de düzenleniyor. İlimizden de çok sayıda müdavimi olan çiftliğinin en büyük amacı ise küçük, büyük herkese at sevgisi aşılayabilmek. Bu tür mekanların fazla bulunmadığı bölgemizde, Binef At Çiftliği güzel bir gün geçirmek ve uygun ücretlerle ata binmek isteyenlere yardımcı oluyor
 

KÜLTÜRLER İÇİN BİR MİLAT: NAL
Binef At Çiftliği`nin tüm bu saydıklarımızdan başka bir faaliyeti daha var. At nalının kullanımının tüm kültürler için bir milat olduğunu ifade eden Murat Seyok, “Demirin keşfedilmesiyle demiri işleyen insanoğlu, tarım aletleri yapmış, avlanmakta kullanmış en önemlisi de demiri atların ayaklarına çakarak uzun yollara gitmeye başlamış. Yani bir anlamda ticareti kolaylaştırmış. Aynı zamanda nal çakılan at, savaşlarda kullanıcısına rakiplerine karşı büyük avantaj sağlamış” diyor.
 

TAMAMI EL İŞİ
Seyok ailesinin çiftliğinde her köşede atlara dair obje ve aksesuarlar görmek mümkün. Bunun yanında Murat Bey yarış atlarına ait eski nalları toplayıp, bunlardan nazarlıklar, heykeller, kolye ve günlük hayatta kullanılacak objeler yaptırıyor. Nallar İzmir`deki boncuk ocaklarında, geleneksel yöntemlerle tamamı el işi olarak üretilen  boncuk ve nazarlıklarla süslenerek hem çiftlikte hem de internet üzerinden satışa sunuluyor.  
 

AT NALINDAN ŞAMDAN
Bu objeler firmalar için özel olarak tasarlanıp, üzerine logo basılabildiği gibi, kişisel hediye olarak da büyük ilgi görüyor. Bunun nedeni nalların hepsinin eskitilmiş olması. Böylece hiçbir obje diğerinin aynısı olmuyor. Buna boncukların özelliği de eklenince, üretilen her ürün dünyada tek oluyor ve bu durum da objeye sahip olan kişide özel bir duygu yaratıyor. Binef At Çiftliği`nin dekoratif ürünleri içinde en büyük ilgiyi nazarlık ve şamdanlar görüyor.
 

ÖZGÜN VE DEKORATİF OBJELER
Murat Seyok ve ailesi at nallarının yanında, köylerimizde artık yok olmaya başlamış olan at ve öküz arabası tekerleklerini de topluyor; bu malzemelerden insanların günlük hayatta kullanabileceği bank, masa, çiçeklik gibi son derece özgün ve dekoratif objeler üretiyor. Özellikle bahçeli evler için oldukça orijinal bir alternatif olan bu tasarımlar ve yılbaşı gibi özel günlerde firmaların yeni yıl hediyesi olarak da sıkça talep ettiği at nalından dekoratif eşyalar binefatciftligi@yahoo.com.tr adresinden sipariş edilebiliyor.
 

At nalı

Atların bulunduğu her ülkede at nalı uğurlu olarak kabul edilir. Bu nedenle her çağda, her ülkede batıl inançların içinde en yaygın ve en güçlüsü olmuştur. Demir yeryüzünde keşfedildiği zaman insanlar onun tanrılar tarafından, büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca eski çağlarda "U" şeklinin de özel bir anlamı vardı. Ay'ın hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu, iyi talihi ve koruyucu gücü temsil ediyordu. Bir nalın yedi tane demir çivi ile çakılması da, yedi sayısının uğurlu sayılmasından dolayı inanışı destekliyordu.
 

Fiyatlar nasıl?
14 tek nallı şamdan: 10 TL
8 nazarlıklı nal: 10 TL
15 mix boncuklu nal: 10 TL
Binef At Çiftliği`ne verilen siparişler 1 hafta içinde evlerinize teslim ediliyor.
 

 
İletişim:
BİNEF AT ÇİFTLİĞİ
Adres: Akınlar Köyü – DÜZCE
Tel: 0380.526 06 46
Web: www.binefatciftligi.com

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ