KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Bebeğim bedenimde… nasıl beslenmeliyim?
Bebeğim bedenimde… nasıl beslenmeliyim?
Yaşam
03 Eylül 2010 Cuma 12:55
  • 1366
  • 0

Bebeğim bedenimde… nasıl beslenmeliyim?

Ve yeni bir dönem başlıyor. 9 ay boyunca içinizde gelişecek, daha sonra da sizin sayenizde gelişimini sürdürecek bir canlı var artık.

Yani onun yaşamı, sizin tutumunuzla direkt ilişkili. Kendi yaşamınıza verdiğiniz şekil, bebeğinizin sağlıklı ve mutlu bir birey olması adına %100 etken. Nasıl beslendiğiniz, uyku düzeniniz, sağlık taramalarınız, ruhsal durumunuz vb. öncelikle sizin, ardından bebeğinizin gelişimi adına ne kadar özenli olursa, her ikinizin de sağlığı o kadar iyi olacaktır.


Gebelik süresince beslenme

• Az ve sık beslenerek, yemekleri yavaş ve çok çiğneyerek tüketmek, mide şikayetlerinin önüne geçmek, vücudun sindirim işlemini kolaylaştırmak adına önemlidir.

• En önemli öğün olan kahvaltı, yine mide şikayetleri nedeniyle, gebelik sürecinde sıklıkla atlanan bir öğündür. Oysa ki, uyandıktan sonra yarım saat içinde mutlaka iyi bir kahvaltıyla güne başlamak, bebeğin besin ihtiyaçları adına önemlidir. Kahvaltı içeriğinde mutlaka protein adına yumurta; vitamin ve mineral adına mevsimine uygun sebze (domates, biber, maydanoz, havuç vb.), B vitamini ihtiyacı için beyaz ekmek ve mevsime uygun taze meyve suyu idealdir.

• Ara öğün seçeneği olarak kuru meyve, taze meyve, süt ve/veya meyveli yoğurt, sade galeta, leblebi en uygun seçimler olacaktır. Gün içerisinde mutlaka en az 3 ara öğün yapmak, hem ihtiyaçların yeterince karşılanabilmesi için çeşitliliği sağlayacak, hem de mide şikayetlerinin önüne geçecektir.

• Gebeliğin ilk 3 ayı (1.Trimester), anne besin depoları için önemli dönemdir. Özellikle vücudun bu süreci kabulü, anneden anneye değişmektedir. Bu dönemde mide şikayetleri sıklıkla görülür. Bu sürece ideal kiloda başlamış olan annelerin her ay için 500 - 800 gr kadar alması idealdir.  Eğer gebeliğe zayıf veya şişman başlanmışsa, Diyetisyenle işbirliği yaparak, uygun enerjili ve içerikli beslenme programı edinmek, bebeğin sağlığı açısından ideal olacaktır.

• İkinci 3 aylık süreç (4-5-6. aylar – 2.Trimester), bebeğin annesinden besin ögelerini almaya başladığı dönemdir. Bu noktada başta kalsiyum, demir, folik asit, B grubu vitaminler olmak üzere; enerji, diğer vitamin ve mineraller (sodyum, fosfor vb), albümin, kısaca beyin ve vücut gelişimi-fonksiyonları açısından temel ihtiyaçlar artmaktadır. Bu süreçte annenin eksta alımları daha da önemli hale gelmektedir.

• Son 3 aylık dönem ise (7-8-9. aylar – 3.Trimester), özellikle mide şikayetlerinin artabildiği, vücudun ağırlaşmaya başladığı dönemdir. Uyku süresiyle birlikte gün içi verim de bu durumdan etkilenmektedir.  Beslenme konusu, hem kilo alımı hem de davranış değişiklikleri nedeniyle daha da önemli hale gelmiştir.  Ek gıda alımı uygun dozlarda devam etmeli, bebeğin bu dönemde son gelişimini tamamladığı uutulmamalıdır. Sıklıkla gözlenen, bu dönemde kilo alımının daha da çok olabileceğidir. Bu nedenle boş enerji kaynaklarından uzak durmak çok önemlidir.

• Gebeliğin dönemine uygun yapacağınız egzersizlerle, gebelik boyunca alacağınız kiloyu kontrol etmeye yardımcı olabilirsiniz.

• Bol sıvı, özellikle su tüketmeniz çok önemli. Vücudun büyük çoğunluğu su ve vücuda olan faydaları sayısız. Günde 2-3 lt su içmek (özellikle öğün aralarında), 1-2 fincan ıhlamur, rezene, yeşil çay gibi bitki çayı tüketmek, bedeninizin ihtiyacını karşılamak yönünde önemlidir.   

• Gebelik süresince yapılacak rutin muayenelerle, hem anne sağlığı, hem de bebek gelişimi takip edilmelidir.  Gebelikte görülebilecek diyabet (şeker hastalığı), tansiyon yükseklikleri ve/veya düşüklükleri vb. bebeğin hem anne karnındaki hem de doğduktan sonraki sağlığını direkt etkileyecektir. Bu noktada beslenmedeki küçük ama önemli değişiklikler, oluşabilecek sıkıntıların önüne geçecektir.


Gebeliğin ardından...

Kucağınıza bebeğinizi aldınız. Yapmış olduğunuz tüm önlemler ve davranışlar, bundan sonra yine onun ve sizin sağlığınız adına devam edecek. Yine özenli beslenecek, özenle besleyeceksiniz. Yapacağınız uygun dönem muayeneleri ve sağlık önlemleri ile amaç doğrultusunda hareket edeceksiniz.

Beslenmenizle bebeğinize vereceğiniz anne sütünün kalitesi ve miktarını etkilemektesiniz. Yine bol sıvı tüketmeli, yine ek gıda alımlarınıza özen göstermeli, vücudunuzun bir saat gibi düzenli çalışabilmesi adına öğün sayı ve saatlerinizi düzene koymalısınız.  

Çok önemli olan göreviniz devam etmekte. Kolay gelsin...     

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ