KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Beslenme eğitimi çocuklukta başlamalı…
Beslenme eğitimi çocuklukta başlamalı…
Yaşam
19 Kasım 2010 Cuma 11:10
  • 1031
  • 0

Beslenme eğitimi çocuklukta başlamalı…

Eğitimin ve öğretimin evde, ailede başladığı yadsınamaz. Beslenme açısından da durum böyle. Çatal – kaşık tutmakla başlayan yemek yeme macerası, günden güne gelişmekte, kendi öğününü oluşturmaya dek gitmekte.

Bu süreçte, ebeveyn olarak çocuklarımız için elden geldiğince sağlıklı seçimler yapabilmeli, alışkanlıkları yeterli ve dengeli beslenme ilkelerine uygun şekilde oturtabilmeye çalışmalıyız. Davranışlarımızla örnek olmalı,  sözlerimizle yaşlarına uygun bilinç düzeylerini arttırmayı hedeflemeliyiz.
 

3 yaş önemli
Beslenmeyle ilgili bu yaş dönemi, çocuğun hemen hemen tüm besinleri tanımaya başlayacağı dönemdir. Besinlerin yararlarıyla ilgili tek cümlelik bilgiler, hafızalarında yer etmeye başlar.  Bu süreç 5 yaşa kadar devam eder.
 

5 yaş sonrası
Kişisel özelliklerin yavaş yavaş oturmaya başlayacağı bu dönemde, besinlerin çocuk tarafından sevilen ve sevilmeyen olarak gruplandırılması söz konusu olur.  Bu noktada, aile olarak etkinliğimiz daha da artmalıdır. Yine besinlerin faydası ön plana çıkarılmalı, farklı tariflerle çocuğa sunulmalıdır. 
 

Kreş ve/veya anaokulu dönemi
Okul öncesi bu dönem itibariyle, yakın çevresindeki akranları, medya (özellikle TV reklamları), renkli – göz alan ambalajlar etkin olarak çocuğun karşısına çıkmakta ve aile etkinliği azalmaya başlamaktadır. Mümkün olduğunca kontrollü olunmalı, uygun ortamlarda uygun dilde beslenme bilgisi aktarılmaya devam edilmelidir. Yasaklamanın besini daha da cazip kılacağı unutulmamalıdır.
Okulla paralel doğru beslenme bilgisi aktarımı
Anasınıfı ve ilkokul derken, çocuk öğretmen ve okuldan beslenme bilgisi almaya, çevresindeki arkadaşlarının alışkanlıklarından etkilenmeye başlayacaktır. Bu nedenle, yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ışığında düzen devam ettirilmeye çalışılmalı, öğretmen ve diğer ailelerle bilgi paylaşımı yapılabilmelidir. Tekrar hatırlatmak isterim ki, bu süreçte ebeveyn olarak etkinliğimiz daha da azalmaya başlayacaktır. Evdeki ve okuldaki düzen birbirine olabildiğince yakın seyretmelidir. Okulda beslenme eğitiminde hedef kitle okul çocukları gibi görünse de, bu eğitimin sağlanabilmesi için oluşturulması gereken programda, öğretmenlerin, ailenin, yöneticilerin, beslenme servisi yapan personelin, sağlık personelinin ve rehber danışmalarında eğitilmeleri gerekmekte.

 

Davranışlarımız önemli
Okul eğitimiyle birlikte, uyaran sayısı çok daha artmış, çelişkiler oluşmaya başlamıştır. Öyle ki, sizin zararlı olarak anlattığınız bir besin grubu, başka aile tarafından dikkatsizce, çocuğunuzun arkadaşına sunulabilmektedir. Sözel etkinliğinizin azaldığı bu dönemde, davranışlarınız çocuğunuz tarafından gözlemlenmektedir. Kahvaltı etmenizden su tüketiminize, ara öğün tercihlerinizden besin kaçamaklarınıza dek her bir ayrıntı, neredeyse kalem kalem yazılmaktadır. Bu nedenle, öncelikle kendi beslenme planımıza dikkat etmek gerekecektir. Demek istediğim, çocuğunuza asitli içeceklerin zararlarından bahsediyorken, siz sıklıkla tüketiyorsanız; ona ‘Kahvaltı etmeden evden çıkmak yok` derken, siz bir fincan kahve içip çıkıyorsanız, beslenme eğitiminiz eksik ve hatalı oluyor demektir.
 

Toplumsal politika oluşturulmalı
Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermekte ki, beslenme bozukluklarına bağlı oluşacak, obezite, diyabet, kalp- damar hastalıkları gibi hastalıkların görülme sıklığı giderek artmakta. Bu durumun önüne geçebilmek için bireysel hedeflerimiz, yeterli ve dengeli beslenmek yönünde olurken; sağlıklı nesiller için çocuklarımızı bilinçlendirmeliyiz. Ailede başlayacak doğru beslenme eğitimi, ancak okul ve okul çevresince de pekiştirilecek olursa başarılı olunabilir.  Ayrıca besin teknolojisinin arz-taleple doğru yönlendirileceğini de unutmamak gerekir. Ambalaj sanayinden, reklam ve medyaya yansımasına dek, doğru bir politika oluşturulursa hedefe maksimum düzeyde ulaşılabilir. 
SAĞLIKLI GÜNLER…

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ