KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bizim tiyatrocular dizilerin gözbebeği
Bizim tiyatrocular dizilerin gözbebeği
Yaşam
03 Ekim 2009 Cumartesi 18:11
  • 2792
  • 0

Bizim tiyatrocular dizilerin gözbebeği

Onları sadece Kocaeli değil tüm Türkiye tanıyor. Şehir Tiyatroları’nın oyuncuları dizilerin gözbebeği, aranan yüzleri oldu

Beyler bayanlar haydi patlamış mısırınızı, çerezinizi, çayınızı, kolanızı alın ve gözlerinizi, o renkli devasa kutudan ayırmayın. Neden mi bahsediyorum? Tabi ki teknolojinin vazgeçilmezi, hayatımızın bir parçası haline gelen televizyondan. Haydi hep birlikte televizyonun karşısına. Duyduk duymadık demeyin, sonra kaçırdım diye üzülmeyin. Dizler başlıyooooooorrrrrrr. Yaz aylarında ara verilen dizi sezonu yeniden açıldı. Tiryakisi haline geldiğimiz Yaprak Dükümü, Elveda Rumeli, Aşk-ı Memnu gibi dizler, bu sezonda kaldıkları yerden devam ederken, izleyiciyle ilk defa buluşacak olanlar da var.

Haydi ekran başına

Mesela Kanal D`de yayınlanmaya başlayan  ‘Hanım`ın Çiftliği`, Ay Yapım tarafından yeni sezonda Show TV ekranlarında yayınlanan “Ezel”, Star TV ekranlarında ‘Kül ve Ateş`, Balkan Düğünü, yeni diziler arasında. Bir o kadarı da yolda. Biz onlarla ağladık, onlarla güldük. Onlar aşık oldu biz de aşık olduk. Hatta çoğu zaman izlediklerimizin bir kurmaca olduğunu unuttuk ve kah televizyon başından kah yolda gördüğümüzde, “Allah cezanı vermesin emi. Niye o kıza yüz vermiyorsun”, “Bak o adam seni kötü emellerine alet etmek istiyor. Uzak dur ondan”, “Ay kızım sen ne safsın. Biraz gözünü aç da etrafına bak. Kocam dediğin adam seni aldatıyor” dedik.

Rüyalarımızı süslediler

Gerçek olmadığını biliyorduk. Ama yine de gerçek olsun istiyorduk. Bazen de dizi oyuncularına aşık olduk. Belki çok güzellerdi, belki çok yakışıklıydılar ve rüyalarımızı süslediler kimi zaman. Nerden mi geldim bu konuya. Bizi dizilere bağlayan nedenlerin belki de en başında oyuncular gelir. Film yapımcıları da bunu bildikleri için en iyi oyuncularla çalışmayı tercih ederler. Ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları dizilerin ve sinema filmlerinin gözbebeği. Bu arada hatırlatmadan geçmeyelim KBB Şehir Tiyatroları, 8 Ekim`de perdelerini aralıyor. Duayen Haldun Dormen`in yönettiği ‘İkinin Biri` adlı tiyatro oyunuyla sezonu açacak.

Türkiye tanıyor onları

Biz onları şehir tiyatrolarındaki başarılı ve göz dolduran performanslarıyla tanıyorduk. Ancak şimdi tüm Türkiye tanıyor. Nasıl mı? Çünkü onlar dizilerin ve sinema filmlerinin aranan yüzleri haline geldi. Şehir Tiyatrosu`nda başlayan oyunculuk kariyerleri hızla tırmanıyor. Yeni sezondaki tüm dizlerde en az bir tiyatro oyuncumuz rol alıyor. Bu durum bizi gururlandırırken istedik ki sizler de tanıyın onları. Peki kim bu oyuncular? Gelin dizilerin, sinema filmlerinin aranan yüzlerini, yetenekli ve başarılı oyuncularını hep birlikte tanıyalım.

 

----

Hanımın Çiftliği`nin Cemşit`i Mehmet Çevik

Mehmet Çevik, Şehir Tiyatroları`nın kuruluşuyla birlikte oyuncu kadrosunda yer aldı Geçtiğimiz sezon ‘Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise` adlı tiyatro oyununu yönetti. Çevik, Aynadaki Düşman, Menekşe ile Halil, Sağır Oda, Kırık Kanatlar, Mühürlü Güller, Kasabanın İncisi gibi dizi filmlerinde oynadı. Yeni sezonda Orhan Kemal`in aynı adlı romanından esinlenerek Kanal D`de yayınlanmaya başlayan ‘Hanımın Çiftliği` adlı dizide Özgü Namal`ın (Güllü rolünde) babası ‘Cemşit`i oynuyor. Çevik, Cemşit`le onlarca kirada olan evi olmasına rağmen yinede gözü doymayan paragöz bir babayı canlandırıyor.

---
Canım Ailem`de Nejat Birecik

Nejat Birecik, 2007 yılında  Ragıp Savaş`ın istifasının ardından KBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine getirildi. 3 sezondur görevine devam ediyor. Genel sanat yönetmenliği görevinin yanı sıra Birecik, oyunda yönetiyor. Birecik, geçtiğimiz sezon Rita`yı ve provaları halen devam eden yeni sezonda tiyatro severlere merhaba diyecek olan ‘Peynirli Yumurta` adlı oyunu yönetiyor. Birecik, ATV ekranlarında yayınlanan Pınar Altuğ ve Tamer Karadağ`ın başrollerini paylaştığı ‘Çocuklar Duymasın` adlı televizyon dizisi ile  (Psikolog Sinan rolünde) tanınmaya başladı. Hastane, (Nevzat rolünde), Kadın İsterse, Zoraki Koca (Nejat rolünde), Yeditepe İstanbul (Yalçın rolünde)  gibi dizlerde rol aldı. Şuan da ise 2008 yılında ATV ekranlarından merhaba diyen  ‘Canım Ailem` adlı televizyon dizisinde rol alıyor.

-----

Hanımın Çiftliği`nde bizden biri daha var:
Zuhal Gencer Erkaya

 t Zuhal Gencer Erkaya, 1997 yılında KBB Şehir Tiyatroları`nın kuruluşuyla birlikte oyuncu kadrosuna girdi. 14. Ankara Film Festivali 2002, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-Uzak, 32. Antalya Film Festivali 1995, En İyi Kadın Oyuncu-Sekizinci Saat, 17. Siyad Türk Sineması Ödülleri 1995, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-C Blok filmleriyle ödül adlı. Ödüllü oyuncumuz Gencer, yine Şehir Tiyatroları`ndan oyuncu arkadaşı Mehmet Çevik ile ‘Hanımın Çiftliği` adlı dizide oynuyor. Çevik`in oynadığı Cemşit`in eşi ‘Zehra` karakterini canlandırıyor. Gencer daha önce TRT ekranlarında yayınlanan ‘Şaşıfelek Çıkmazı`nda  ‘İnci` karakteri ile tanınmaya başladı. Yersiz Yurtsuz, Sinekli Bakkal, Limon Ağacı, Kaç Para Kaç, Ulak ve Uzak gibi pek çok sinema filminde de rol aldı.

Tardu Flordun
Parmaklıkların Ardında ortaya çıktı

Tardu Flaordun`da tıpkı Serhat Tutumluer gibi 1997 yılında başladığı KBB Şehir Tiyatroları kadrosundan 3 yıl önce istifa ederek, tiyatro oyunculuğuna bir devlet tiyatrosuna bağlı olmadan devam ediyor. Kocaelili tiyatro izleyicileri onu ‘Hamlet` adlı oyunda sergilediği 7 saatlik sahne performansından tanıyor. Flordun, geçtiğimiz yıl İstanbul Halk Tiyatrosu`nda ‘Sürmanşet` adlı oyunda tiyatro oyunculuğu yaptı. 2000 yılında başrollerini Berna Laçin ile paylaştığı ‘Evdeki Yabancı` adlı diziyle (Eren rolünde) televizyon oyunculuğuna başladı. 2002`de ‘Efsane` (Can rolünde), Bir Tatlı Huzur, İki Oda Bir Sinan, Pınar Altuğ ile başrollerini paylaştıkları Davetsiz Misafir dizisinde ünlü ve çapkın pop star Tarcan rolüyle ekrana geldi. Flordun, 2007 yılında ‘Binbir Gece` adlı dizi de  (Kerem rolünde) ve son olarak ATV ekranlarında devam eden ‘Parmaklıklar Ardında` adlı dizi de yeni sezonda rol alarak dizi oyunculuğuna devam ediyor. 2006`da Uğur Polat ve Selma Ergeç`in başrol oyunculuğunu yaptığı ‘Sis ve Gece` filminde ‘Piç Neco` rolünü canlandıran Flordun, son olarak ‘Sözün Bittiği Yer` adlı sinema filminde konuk oyuncu olarak rol aldı.
------
Kevser`i tanıdınız mı?
Pınar Ünsal, 2008 yılında KBB Şehir Tiyatroları tarafından açılan sınav ile 200 kişi arasından seçilen 20 kişiden biri olmayı başardı. Ünsal, KBB Şehir Tiyatroları`nın sözleşmeli oyuncusu. İkinci kuşak oyunculardan olan Ünsal, Ay Işığında Şamata adlı tiyatro oyununda rol alıyor. Ünsal, ‘Parmaklıklar Ardında` dizisiyle başladığı televizyon dizisi oyunculuğuna (Kevser rolünde) 3 sezondur devam ediyor.
---
Barış Falay Ezel`de
Barış Falay, belki de ‘aşık` rolünü en iyi yapan oyunculardan biridir. Barış Falay, 1997 yılından bu yana KBB Şehir Tiyatroları`nda oyuncu olarak görev alıyor. Dadı, Aliye, Bebeğim, Tatlı Hayat, Çiçek Taksi adlı dizlerle tanıdığımız Falay, şuan KBB Şehir Tiyatroları`nda ‘Çatışmalar` adlı tiyatro oyununda yer alıyor. Ayrıca eylül ayının son haftasında Ay Yapım tarafından SHOW TV`de yayınlanmaya başlayan ‘Ezel` adlı dizide de rol alıyor. 

-----

Kül ve Ateş`in yakışıklı jönü:
Serhat Tutumluer
1997 yılında açılan sınav ile KBB Şehir Tiyatroları kadrosuna giren Serhat Tutumluer, geçtiğimiz yıl Şehir Tiyatroları`ndan istifa etti. Kanal D`de yayınlanmış olan ‘Sahra` adlı diziyle yıldızı parlayan Tutumluer, sonraki yıllarda Çaylak, Kasırga İnsanları, Erkekler Ağlamaz, Ezo Gelin, Ayışığı, Avukatlar gibi pek çok dizide rol aldı. Tutumluer, 2009 sezonunda Star TV ekranlarından merhaba diyen bir aşk hikayesini konu alan ‘Kül ve Ateş` adlı dizide başrol oynuyor. Hayranları bu diziyle birlikte Tutumluer`e bir kez daha hayran olacak. Ayrıca Tutumluer, ‘`Monaco Charity Film Festivali``nde en iyi film ödülünü alan ‘Devrim Arabaları` adlı sinema filmiyle de büyük bir oyunculuk başarısı gösterdi. Tutumluer, Büyü, Ara, Cenneti Beklerken gibi pek çok sinema filminde de rol aldı.

---

Avrupa Yakası`na konuk oldu
Şafak Karalı, 1997 yılında KBB Şehir Tiyatroları`nın sanatçısı oldu. Çatışmalar, Derviş ve Ölüm adlı tiyatro oyunlarında oyunculuk yaptı. 2004 yılında ATV ekranlarında yayınlanan ‘Avrupa Yakası` sitcom`un 4. sezonda konuk oyuncu oldu. 2008 yılında Abdullah Oğuz`un yönettiği ‘Sıcak` adlı sinema filminde (başçavuş rolünde) oynadı. Karalı, geçtiğimiz ay vizyona giren Haluk Piyes`in yönetmenliğini yaptığı ‘Kanımdaki Barut` adlı sinema filminde oynadı.


 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ