KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Bu çocukların sesi çook çıkıyor!
Bu çocukların sesi çook çıkıyor!
Yaşam
21 Kasım 2009 Cumartesi 09:52
  • 1386
  • 0

Bu çocukların sesi çook çıkıyor!

Hani derler ya “boyları küçük, ama yetenekleri büyük…” diye işte şimdi sizlere tanıtacağımız korumuzda tam bu sözü tarif ediyor. Kocaeli Valiliği Çok Sesli Çocuk Korosu, kurulalı 3 yıl olmasına rağmen boyundan büyük işler başardı

“Musiki dernekleri ve müzik gruplarının yanı sıra, ilimizde faaliyet gösteren çok özel korolarımız da var. Bugüne kadar bu sayfada hep büyük yaş grupları ile birlikte olduk. Şimdi sıra küçüklerde…
İlimizde kurulan çocuk korolarından da bahsetmek istiyorum. Bu özel grupların başında da Kocaeli Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Çok Sesli Çocuk Korosu geliyor.
Bu koromuz adı gibi henüz “çocuk” diyebileceğimiz yaşta… 3 yıl önce kuruldu ama bu sürede “boyundan büyük” başarılara da imza attı. Kocaeli Valiliği`ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren koro, ilimizde verdiği konserlerin yanı sıra, birçok şenlik ve festivale de katıldı.
İl dışı konserler de veren koronun ilk kurulduğu yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı`nda verdiği “ilk konserini” anımsıyorum da, müzikten anlayan biri olarak, minikleri izlerken oldukça şaşırmıştım. Şaşırmıştım, çünkü “ilk” olmalarına rağmen o kadar başarılılardı ki…
Üstelik, bu koro şarkıları veya marşları normal olarak da söylemiyor.  Müzikte “kanon” dediğimiz “Çok sesli” olarak okudukları şarkılarda başarıları daha da perçinleniyor. Hani derler ya “boyları küçük, ama yetenekleri büyük…” İşte bu koro, tam da böylesine bir koro… Sanırım tüm bu açıklamalardan sonra, koromuzu daha yakından tanımak istersiniz herhalde. O zaman ne duruyoruz… Onlar “çok sesli” şarkı söylüyorlar, bizler de onları “çok yönlü” tanıyalım…”  

 

3 YIL ÖNCE KURULDU
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü`ne bağlı kurulan Çok Sesli Çocuk Korosu, 3 yıl önce kuruldu. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan yönetiminde çalışmalarını sürdüren koroyu şu anda Ulugazi İlköğretim Okulu müzik öğretmeni Figen Yünlü çalıştırıyor. Koronun koordinatörlüğünü de KOÜ`den Doç. Dr. Nilgün Sazak yapıyor. Figen Yünlü, 1996 Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü mezunu. 2002`de de Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi`nde yüksek lisansını yaptı. 2 yıl Kazım Karabekir İ.Ö.O.`nda görev yaptıktan sonra, son beş yıldır da Ulugazi İ.Ö.O.`da görev yapıyor.
 

ÖĞRENCİLER SINAVLA ALINIYOR
Kurulduğu yıl 60 öğrenciyle başlayan koronun sayısı, öğrencilerin ders yoğunluğu ve başka alanlardaki sosyal faaliyetlere katılmaları nedeniyle biraz düşmüş. Ancak velilerin ve öğrencilerin koroya ilgisi her geçen gün artıyor. İlköğretim yaşındaki çocukların sınavla alındığı koro, öğrenci alımına ihtiyaç duydukları sürelerde bu sınavı uyguluyor. Yapılan sınavda öğrenciler; ses ve ritim konusunda deneniyor. Yeni öğrencilerin alımı ise, Kurban Bayramı sonrası yapılacak. Koroda icranın yanı sıra solfej dersleri de veriliyor. Farklı okullardan öğrencilerin bir araya geldiği koro müziğin dışında,  çocuklar arası kaynaşmayı da sağlıyor.
 

ŞENLİKLER VE FESTİVALLER
Koroda bireysel enstrüman dersi verilmediği halde, çalışma sırasında enstrüman olarak ritim aletleri de kullanılabiliyor. Özel İdare tarafından temin edilen enstrümanlar öğrenciler tarafından zevkle kullanılıyor. Koronun verdiği konserlerde,  bu yeteneği olan öğrenciler, konsere katkı sunabiliyor. Koro üç yıl önce kurulmasına rağmen bu kısa süre içinde, birçok ulusal bayramlara ve şenliklere katıldı ve festivallerde ilimizi temsil etti. 
 

ANKARA`DAN ÖDÜL ALDI
Yılda bir konser veren koro, geçtiğimiz yıllarda Mersin`de yapılan polifonik(canlı) korolar alanında; 10. Mersin Nevit Kodallı Korolar Şenliği`ne katıldı.  Koro iki kez de Ankara`da yapılan Korolar Şenliği`nde ilimizi temsil etti ve bu çalışmasıyla ilk ödülünü de Ankara`dan aldı. Koronun geçtiğimiz yıl ilimizde verdiği konserlere Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası ve KSO Oda Orkestrası da eşlik etti. 
 

ÇALIŞMALAR CUMARTESİ GÜNÜ
Çocuk korosu, her hafta cumartesi günü saat 10.00 ile 13.00 arası, Sabancı Kültür Sitesi`ndeki özel koro salonunda, çalışıyor. Çalışmalara öğrenciler kadar veliler de ilgi gösteriyor. Koro sonrası çocuklarını almaya gelen aileler, yapılan çalışmalardan çok memnun olduklarını belirtiyor ve emeği geçenlere teşekkür ediyor. Koro şefi Figen Yünlü, velilerin konuya olan ilgisini onaylıyor ve bu anlamda velililerle bireysel görüşmelerin dışında, ayda bir veli toplantıları yaptığını belirtiyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ