KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Casaba Residence konforlu bir yaşam vaadediyor
Casaba Residence konforlu bir yaşam vaadediyor
Yaşam
12 Kasım 2010 Cuma 16:23
  • 16370
  • 0

Casaba Residence konforlu bir yaşam vaadediyor

Yükselen Değerlerin keyifli yolculuğu bayram aralığı olmaksızın devam ediyor.

Öncelikle Yükselen Değerler Ailesinin ve tüm okurlarımızın kurban bayramını en samimi duygularımla kutluyorum. Yoğun gündemler ülkesi olan Türkiye`mizde daha huzurlu bir yaşam için, her günümüz bayram tadında olsun diyorum. Gündemler, stresi bol konular, endişeler, üzüntüler, sevinçler, bayramlar derken, bizler Kocaeli`de her geçen gün büyüyen bir aile olmaya devam ediyoruz. Bütün değerlerimizin mücadelesi ve elde ettikleri başarılar, ilerileri için hepimize umut vaat ediyor. Onlar “Bir yerlerde bir şeyler yapılıyor” kavramının en başrol oyuncularıdır. İşin içine girdikçe Yükselen Değer olmayı hak eden binlerce insan ve binlerce firma olduğunu görüyorum. Kentimiz o anlamda ülkesini besleyen, yurt dışından ülkeye getirileri olan, ürettikleri ürünlerle adımızı dünyaya duyuran sayısız markayla dolu. Bir eurovision şarkısıyla bizim yarımız etmeyecek ülkelerden puan beklemek aczinden öte bir şey bu. Yani doğru ve kaliteli işlerde hak edilen puanı kendiliğinden size veriyor olmaları gurur verici bir şey.

İşte bu haftanın Yükselen Değeri, MURAT SATI da inşaat işiyle alakalı olan tüm eğitimleri almış, işin süzgecinden geçmiş, genç ve girişimci bir iş adamı. İlimizde birçok yerde vizyonlu konutlar yapmış ama adını hep arka planda tutmuş. Bunun kendine güvenle alakalı bir durum olmadığını vurgulasa da, ben öyle olduğunu düşünüyorum. Ama şimdi yapacakları proje biraz farklı olduğu için, Murat Satı`yı merak ettik ve bulduk. Murat Bey, İzmit`e hatta tüm Türkiye`ye malolmuş, geçmiş yönetimlerdeki başarılarıyla insanların sevgisini kazanmış olan Sefa Sirmen`in, aynı zamanda bacanağı oluyor. İşin içinde Sefa Bey olur da proje öylesine bir proje olur mu sizce? Onlar belki de ilk kez bir aile olarak, İzmit halkı için bir araya gelip konut yapacaklar. Casaba Residence adını verdikleri bu projenin farkı, yeni yapılan normal konut fiyatına, site içinde VIP hizmeti alacak olmalarıdır.

Köseköy askeri alanın hemen bitiminde 50 dönümlük bu arazi, boş haliyle bile huzur veriyor. Şehrin gürültüsünden uzak, ama şehir içine birkaç dakikada ulaşabileceğiniz bir yer. Sefa Bey`in verdiği güven ve Murat Bey`in işin ehli olması sebebiyle yapılan bu evlerde yaşamak çok keyifli olacağa benziyor. Murat Bey prestij projesi olarak adlandırdığı Casaba Residence ve yaptığı sayısız inşaatlar ile Yükselen Değer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Casaba Residence`nin oluşumu ve inşaat sektöründeki iddialı sözlerini ilgiyle okuyacaksınız. Her gününüz bayram tadında olsun.Murat Mustafa Satı`nın öz geçmişini kısaca bize anlatır mısınız?

1971 yılında Ankara`da doğdum. Babam bayındırlık müdürü olarak Antalya`ya tayin oldu. Benim de çocukluğum ve gençliğim Antalya`da geçti. İlkokul, ortaokul, lise derken, üniversite hayatım da Antalya`da sürdü. Akdeniz Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünü okudum. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü`nde inşaat mühendisliği üzerine yüksek lisans, ardından İTÜ`de doktora yaptım. Bu arada 1993 senesinde İ.Ü`de öğretim elemanı olarak çalışmaya başlamıştım. Üç yıl kadar sonrasında bu görevimden istifa ettim.

 

Öğretim görevi işinizden niçin istifa ettiniz peki?

1995 yılında evlendim. Eşim yurt dışında masterini yapacaktı, ben de doktoramın bir bölümünü İngiltere`de sürdürdüm. İki yıl sonra yurt dışından döndük. Sonra inşaat firmasını kurduk. Tabii, üniversitede doktora çalışmam bir yandan devam etti. Yani hem çalıştım, hem doktora yaptım.

 

İZMİT`E YATIRIMDAN VAZGEÇMİŞTİM

Evlendiğinizde nerede oturuyordunuz?

Önce İstanbul`da oturduk, İngiltere`ye gitmeden evvel İzmit`e taşındık. O günden bugüne değin, inşaat taahhüt ve konut işlerim İzmit`te devam etti

Satı Yapı`yı ne zaman kurdunuz?

1997 yılında kurduk, ama Satı Yapı`dan ziyade, ‘Murat Mustafa Satı İnşaat Grubu` demek daha doğru olur.

Bugüne kadar inşaat alanında neler yaptınız?

Hastane, diyaliz merkezi, okul, devletle çok çalışmadım, daha çok vakıflara inşaat yaptım. Bunun yanı sıra taahhüt ağırlıklı çeşitli otel inşaatları oldu. 2003 yılında taahhüt işlerini tamamen bıraktım ve konut işine başladım. İzmit`te Çağla villaları, Olivya Park Evleri, Konak Satı gibi çeşitli konut projeleri bitirdim. Genellikle arsayı satın alıp, üzerine bina yapıyoruz. Yani arsayı kat karşılığı alıp inşaat yapmıyoruz.

Murat Bey, şimdi gelelim CASABA RESİDENCE`e…

Aslında geçen sene itibariyle, İzmit`te konut yapımı konusunda sosyo-ekonomik açıdan belli standardın üzerine çıkılamayacağı için, İzmit`e yatırım yapmaktan vazgeçtim. İstanbul`da konut ve iş merkezi alanında araştırmalara başladım. 13 yıllık bir geçmişi olan firma olduğumuz için İzmit`ten çeşitli teklifler gelmesine rağmen, inşaat sektörü anlamında İzmit sayfasını tamamen kapatmıştım. Ta ki Casaba Residence projesi ortaya çıkıncaya kadar.

 

CASABA RESIDENCE PRESTİJ PROJESİ

İzmit defterini kapattım dediğiniz bir anda, Casaba Residence ile tekrar inşaata yönelmenizden anlıyorum ki, proje çok iddialı…

Bilindiği gibi Sefa Bey`in burada arsası vardı. Onu değerlendirmek gibi bir düşüncesi oldu. Tamamen plansız şekilde ‘Burayı beraber yapalım` dedik. İzmit`te yatırım yapmayı düşünmüyordum ama benim için prestij projesi olacaktı. Bir saat sonra yanı başımızda bulunan İstanbul`da metrekaresi üç bin dolardan konut satılırken, İzmit`te bu rakam neredeyse dörtte bir oranına denk geliyor. Dolayısıyla istediğiniz standartlarda konut yaptığınız zaman satmakta zorlanıyorsunuz. O parayı verecek insanları bulmakta güçlük çekiyorsunuz.

Yani bu proje sizin beklentilerinize cevap verir nitelikte mi oldu diyorsunuz?

Takribi 300 konutluk bir proje olması vesilesiyle olaya daha sıcak baktım. İstediğimiz standartta, yüksek kalitede konutları; daire sayısı ve metrajı fazla olduğu için, tedarikçilerden daha uygun fiyata malzemeyi tedarik edip yapabileceğimizi düşündüğüm için bu projeye sıcak baktım. İstanbul`da sunulan “residence” hizmetini burada sunabileceğimiz bir proje yapalım diye düşündük.

Residence hizmetinin sizdeki tam karşılığı nasıl olacak Murat Bey?

Residence dediğimiz aslında Türkiye`de olan bir kavram. Anlamı konut demek. Fakat belirli hizmetlerin alınabildiği konut olarak düşünülmüş. Mesela; evinizin temizliği, kuru temizleme, eve yemek servisi, tamir bakım hizmetinin o komplekste yapılabildiği, içinde marketi olan, basit ihtiyaçlarınızı istediğiniz saatte karşılayan bir konsept.

 CASABA`NIN YÖNETİMİ SEFA BEY`İN ÇOCUKLARINDA

 Niçin böyle bir tercihte bulundunuz?

İzmit`te zaten konut yapılıyor. Bizim gördüğümüz kadarıyla böyle bir eksiklik vardı. İzmit`te oturan herkesin gözü İstanbul`da. Oraya gidip bu tür konutlara beş yüz bin liraya, o yaşam standardını yakalamak isteyenlere, aynı residence hizmetini İzmit şartlarına göre biz sunalım dedik. Residence olmasındaki ana neden budur.

Konutlar tamamlandıktan sonra, residence`ta yaşamanın bedeli pahalı olacak mı, yani diğer dairelere göre aylık aidatlar sanırım yüksek olacaktır?

Residence hizmeti aldığınız konutun giderleri elbette daha pahalı olur. Bugün Yahya Kaptan`da veya başka apartman dairelerinde herhangi bir hizmet almadan düşük aidatlarla oturabilirsiniz. Ama residence hizmeti alacağınız dairelerde daha keyifli oturma imkanınız doğacaktır. Bunun maliyeti tabiî ki olacaktır. Normal dairelerde merdivenlerinizin haftada bir temizlendiği ve çöplerinizin alındığı bir sistemde aylık 30 veya 40 lira ücret verirken burada, fitness center, mini market, güvenlik, temizlik hizmeti, kuru temizleme hizmeti, bahçe bakımı, havuz, gölet, komple bir tesis olmasından kaynaklanan belirli gideri elbette karşılayacaksınız fakat biz buradaki yönetimi oluştururken bir kar amacı güdmedik.

Peki, Casaba Residencein site yönetimini yine siz mi yapacaksınız?

Evet, site yönetimini Sefa Bey`in çocukları üstlenecekler, kendileri de burada oturacaklar. Bunun örneğini İstanbul`da ki residence`larda gördük. Konutları yapan büyük firmalar yönetimleri de kendileri üstlenmiş. Onların oradan gelecek paraya ihtiyaçları olduğundan değil, kendi yaptıkları eserin işlemesinde yanlışlık olmasın diye bu hizmeti veriyorlar. Casaba Residence`ta da aynı şey olacak. Çok fazla kar marjı düşünülmeden tam donanımlı hizmet alacakları, 50 dönüm içinde yaşam alanları olacak.

 ÖNCE ALANLARA AVANTAJLI FİYAT

Casaba Residence`ta konutlar kaç tip olacak ve fiyat aralığı nedir?

Binaların tümü üçer kattan oluşuyor. 1+1 olanlar, 65, 66, 68 ve 74  metrekare olmak üzere dört tip. 3+1 olanlar, 121, 125 ve 135 metrekare olmak üzere üç tip. 1+1 dediğimiz konutlarımız, büyüklüğü ve konumuna göre 65 bin ile 81 bin lira arasında satışa sunuldu. 3+1 olan konutlarımız da 123.750 lira ile,  168.750 lira arasında değişiyor. Maket üzerinden satış yapıyoruz, bulunduğu konuma göre de şerefiye yaptık. Bu fiyatlar kısa bir süre için geçerli. Belli bir satış fiyatından sonra arttıralım diye düşündük. Çünkü ilk alanların bir avantajı mutlaka olmalı.

Şu anda satışlarınız nasıl, Casaba Residence yeterli talebi görüyor mu?

Şu ana kadar reklam vermedik. Tamamen gazete haberlerinden ve çevremizden gelen taleplere cevap verdik. Bir haftada gördüğümüz ilgi, ilk anda hedeflediğimiz rakamı bize yakalattı.

Murat Bey, siz de bu sitede oturacak mısınız. Kendinize daha büyük konut yapma fikriniz var mı?

Burada oturmayı düşünüyoruz ama herkesin oturduğu dairelerde oturacağız. Özellikle eşim burada oturmayı arzu ediyor.

 

İZMİT`İN HAVASI HER YERDE AYNI

Casaba Residencenin yapılacağı alan, Köseköy askeri alanın bitiminde bulunuyor. Fabrikalara yakınlığı açısından bu bölgenin handikapı var mı sizce?

İzmit`in belirli bölgeleri hariç, her yerin havası aynı. Yani İzmit`te yaşıyorsanız, o havayı soluyacaksınız. Bugün desek ki burası Yahya Kaptan`dan daha kötü havaya sahip ya da daha iyi havaya sahip diye, böyle bir şey yok. İzmit`in havası nereye gitseniz aynı, kaçış yok. Burada insanlar artık ulaşım kolaylığına bakıyorlar. Burasının hem şehir içinde, hem de şehrin gürültüsünden uzak olması gibi bir avantajı var. Burada ilk yatırım yapan Pekdemir İnşaat bir risk aldı. Ama sonuçta başarılı bir proje oldu. Ardından Kavanlar oldukça büyük bir yatırıma girişti.

Son dönemlerde yapılan konutlar İzmit piyasasına göre biraz pahalı olarak satışa sunulmuyor mu sizce?

Bence pahalı değil. İstanbul`da kar marjları yüzde iki yüz, dört yüzlerde seyrediyor. Burada ki kar marjları ise yüzde on, on beşlerde. İstanbul`daki piyasayı irdeleme fırsatınız olursa bana hak vereceksiniz. Gerçekten İzmit`teki inşaat yatırımcıları çok cefa çekenlerdir. Çünkü Kent Konut, TOKİ gibi kurumların ev yaptığı ve haksız rekabet yapıldığı bir yerdeyiz biz.

 

BİRÇOK AVANTAJI BİR ARADA SUNUYORUZ

Hassas bir konuya değindiniz Murat Bey. Sizce belediyeler halka konut yapmamalı mı?

Yani yapmamalı elbette. Tamamıyla haksız rekabet söz konusu. Onlar arsayı istedikleri gibi alıyorlar, istedikleri kadar kat çıkıyorlar, birim maliyetlerini istedikleri gibi düşürüyorlar. Devlet kurumu olmanın güvenini insanlara reklam ederek, daha kolay satıyorlar. Bugün “A” firmasının çıkıp da “Ben 500 konut yapıyorum” deyip arz edişiyle, kent konut veya TOKİ`nin konut yapıp satmasında insanların güven algılayışı tamamen farklı. Kesinlikle haksız rekabet yapılıyor. Hani geçen sene itibariyle İzmit defterini kapatıp, İstanbul`a gittim dedim ya, işte bu yüzden bu kararı aldım.

Casaba Residence yapmak için, İstanbul`daki arayışlarınızı askıya mı aldınız?

Hayır, hala devam ediyor. Bir tanesi Göztepe Bağdat Caddesi`nde büyük bir konut işi. 185 metrekarelik bir evin satış rakamı iki milyon dolar civarında. Bize 33 daireden kalan, beş dairedir. Toplamında elde edeceğimiz kar, Casaba`dan elde edeceğimiz kardan kat kat fazladır. Ama buna takılmıyorum. Biz Casaba Residence`da insanlara şunu vaat ediyoruz: Bu işin Mercedes, BMV, Audi`si olduğunu düşünün. Biz insanlara bunları vaat etmiyoruz. Biz Toyota Corolla vaat ediyoruz. Yani, kolay satın alabilecekleri, güvenle oturabilecekleri, kolay kiraya verebilecekleri, elden kolay çıkaracakları ve keyifle oturacakları, akşam işten koşa koşa dönecekleri evler vaat ediyoruz. İzmit`in şartlarını kabul ederek bu projeye başladık. Burası tarzıyla ve sayıca fazla olması nedeniyle benim için prestij projesidir.

Casaba`dan ev almak için banka kredisi kullanılabiliyor mu?

Tabii, kredi kullandırıyoruz ama çok ilginçtir, şu ana kadar ki satışların geneline baktığımızda alıcılar kendileri taksitlendirdi. Banka kredisine girmek istemiyorlar. Halbuki banka kredileri de çok uygun.

SATIŞLARDA SEFA BEY`İN ADININ ETKİSİ BÜYÜK

Konut satışlarınızın hızla ilerlemesi ve size duyulan güvende, bacanak diye tabir ettiğimiz yakınlık derecesinde bulunan Sefa Sirmen adının etkisi sanırım çok büyüktür?

Yüzde yüz etkili diyebiliriz. Neticede Sefa Bey, önemli bir kimlik. Daha önce yaptığı yöneticiliklerden ve gelen başarılardan dolayı insanlarda bir güven duygusu oluşturuyor. Dolayısıyla Sefa Bey`in bu projede arsa sahibi olarak bulunması işimizi kolaylaştırıyor.

Casaba adı nereden akıllara geldi?

Aslında “casa” İspanyolca ev anlamına gelir, benim de sevdiğim bir isimdi. Sonra dedik ki, burada farklı bir 300 konut olacağına göre, ufak bir kasaba gibi burası. Bir ek ilave edip, casaba yaptık. Daha sonra Casaba Evleri yapalım ama normal evler gibi olur dedik. Farklı bir şey yapalım denildi. Özellikle Sefa Bey`in kızı Aygül Hanım o konuda daha güdümleyici oldu. Residence hizmeti verelim ve farklılık yaratalım istedi. Dolayısıyla residence oradan geldik.

Casaba Residence`i sahiplerine ne zaman teslim edeceksiniz?

24 ay içinde teslim etmeyi taahhüt ediyoruz ama çok daha kısa sürede teslim etmeyi düşünüyoruz ve süremiz başladı.

 EŞİMLE ÜNİVERSİTEDE TANIŞTIK

Murat Bey, aile hayatınızdan kısaca söz etmenizi istiyorum. Mesela eşiniz Hamiyet Hanım`la nasıl tanıştınız?

Ben İstanbul Üniversitesi`nde master yaparken, Hamiyet Hanım da işletme fakültesinde öğrenciydi. Okula gidip gelirken ortak arkadaşlar vasıtasıyla tanıştık. 2, 3 yıl tanışıklığımız devam etti, son sene arkadaşlığımız başka tür arkadaşlığa döndü. Baktık ki kriterlerimiz birbirine uyuyor, hayat arkadaşı olabileceğimize karar verip, 1995 yılında evlendik.

 *Kaç çocuğunuz var, nerede okuyorlar?

İki çocuğumuz var. Çağla İrem, ben 14 diyorum o 15 diyor ama 96 doğumlu. Çağla Seymen Lisesi`nde okuyordu, sonra sınavlara girdi. Başarılı olunca İstanbul`da bir Fransız Lisesini kazandı. Orada da bir evimiz var. Bazen ben, bazen annesi yanına gidiyoruz. Oğlumuz Ömer de 10 yaşında Seymen`e devam ediyor.

Murat Bey, eşiniz Hamiyet Hanım, Seymen Eğitim Kurumlarının idaresini yürütüyor, siz burada inşaat işlerinde yoğunsunuz, kızınız İstanbul`da derken, Ailece pek bir araya gelemiyor olmalısınız?

Evet, ben İstanbul`a giderken, eşim dönerken gişelerde karşılaşıyoruz. Şaka bir yana, biz sağlıklı biçimde ancak hafta sonları ailece bir araya gelebiliyoruz. Çünkü onun dışında hep bir tempoda geçiyor günler, ama alıştık artık.

 BELEDİYELER HAKSIZ REKABET EDİYOR

Sizce yerel yönetimlerin inşaat sektörüne el atmaları doğru bir tavır mı?

Ben belediyelerin, devletin ticari manada konut yapmalarına zaten karşıyım. Belediyelerin bu tür yatırımlarını onayladığımı söylersem yalan olur. Şu var, Kent Konut konut yapabilir fakat gerçek ihtiyaç sahiplerine ve gerekiyorsa bedelsiz yapıp, teslim etmektir. Yoksa ben geldim, bu arsayı aldım, 20 kat izni de kendi kendime veriyorum, fiyatlarımı da ucuz satıyorum demek olmaz. Bu olsa olsa komünizm ülkelerinde falan olan bir yapıdır.

Yani siz diyorsunuz ki, belediyeler ihtiyaç sahiplerine hizmet anlamında konut yapabilir. Herhangi bir kar amacı güdülmemeli, öyle mi?

Evet, belediyeler konut yapabilir. Tamamen hizmet anlamında olabilir. Ama bu işi ticarete döktüğü zaman benimle aynı şartlarda rekabet etmiyor, bu da haksız kazanç ve haksız rekabeti doğuruyor. O zaman fırın açsın, hastane açsın, alışveriş merkezi açsın, yani piyasada özel sektörde ne iş varsa yapsınlar biz iş yerlerimizi kapatalım. Ondan sonra da farklı bir sisteme geçelim, bu buna gidiyor. Kısacası TOKİ ve Kent Konut`a bayrak açıyorum yani.

 YEREL BASININ TAKİP EDİLDİĞİ BAŞKA ŞEHİR YOK

Murat Bey şu ana kadar piyasaya epey iş yapmış olmanıza rağmen, adınızın pek duyulmadığı kanaatindeyim. Sanırım Casaba Residence ve Sefa Bey olmasaydı, yine bundan haberdar olmayacaktık. Bu kendine güvenle alakalı bir durum mu?

Hayır, kendine güvenle alakalı bir durum değil aslında. Ben inşaatlarda neredeyse tabela bile asmazdım. Bu çok fazla göz önünde bulunmama isteğiyle alakalı bir şeydi. Ama şimdi tarzımı değiştiriyorum. On bin lira peşinle, daire senin gibi… Yavaş yavaş kendimizi göstereceğiz.

Yerel basınımızı takip ediyorsunuz sanırım?

Evet, ediyorum ve bir Antalya ile kıyaslandığında burada yerel basının çok daha güçlü olduğunu görüyorum. Antalya`da bu kadar takip edilmiyor. Hatta yerel basının bu kadar takip edildiği bir şehir yoktur diye düşünüyorum.

Murat Bey Yükselen Değerler Ailesine hoş geldiniz diyorum. Söyleşi için çok teşekkür ediyorum.

Ben teşekkür ederim, benim için de burada olmak büyük keyif oldu. Yükselen Değerlerin istikrarlı gidişinin devamını dilerim.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ